Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MAS - urządzenia Minimal Art Session
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #21
RE: MAS - urządzenia typu MinimalArt Session
Witamy Kolegę Andrzeja i dziękujemy za podzielenie się z nami uwagami z zakresu urządzeń MAS. Prosimy o więcej wskazówek praktycznych dla Kolegów planujących starty w zawodach.
Z dotychczasowych wypowiedzi na forum wnioskowałem, że w kręgu zainteresowania Kolegów są mini transceivery CW typu MAS. Ten wątek powstał w celu dokonania przeglądu popularnych konstrukcji, wymiany doświadczeń i propozycji modyfikacji właśnie takich urządzeń.
Zagadnienia dotyczące konstrukcji i parametrów wszystkich amatorskich odbiorników poruszone przez SP2GOW są istotne i tak rozległe, że zasługują na oddzielny temat na forum.
Oczywiście znamy bardzo udane konstrukcje Kolegi Jerzego SP5WW na których wychowały się dwa pokolenia radioamatorów. Moim zdaniem, obecnie takie konstrukcje nie mają szans w konfrontacji z nowoczesnymi mieszaczami na kluczach. Parametry odbiorników takich urządzeń jak: K3, CDG2000, PicaStar czy Piligrim to potwierdzają. Koledzy poszukujący amatorskiej konstrukcji z dobrym odbiornikiem skłaniają się raczej w kierunku: miniYES, US5MSQ, Piligrima lub fińskiego kitu JUMA TRX-2.
Jeśli będzie zainteresowanie tą tematyka proszę o założenie nowego tematu. Pozdrawiam Adam
26-06-2009 21:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VNM Offline
Jerzy
***

Liczba postów: 100
Dołączył: 18-06-2009
Post: #22
RE: MAS
Na podstawie sygnałów, które już do mnie dotarły mogę zapewnić, że zrobiło się duże zainteresowanie MASem. (to prosty wpływ netu)
Natomiast co to jest entuzjazm w krótkofalarskim światku (SP) ??? - tego nie wie chyba nikt. (u nas w porywie nieprzerwanego entuzjazmu efekty przychodzą po latach, ostatnie prawdziwe entuzjazmy wywołało 1/ pojawienie się urządzeń CB w handlu UndecidedUndecidedUndecided , 2/ komputerów PC i 3/ internetu CoolCoolCool- ale to nawet nie jest krótkofalarstwo)
Dlatego mam tylko nadzieję, że w dziedzinie MAS w SP będzie lepiej niż z naszymi autostradami .....Sad

MAS dopiero się rodzi, czy się urodzi zależy od nas i od innych, którzy właśnie rozpoczęli myślenie na ten temat.....
Ale nawet wtedy nie będzie to chyba dla nikogo główny i jedyny kierunek hobby krótkofalarskiego.
To taka zabawa na boku....

O tym czego nam brakuje (do gładkiego rozwoju) nie ma sensu pisać. Niestety samo wywołanie tematu nie zmniejsza deficytów. Trudności są i zapewne pozostaną ale co dobrego przychodzi bez przeszkód.

72!

PS.
Właśnie po latach przerwy, rozwiesiłem antenę (W3DZZ) na bloku w Krakowie. A mieszkam centralnie i 400m od elektrociepłowni, w całym paśmie 80m poziom QRM mam ok. 9s !!! (od 7 do 9+++). (na innych pasmach troszkę lepiej ale też ogólnie kicha...) Czy krótkofalarstwo ma w takich warunkach jakikolwiek sens, względnie jakiego sprzętu WYMAGA ??? (nie wspominając o QRP czy MAS)
28-06-2009 7:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5FWR Offline


Liczba postów: 2
Dołączył: 22-06-2009
Post: #23
RE: MAS
Temat kręci się ale jakoś powoli.

