Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena G7FEK (Inverted L)
SP7GEO Offline
Adrian

Liczba postów: 2
Dołączył: 19-02-2015
Post: #1
Antena G7FEK (Inverted L)
Szanowni Forumowicze,
jako, że jest to mój pierwszy post na Forum, to chciałem się serdecznie przywitać i wszystkich pozdrowić.

Trochę historii:
Wcześniej miałem dipol na 80m (powieszony nisko, ze względu na brak warunków oraz z ramionami pod ostrym kątem), ale któregoś dnia jak przyjechał samochód dostawczy (wysoka plandeka) z meblami, to antena została zerwana i od tamtej pory nie mam żadnej anteny (jakiś rok). Teraz mam możliwości powiesić antenę 7.5m nad ziemią i otwierają się nowe możliwości. Zainteresowałem się anteną G7FEK, ponieważ zmieści się na podwórku, nie będzie wisiała nad blaszanym dachem oraz wysokość do poziomego zawieszenia wręcz idealna. Moje QTH jest na wsi u rodziców, gdzie bywam na weekendy. Chciałbym kupić gotową antenę https://www.wireantennas.co.uk/hf/marcon...7m-15m-12m , ale zastanawia mnie czy promienniki poziome mogą być zrobione z kabla koncentrycznego (tak wynika z opisu)? Nigdy wcześniej nie spotkałem się z promiennikami z kabla koncentrycznego (domyślam się, że chodzi o wykorzystanie oplotu).
Jestem świadomy, że taką antenę można wykonać za przysłowiowe grosze, ale na początek chciałbym nabyć drogą kupna gotową antenę, żeby się nie zniechęcić.

Będę wdzięczny za odpowiedzi!
30-05-2020 20:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VNM Offline
Jerzy
***

Liczba postów: 100
Dołączył: 18-06-2009
Post: #2
RE: Antena G7FEK (Inverted L)
Witaj Adrianie

Trudno mi załapać Twój tok myślenia bo skoro chcesz wydać konkretną kasę i kupić gotowca "aby się nie zniechęcić" to zaufaj sprzedającemu!
Jeżeli masz wątpliwości (nie ufasz) to nie kupuj tylko zrób.
Używałem dwóch anten G7FEK robionych amatorsko, obie pracowały poprawnie chociaż nie miały wibratora z koncentryka tylko z normalnej linki. Jednak nie widzę w tym problemu ani nie będę dywagował w poszukiwaniu sensu. Tak ktoś chciał, powód zawsze się znajdzie ale nie powinno to przeszkadzać. Za to antena jest zapewne nieco droższa bo koncentryk jest droższy od linki ale może jest także lepsza?
A anteny z wibratorem z koncentryka istnieją więc tego się nie obawiaj.
30-05-2020 22:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5CTD Offline
Jarek
*

Liczba postów: 38
Dołączył: 23-07-2011
Post: #3
RE: Antena G7FEK (Inverted L)
Witam,
na początek polecam antenę która nie wymaga dużego wkładu finansowego, a daje dużo radości:
http://www.radioamatoripeligni.it/i6ibe/...lun9a1.htm

Autor na końcu opisu wskazuje na rdzeń FT140-43, który również polecam. Google komunikatywnie tłumaczy ten artykuł.
73, Jarek.
31-05-2020 12:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7GEO Offline
Adrian

Liczba postów: 2
Dołączył: 19-02-2015
Post: #4
RE: Antena G7FEK (Inverted L)
Witajcie,
bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi Smile oraz za podesłanie linka z propozycją innej anteny. Na pewno z niej skorzystam (mam jeszcze miejsce na drugą antenę, która nie będzie kolidowała z G7FEK) i będę miał co porównywać i miło przy tym spędzając czas Smile.

73!
01-06-2020 17:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości