Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosta homodyna dla początkujących
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #58
RE: Prosta homodyna dla początkujących
SP9NSC nie słuchałem na K2 więc nie będę sie wypowiadał, ale z praktyki wiem ze wy jak widzicie coś amerykańskiego to od razu to zachwalacie to w czambuł, a potem dopiero okazuje się że są i mankamenty Smile) a nawet wiele... Tylko nikt o nich nie mówił, a bo to hamerykańskie Smile) a więc z definicji hi-end...

Co do NE602 to przyznam że nie lubię tej kostki i nie polecał bym jej początkującym, po prostu jest bardzo droga, chyba 12 zl, za tyle mozna zrobić cały odbiornik, UL1242 kosztuje 1,5... Co nie znaczy ze jest lepszy, tego nie napisałem, ale na 3,5 MHz to bardzo dobre i tanie rozwiązanie. Lepsze i tańsze rozwiązania też są...


SQ4AVS a czy Ty Kolego mierzyleś stabilność temperaturową tego generatora? Posłuchaleś dłużej, na tym odbiorniku, zrobiłeś kilka łączności? papier wszystko przyjmie, ja natomiast mam bardzo złe doświadczenia z tymi generatorami, choc przyznam że bawiłem się w to głównie w latach 90-tych, być może od tamtego czasu wyprodukowano nowsze ,o lepszej stabilności, wieć mozę sie mylę... ale, praca na czyms co trzeba co chwile podstarajać to koszmar i chyba nie o taki kontakt poczatkujacych z RX nam chodzi... A nie trzeba chyba przypominać że na SSB mówimy o stabilnosći nawet 40 Hz... jak ceramik może być lepszy od obwodu LC? Ceramika natychmiast reaguje na nawet minimalne zmiany temperatury.

Homodyny to bardzo proste urządzenia, ale pomimo prostoty, a może właśnie dlatego parametry VFO odgrywaja duże znaczenie, jego czystosć widmowa, szumy, każdy ceramik jak i kwarc zawsze generuje bardzo silne harmoniczne, a jesli nastawisz odbiornika na 3,7 MHz to druga harm. wychodzi na 7,4 MHz czyli w najwiekszy m zagęszczeniu stacji radiofonicznych... Moim zdaniem lepiej początkujacym pokazać jak sie nawija cewki, na duzym karkasie, w miare duzym drutem 0,2 czy 0,25 co jest w miarę latwe... Obwody wejściowe powinny być wykonane podobnie... I wtedy można uzyskać dobre efekty, zadowolenie z odbiornika pomimo niskich kosztów, choc wiem, na papierze UL1242 jest znacznie gorszy od zachodniego NE602 Smile) .

PS On ograniczna powyżej pewnego progu, czułość 10uV wystarcza do łącznosći/nasluchów na 3,5, a jeśli nie to można dodać wzmacniacz w.cz. na 2SC1815. Oczywiście potrzebuje dipola, ale wtedy właśnie pokazuje przewagę homodyn, czyli czystość sygnału, 10uV to optimum a całym wzmacniaczem do 10 uV jest wtedy antena.
01-09-2013 9:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prosta homodyna dla początkujących - HF8V - 01-09-2013 9:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 12 gości