Po krótkich przemyśleniach i dłuższych rozmowach "na temat" chciałbym zaproponować pewien punkt widzenia jako startowy (i poddać go oczywiście dyskusji grupie zainteresowanych), który może pozwoli nam posunąć się trochę do przodu. Czyli krótko i zwięźle :

1. Jest grupa osób w SP, która chce się bawić w MAS. Zasady MAS zostały już dokładnie określone i nawet nieźle rozpropagowane na świecie (w wynikach z 2008r naliczyłem 10 krajów DXCC!). Wiadomo, że im więcej osób na sesjach tym ciekawiej.
2. Opracujmy kit "klubowy", czyli potrzebny jest projekt, płytka, instrukcja uruchomienia. W międzyczasie może znajdzie sięktoś kto będzie dystrybuował kit - to z pewnością spopularyzowałoby MAS w SP i ilość chętnych byłaby większa.
3. Budujmy i testujmy nasze urządzenia MAS, te "klubowe" oraz inne własnej konstrukcji. Zawsze można ustalić jeden dzień w tygodniu np. w godz wieczornych, w okolicach 3560khz - i próbować skuteczność urządzeń i ich modyfikacji.
4. Na jesieni klub SP5PPA może zorganizować i rozliczyć próbną sesję SP-MAS. Na wiosnę możemy wystartować w "orginalnym" MAS'ie. Wtedy zobaczymy jakie jest zaineresowanie tematem i można będzie się zastanowić jak go pociągnąć dalej.

Zapraszam do dyskusji Smile

---------------------------------------
72! de SQ5FWR
http://www.sq5fwr.blogspot.com
29-06-2009 23:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #24
RE: MAS
Propozycja jest ciekawa i możliwa do wykonania jeśli będą chętni do udziału. Po urlopie dokończę mojego 49er a potem zredukuję go do wymagań MAS. Pewnie bardziej doświadczeni radiowcy zrobią to na poczekaniu.
Moje doświadczenia z CW oraz pracy w zadowach QRP są zerowe (trochę łączności na CW z klubu). Ale chęci mam, dlaczego ?
To jedyna kategoria zawodów w których mam szansę zrobić jakiś wynik i nie być wdeptany w ziemię przyz wielokilowatowe watachy BIG-GUN szalejące po pasmach niczym tornado. Rafał, powodzenia w propagowaniu MAS-a i organizacji zawodów.
30-06-2009 7:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #25
RE: MAS
Czolem,


nie jestem pewien czy to jest MAS ale wydaje mi sie ze tak i to chyba bardzo Smile
http://ea3fxf.googlepages.com/flea

Trzeba koniecznie stosowac 2n3866 - z tego co pamietam, inaczej dziala
ale gorzej. Plytka do metody zelazkowej juz tam jest !


pozdrowienia
Artur sp2qca
30-06-2009 10:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VNM Offline
Jerzy
***

Liczba postów: 100
Dołączył: 18-06-2009
Post: #26
RE: MAS
Rafale
z mojej strony 4x TAK.

Zamierzam w miarę możliwości (skromnych) włączyć się we wszystkie działania, które opisałeś (w tym budowa klubowego i nieklubowych MASów - o swoich poczynaniach będę informował....)

Twoja /Wasza inicjatywa pomocy organizacyjnej ze strony klubu SP5PPA jest rewelacyjna. Cóż można więcej wymarzyć ?
Ze swojej strony dziękuję i deklaruję swój udział.

Rafale, na koniec prośba gorąca następująca - napisz to co tutaj także na FK ( chociaż nie mogę się się tam od rana dostać i nie wiem co się dzieje...)

Marku, na temat QRP/QRO myślimy zapewne podobnie.
Przy czym ja z powodu słabości operatorskiej o dobrych wynikach w jakichkolwiek zawodach na razie nie ośmielam się śnić.

