Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
termotransfer, odklejanie papieru kredowego
SQ9BZO Offline


Liczba postów: 3
Dołączył: 19-08-2019
Post: #1
termotransfer, odklejanie papieru kredowego
Serdecznie witam wszystkich kolegów!
Podczas wykonywania płytek metodą termotransferu napotkałem na problem przyklejania się papieru kredowego do miedzi. Papier ten przyklejał się tak mocno, że nawet po kilkugodzinnym namoczeniu w wodzie, każda próba usuniecia go z płytki powodowała uszkodzenie ścieżek . Rozwiazaniem okazała się kąpiel w gorącym occie spożywczym, który wchodząc w reakcję chemiczną z kredą zawartą w papierze, rozpuszcza ją tworząc pod powierzchnią papieru bąbelki gazu, skutecznie odrywające papier. Ocet nie wchodzi w reakcję ani z miedzią ani z tonerem. Równie skuteczny powinien być roztwór kwasku cytrynowego. A może któryś z kolegów ma własne , skuteczniejsze rozwiązania tego problemu? Pozdrawiam wszystkich Grzegorz

Bądź czujny! Wróg podsłuchuje!
18-02-2020 11:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #2
RE: termotransfer, odklejanie papieru kredowego
Witam!

Miałem też problem z papierem kredowym. Zamiast niego zacząłem używać do termotransferu papieru z tygodników, im cieńszy papier tym lepiej, najlepiej zadrukowany czarnym tuszem (tekst). Obrazki były bardziej kłopotliwe - najczęściej korzystałem z przeczytanej Polityki gdzie jest dużo tekstu i zwykle jednak udawało się nadrukować rysunek w obszarze czarnego tekstu. Po kilku minutach moczenia udawało się usunąć papier nawet mało delikatnie za pomocą opuszków palców. Toner trzymał się bardzo dobrze, przed prasowaniem płytkę przecieram zawsze szorstką stroną myjki kuchennej (scotch) do błysku miedzi.
Ale od dość dawna zamawiam większe płytki w Chinach niemniej ostatnio zaciekawiło mnie jak wykonać płytkę bez prasowania:
bez prasowania za pomocą acetonu
Ciekawy jestem czy ktoś próbował tej metody?

L.J.
18-02-2020 12:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KLIMA Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 15-09-2010
Post: #3
RE: termotransfer, odklejanie papieru kredowego
Potwierdzam prawidłowe działanie kwasku cytrynowego.
18-02-2020 16:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #4
RE: termotransfer, odklejanie papieru kredowego
(18-02-2020 12:22)SP6FRE napisał(a):  bez prasowania za pomocą acetonu
Ciekawy jestem czy ktoś próbował tej metody?

Próbowałem, niestety aktualnie oferowane tonery bardzo rożnie reagują więc wyniki są loterią zależną od posiadanej drukarki.
Bardzo dobry papier do termotransferu ma pismo "Murator", jest cienki i pięknie schodzi po krótkim namoczeniu.

Praktykujący teoretyk
20-02-2020 8:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9EZQ Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 18-08-2009
Post: #5
RE: termotransfer, odklejanie papieru kredowego
Witam
Ja stosuję transfer chemiczny. Dawniej stosowałem termotranswer. Dla mnie jest to bardzo dobra metoda. Stosowałem mieszankę aceton - denaturat w stosunku 1:2.
Ostatnio znalazłem przepis na mieszankę aceton - alkochol izopropylowy w stosunku 6:5. Wykonałem PCB z bardzo dobrym rezultatem. Urzyłem papieru kredowego o gramaturze 80. Po odmoczeniu papieru w celu pozycia się resztek kredy przemywam płytkę octem spożywczym 10%.
Pozdrawiam
Stanisław
20-02-2020 23:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MTV Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 96
Dołączył: 12-05-2010
Post: #6
RE: termotransfer, odklejanie papieru kredowego
Używam gazetki z biedronki.
04-03-2020 19:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości