Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lustro prądowe+jfet jako tłumik/wzmacniacz sterowany napięciem
SQ6FHU Offline


Liczba postów: 4
Dołączył: 27-02-2015
Post: #8
RE: Lustro prądowe+jfet jako tłumik/wzmacniacz sterowany napięciem
(20-01-2017 20:36)SP3SUZ napisał(a):  Może spróbuj BFR 96S. Według mnie są lepsze pod względem szumowym , co prawda nie wiele ale zawsze coś. A jak sie zapatrujesz aby zamiast BFR-ów dać np dwie pary na KGF 1305 ? Te chodzą jeszcze wyżej a taki układ powinien przynajmniej w teorii pracować z dużym prądem. Wtedy układ będzie bardziej odporny na skrajne przesterowania takie przy jakich zakładany przez Ciebie układ z powodu tranzystorów już się podda. Co prawda trzeba będzie przeprojektować zasilacz bo GAS - FETy potrzebują kolejności załączenia ale efekty mogą być na poziomie "amerykańskim" czyli takim że Świat sie o to upomni o dobrze zapłaci. bo i TO co do tej pory zrobiłeś robi wrażenie. Jak potrzebujesz to dam Ci kilka tych KGF... i spróbuj. Co Ty na to?
Hmm...Nad szumami się jeszcze nie zastanawiałem. Póki co i tak nie miałbym czym ich zmierzyć w realnym obwodzie, co najwyżej w symulacji. Spróbuję kiedyś, żeby się przekonać jak to wygląda. Z KGF1305 jest kilka problemów. Pierwszy to taki, że chyba nie bardzo się na nich da zrobić lustro prądowe. Na mosfetach byłoby znacznie łatwiej. Zresztą nawet jeżeli do lustra wstawię 2n3904 zamiast bfr, to układ pracuje wcale nie dużo gorzej. Za to być może mogłyby się nieźle sprawdzić zamiast J310. J310 ogranicza mi prąd jaki mogę przepuścić. Druga rzecz: Uzyskiwanie szerokiego zakresu regulacji i przepuszczanie dużego prądu, to raczej sprzeczne wymagania. Jeżeli ma być wysokie tłumienie to wartość prądu musi zejść bardzo nisko. Sądzę, że KGF1305 by się po prostu marnowały w tym układzie. Kolega pewnie znajdzie dużo lepsze zastosowania. Mnie bardziej przydałby się odpowiednie przyrządy pomiarowe, bo ręczne spisywanie wyników jest okrutne.
Właśnie zastanawiam się dlaczego pomiędzy 3904, a BFR93A nie ma takich wielkich różnic i myślę, że to wina J310. Aktualnie mam podłączony sygnał do bramki J310 i wydaje mi się, że pojemność millera powoduje przepływ prądu pomiędzy Drenem a Bramką na wyższych częstotliwościach. Ten prąd zostaje wzmocniony, co ogranicza tłumienie. Tylko jak temu zapobiec?

------------------------------------------------------------------------------------

Przerobiłem trochę układ na płytce, tak, aby przypominał symulację z poprzedniego postu. Poniżej jest schemat, ale na płytce jest więcej kondensatorów odsprzęgających, bo układ wyłapywał zakłócenia od przewodów pomiarowych multimetru podłączonego równolegle do R4. Dodatkowo zauważyłem że na wyjście przenikają nieco impulsy od pompy ładunku(bramki not generują przebieg prostokątny o czasie narastania ok.20ns, więc trochę sieją zakłócenia).
İmage

Tym razem do pomiarów użyłem detektora logarytmicznego AD8307. Mierzyłem prąd płynący przez R4 i wyjście z detektora. No i oczywiście zrobiłem pomiary, aby jak najdokładniej dobrać współczynniki do narysowania wykresów.
İmageİmage
Sądzę, że dolną granicę tłumienia ograniczały zakłócenia zbierane przez układ, bo przy braku sygnału na wejściu detektor wskazywał niewielki poziom na wyjściu.

Poniżej dwie charakterystyki częstotliwościowe. Pierwsza dla tłumienia ok.0dB, a druga ok. -27dB (przy m.cz.)
İmage[/url]İmage
Druga charakterystyka dość dobrze oddaje wynik symulacji. Jednak tłumienie zaczyna zmniejszać się wraz ze wzrostem częstotliwości ponad 10MHz.
Dodałem taką sieć kompensacyjną (R1, C1, R2, C2, C3):
İmage
Dwie charakterystyki: bez C1 i C2, C3, oraz z nimi
İmageİmage
Idealne nie jest, ale zawsze to trochę lepiej. Tłumienie może być oczywiście trochę większe, ale im większe tłumienie, tym bardziej zniekształcona charakterystyka.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-01-2017 9:37 przez SQ6FHU.)
24-01-2017 9:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Lustro prądowe+jfet jako tłumik/wzmacniacz sterowany napięciem - SQ6FHU - 24-01-2017 9:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości