Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 10 Głosów - 4.6 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,504
Dołączył: 23-08-2009
Post: #258
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego"
Też coś niecoś na temat pomiarów Darka.
W poście 239 Umieściłem swoje pomiary filtrów do Husarka
http://sp-hm.pl/thread-1093-post-15822.html#pid15822

Ostatni załącznik to pomiar limitowania filtru. Wklejam jeszcze raz:

.pdf  pomiar limitowania filtru SSB f-1000Hz.pdf (Rozmiar: 10.81 KB / Pobrań: 945)

Z wykresu limitowania można odczytać maksymalny poziom wysterowania jaki jest dla filtru akceptowalny. Jest to punkt, w którym wykres amplitudy wyjściowej w funkcji amplitudy wejściowej zaczyna się zaginać, co oznacza, że w tym momencie zniekształcenia również zanotowane na tym wykresie zaczynają gwałtownie rosnąć.
Ten punkt to maksymalne dopuszczalne akustyczne napięcie zmienne, które można podać na filtr.
Z wykresu można odczytać, że jest to poziom -1dBm. Ile to jest przeliczając na napięcie?
Miernik jest wyskalowany w dBm dla rezystancji obciążenia 600 omów. Zero dBm to napięcie skuteczne 0,707V. Napięcie szczytowe w piku to około 1V a napięcie międzyszczytowe pp to około 2V. -1dB to 0,89 tej wartości czyli około 0,9Vp lub 1,8Vpp.
To wszystko dla napięcia zasilania 9V. Dla napięcia zasilania 12V ten poziom wzrośnie o niecałe 3dB czyli będzie wynosił +2dBm, czyli trochę ponad 1V ( dokładnie 1,26Vp lub 2,52Vpp) napięcia w piku.
Poziom wyjściowy z filtru jest podobny. Skala jest w dBr ponieważ ustawiłem 100k oporności wejściowej przyrządu pomiarowego i skalę względną, ale napięcie jest takie jak dla pomiaru w dBm.

Z tych pomiarów wynika ewidentnie, że maksymalne napięcie jakie wystąpi bez zniekształceń na wyjściu filtru i jednocześnie na wejściu układu ARW to zaledwie trochę ponad 1V.
Zatem sterowanie i wykonywanie pomiarów dla wyższych poziomów mija się z celem, ponieważ nie wystąpią one w rzeczywistym układzie odbiornika. Filtr jest przystosowany do pracy z małymi poziomami sygnału, które występują na wyjściu homodyny.
Biorąc pod uwagę zakres pracy filtru można określić z grubsza dynamikę. Przy założeniu stosunku sygnału do szumu 10dB wyniesie ona 90dB. Jest to bardzo dużo. Aby wykonywać pomiary należy w takim właśnie zakresie zmieniać sygnały pomiarowe czyli od około 1,3V zmieniamy sygnał testowy o 90 dB w dół czyli 31623 razy, co daje poziom 0,041mV.

Na razie nie mam zbudowanej płytki ARW ani homodyny, nie mogę więc zapodać pomiarów w całości, ale jak tylko złożę to do kupy to wykonam pomiary całości sterując odbiornik sygnałem w.cz. z kalibrowanego generatora, i mierząc sygnał m.cz. w różnych punktach odbiornika. Wyniki umieszczę w tabeli excela. Będzie widać wtedy jaki jest rozkład wzmocnienia w torze, czy jest on prawidłowy czyli czy poszczególne stopnie wzmocnienia limitują poziom sygnału w ten sam sposób. Jeśli będą odchyłki to trzeba będzie zmodyfikować wzmocnienie niektórych stopni, aby z radia wycisnąć maksymalną dynamikę. Wszak jest to prototyp i jego końcowe parametry muszą być dopieszczone w rzeczywistym układzie. Wyniki za jakiś czas będą i jeśli będzie trzeba to każdy budujący będzie mógł dokonać odpowiednich poprawek.

Na podstawie Twoich pomiarów Darku mogę powiedzieć, że ten fragment radia jest dobrze zaprojektowany. Filtr może dać maksymalnie 2,52Vpp a ARW z filtrem działa prawidłowo w/g Twoich pomiarów do 3,3Vpp czyli różnica wyrażona w dB wyniesie 1,4dB. To prawie identyczne poziomy. Nasze pomiary się praktycznie pokrywają. Nie ma się do czego przyczepić.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-11-2012 19:17 przez SP2JQR.)
17-11-2012 14:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: HUSAREK - nowa homodyna dla "każdego" - SP2JQR - 17-11-2012 14:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 78 gości