Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #9
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-)
Niestety utknąłem w rozważaniach teoretycznych... Confused może ktoś będzie mógł pomóc...

Otóż chodzi o to, że jeśli doszliśmy do wniosku, że AD8307 nie mogą mieć tłumików na wejściach, to wszędzie tam, gdzie mamy punkty pomiarowe przykładamy równoległą impedancję 1.1k i niestety jest ona zbyt mała, aby można ją po prostu pominąć w obliczeniach. A kiedy zaczniemy ją uwzględniać, to dochodzimy do wzorów, w których nie możemy zastosować podobnego "myku", który zastosował autor tego przytoczonego przeze mnie na początku artykułu.
Ów "myk" polegał na tym, że różnica kwadratów kilku napięć tej sieci dawała funkcję liniową (patrz tabela nr 2 tego artykułu), bo wszystkie części kwadratowe znosiły się wzajemnie. W przypadku dodatkowych impedancji równoległych (nawet jeśli przyjmiemy, że to czysta rezystancja) wzory znacznie się komplikują i ich zestawienie nie jest już funkcją liniową, a co najmniej kwadratową (albo nawet wyższego rzędu).

Właściwie elementami krytycznymi jest tutaj pomiar Vz (na zaciskach badanej impedancji) oraz Vx (na zaciskach reaktancji referencyjnej), gdzie mierzone napięcia mogą być naprawdę małe. Pozostałe trzy pomiary nie stanowią problemu, bo poziom napięć jest na tyle duży, że spokojnie można by tam zastosować tłumik (choćby te 10k na każdym wejściu) i dynamiki AD8307 powinno starczyć. Wtedy impedancje wejściowe tych kostek z tłumikami można by pominąć (a błąd z nimi związany wyciąć w kalibracji numerycznej), ale pozostaje niestety problem szczególnie Vz, gdzie poziom napięcia może być na tyle mały, że tłumiki odpadają... Confused

Ma ktoś jakiś pomysł?
A może ktoś się czuje na siłach, aby w aparacie matematycznym takiej rozbudowanej sieci dojść do jednoznacznych wzorów z uwzględnieniem 1.1k wszystkich impedancji pomiarowych?

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO

Przepraszam, że tak trochę piszę na raty, ale to przemyślenia na bieżąco.

Może jednak w miejscu punktów pomiarowych zastosować wzmacniacze operacyjne, o których myślałem już też na początku koncepcji U-VNA, ale... i tutaj główna różnica - nie same wzmacniacze, lecz zaraz za nimi AD8307.
Czyli innymi słowy wzmacniacz operacyjny z ustawionym wzmocnieniem nawet 1x (wtórnik) tylko po to, aby dać dużą rezystancję wejściową dla punktu pomiarowego, a dalej pomiar ściąga już AD8307.

Co Wy na to?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-09-2016 21:27 przez SP3GO.)
16-09-2016 21:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: U-VNA - nadeszła nowa era! :-) - SP3GO - 16-09-2016 21:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 10 gości