Natomiast satysfakcję będę miał z każdej łączności QRP, QRPp czy MAS. (wolę nie zrobić łączności niż zrobić ją na QRO WinkWinkWink). (Poza tym frajdę sprawia mi także samo majstrowanie)

Co do konkretnej konstrukcji to nie podjąłem jeszcze decyzji.
(Trafiły do mnie argumenty Andrzeja SP2GOW i wolę chwilkę zaczekać aż opublikuje on obiecane materiały, nadal bardzo mnie kusi jakiś prosty TRX, cały czas także szukam ....) .
Problem w tym, że w warunkach miejskich, (które mam) te proste HM chyba nie poradzą sobie z zakłóceniami i skrośną. (np. bardzo dobrze zrobiony w starej technologi Bartek (20m) na PP9A2 jest bezużyteczny, podobnie Libra chociaż myśl nowa.

72!
30-06-2009 13:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5NPW Offline
Jurek
**

Liczba postów: 84
Dołączył: 01-02-2009
Post: #27
RE: MAS
Witam!
Również bardzo mnie ucieszył taki obrót spraw związanych z MAS. Cieszy mnie, że temat posuwa się do przodu.

Przeczytałem regulamin i mam pewne wątpliwości, które być może trapią też innych Kolegów. Może ktoś z doświadczeniem w tych sprawach wypowiedział się - czy zgodnie z regulaminem - w Klasie B można używać odbiorników SDR współpracujących z komputerem (oczywiście samodzielnie wykonanych) ?

Pozdrawiam - Jurek sq5npw
01-07-2009 2:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2GOW Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 52
Dołączył: 24-06-2009
Post: #28
RE: MAS
Jurku, SQ5NPW, w klasie B odbiornik może być każdego typu. Ja cały czas zachęcam do startu właśnie w klasie B, gdzie naprawdę jedynym dobrym rozwiązaniem jest użycie jak najlepszego odbiornika. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że konieczne jest zastosownanie na wejściu odbiornika minimum mieszacza diodowego podwójnie zrównoważonego, dla pasma 3,5 MHz wystarczy dobrany omomierzem kwartet 1n4148 plus dwa transformatorki na FT37-43. Konieczne jest też zastosowanie , zaraz po mieszaczu, filtru drabinkowego 500Hz na minimum 8 dobranych kwarcach (dokł. 100Hz). Mieszacze na kluczach cyfrowych są jeszcze lepsze. Na 3,5 MHz może być MiniYes(wersja 4) tylko jako odbiornik, chociaż niestety ma on po mieszaczu filtr SSB. Również Pilgrim może dobrze służyć jako odbiornik. Jednak obydwie w/wym. konstrukcje są trudne do zrealizowania jako ukł. nadawcze o prawidłowym widmie promieniowania; i dodatkowo nadają się na dolne pasma KF. Osobny odbiornik łatwo zbudować w oparciu o konstrukcję SP5WW (UL1221=MC1350 +TCA440) czy DJ3KK (CQDL8/99). TO NIE SĄ KONSTRUKCJE TRUDNE DO ZREALIZOWANIA.

cdn.
01-07-2009 23:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5NPW Offline
Jurek
**

Liczba postów: 84
Dołączył: 01-02-2009
Post: #29
RE: MAS
(01-07-2009 23:46)SP2GOW napisał(a):  Jurku, SQ5NPW, w klasie B odbiornik może być każdego typu.
...
Dziękuję Andrzeju za odpowiedź. Czyli SDR jest OK.
A jak to wygląda z urządzeniami typu np. K2 - czy są używane w klasie B jako odbiorniki ? Rozumiem, że np. K3 - to już nie jest dopuszczane.
Ciekaw też jestem nastawienia uczestników. Czy utrzymują oni swoje konstrukcje w tajemnicy, żeby można było na nich uzyskiwać jak najlepszą punktację w sesjach ? Czy może dzielą się informacjami i schematami ?

Jurek sq5npw
03-07-2009 23:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2GOW Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 52
Dołączył: 24-06-2009
Post: #30
RE: MAS - urządzenia Minimal Art Session
W Regulaminie jest napisane, że odbiornik może być dowolny, a więc każdy odbiornik, osobny czy wykorzystanie odbiornika z dowolnego transceivera jest dopuszczalne. Regulamin-wersja polska jest na mojej stronie

http://sp2gow.googlepages.com/qrpsp2gow

Pozdrawiam
07-07-2009 9:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości