Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transciver lampowy SP3EQE
SP8GSC Offline
Krzysztof
**

Liczba postów: 76
Dołączył: 25-05-2020
Post: #1
Transciver lampowy SP3EQE
Schemat jest w zasadzie kompletny, ale warto byłoby opisać jaki stopień za co odpowiada i na jakiej częstotliwości pracuje, bo nie są opisane obwody.
Warto także byłoby podać jakie lampy mogą pracować w poszczególnych stopniach. To by bardzo ułatwiło zapaleńcom zbudowanie takiego transcivera, który oczywiscie po niewielkich przeróbkach można uzywać będzie także na cw.
Gdyby ktoś zrobił opis poszczególnych stopni to byłoby to bardzo przydatne.
Przerysowany schemat


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-05-2020 21:17 przez SP8GSC.)
29-05-2020 23:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #2
RE: Transciver lampowy SP3EQE
Na schemacie są jeszcze drobne błędy natury graficznej, czyli tu i ówdzie brakuje kropek. Dwie, które rzuciły mi sie na oczy zaznaczyłem.
Musisz dokładnie przeanalizować obwody zasilania, bo np. wzmacniacz m.cz. prawa trioda nie ma zasilania anody. O ile detektor iloczynowy może coś z siebie wydać będąc zasilanym impulsami z BFO, to trioda m.cz. już tego nie potrafi. Rzuć jeszcze raz okiem jak to było na tym odręcznym rysunku i narysuj na nowo prawidłowo ten fragment schematu pamiętając, że w rysunku odręcznym też może być błąd, np. brak kondensatora separującego.
İmage

Można by się jeszcze zastanowić, czy nie warto objąć systemem ARW pierwszego stopnia p.cz. Powinni się tu wypowiedzieć bardziej doświadczeni lampowcy. Wtedy pierwsza pentoda p.cz. też musiała by być selektodą.
Filtr kwarcowy obciążony rezystorem 100K będzie dość dobrze pracował, ale nie koniecznie z równomierną charakterystyką przenoszenia. Rezystor powinien dopasowywać filtr. Dla PP9 może on mieć 510 omów. Nie wiem czy nie lepiej w tym miejscu dać rezonansowy obwód dopasowujący, będzie lepsza czułość odbiornika. W tym przypadku trzeba również kondycjonować tor nadajnika, bo ta część jest wspólna.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-05-2020 10:53 przez SP2JQR.)
30-05-2020 10:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8GSC Offline
Krzysztof
**

Liczba postów: 76
Dołączył: 25-05-2020
Post: #3
RE: Transciver lampowy SP3EQE
Baaaardzo dzęekuję za poprawki i sugestie (szczególnie zasilanie triody m.cz.)
Dodałem jeszcze kondensator, bo wydaje mi się, że powinien być przed diodą ARW.
Chyba jego wartość powinna wynosić ok. 5n.(ale może 100n?)
Oryginalny schemat jest w wątku "Projekt kol. SP3EQE". Może coś jeszcze pomyliłem.
(te dwie kropki które uzupełniłeś były bardzo male)
Wstawiam schemat uzupełniony i poprawiony.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-06-2020 17:25 przez SP8GSC.)
31-05-2020 21:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości