Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie o kondensator zmienny
SP5MET Offline
Tomek
**

Liczba postów: 74
Dołączył: 25-02-2015
Post: #1
Pytanie o kondensator zmienny
Ma ktoś z Was dane na temat tego czy zastosowanie w układzie rezonansowym, np. w pętlowej antenie magnetycznej, kondensatora innego niż powietrzny/próżniowy, wniesie znaczne straty? Ewentualnie jak wykonać pomiar tychże strat w układzie przy wykorzystaniu tego co mam czyli max4, nwt-7 i podstawowych sprzętów pomiarowych z naszego warsztatu.


Konkretnie czy zastosowanie w układach LC kondensatora strojeniowego gdzie dielektrykiem była by mika lub niskostratne tworzywo np. przekładki z folii poliestrowej stworzy jakieś nietypowe problemy?

Większość własnoręcznie budowanych kondensatorów zmiennych to różne wariacje urządzeń na dielektryku powietrznym. Czasem zdarzają się jednak inne pomysły jak kondensator z arkuszy laminatu czy kondensatory "puzonowe" gdzie 2 rury o różnych średnicach wchodzą w siebie, przedzielone dodatkowo rurą z tworzywa sztucznego.

Zaletą kondensatora zmiennego z izolatorem np. z miki był by mały wymiar przy dużej odporności na przebicie HV oraz prostota konstrukcji. Odpada żmudne wycinanie skrzydełek z blachy bo stosując przekładki, można to zrobić prościej.

Ciężko znaleźć konkretne dane na temat stratności dielektryków dla częstotliwości zakresu KF ale to co znalazłem na moje oko wygląda ok.

W czym leży problem że tak mało jest konstrukcji kondensatorów zmiennych innych niż powietrzne w zastosowaniach nadawczo-antenowych, czyli po stronie mocy w.cz. ?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-05-2015 12:27 przez SP5MET.)
27-05-2015 12:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Pytanie o kondensator zmienny - SP5MET - 27-05-2015 12:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości