Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaskakujący long wire?
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #1
Zaskakujący long wire?
Witajcie.

Mieszkamy w wynajętym mieszkaniu z racji zawodowych. Parter między budynkami. Gospodyni serdeczna nie zwraca uwagi na anteny (powiedziałem że to do RMF FM Smile) ale sąsiedzi tak :/ zarzuciłem więc antenę typu STEALTH Cool CZYLI 21 mtr. linki na kasztan obok budynku za pomocą procy i ciężarka ołowianego. Widoczność taka że jak nie wiesz że tam jest, to nie zauważysz. Antena radiowo kiepska Na 3,5 Europa Na 7 też a na 14 słaba Europa. 21 i 28 cisza.

Ale znalazłem Long Wire z DW Radio i ona ma na końcu takie 3 promienie. No więc zrobiłem taki pęk 5 przewodów po 1 mtr. każdy, zlutowałem i dolutowałem na drabince do końca anteny, po czym starannie rozłożyłem je w poziomie 3 mtr. nad ziemią za pomącą żyłki wędkarskiej.

Antena zaczęła się stroić inaczej i na 14 na REVERSE BEACON NETWORK sprawdziłem zasięgi 14 MHz 100w wyszły 3 stacje - 3 w USA !! sprawdziłem za godzinę i wyszło 5! 4 w USA i 1 (po raz pierwszy!) w Kanadzie Dzisiaj potitałem na 3,5 i wyszła gęsto Europa i USA W1NT z New Hampshire. Żadna sensacja ale chyba nigdy nie dowołałem się do SDR-a w USA na 3,5MHz. a miałem epickie anteny 80 mtr. LW, Delty, Windomy....

A tu taka marna antenka, zarzucona na kasztan, tylko z dodaną na końcu pojemnością nagle zaczyna zadziwiać?

Tyle że ja tego nie wymyśliłem oczywiście. Otóż w instrukcji RBM -1 jest napisane że z anteną prętową ma zasięg 5 km a z anteną prętową i gwiazdką - 10 km. I tyle. Smile) Teraz będę eksperymentował z tym. Ktoś ma doświadczenia jaka ta gwiazdka ma być?

Załączam schemat.
Chciałem poprawić poprzedni wpis ale nie mogę Huh
Podsyłam jak to wygląda w praktyce.
Dziś na 14 znowu Europa (cała) 3 x USA 1X Kanada.

Antenka działa Smile
Pozdr!
RF.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage

73 Frycz SP5RF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-12-2019 16:20 przez SP5RF.)
16-12-2019 1:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7VMZ Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 94
Dołączył: 17-07-2019
Post: #2
RE: Zaskakujący long wire?
Chyba wytłumaczeniem będzie elektryczne wydłużenie anteny poprzez pojemność rozproszoną na jej końcu.
16-12-2019 22:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #3
RE: Zaskakujący long wire?
No tak, tylko że wśród "amatorskich" anten LW prawie nie spotyka się takiego Parasola na końcu, a wśród "wojskoych" prawie zawsze...

Mam taką wojskową antenę i ją dokładnie pomierzę, mało tego robię teraz 10 mtr. Verticala i na pewno dodam taką gwiazdkę na czubku...

RF.

73 Frycz SP5RF
17-12-2019 0:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP7VMZ Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 94
Dołączył: 17-07-2019
Post: #4
RE: Zaskakujący long wire?
No bo po kiego grzyba amatorom taki parasol na końcu LW? ;-)
Literatura wprawdzie opisuje zastosowanie pojemności rozproszonej ale w antenach GP. Rozwiązanie dość niestabilne więc dla amatorów takie sobie. We wojsku gdzie nie liczym się z niczym akceptowalne szczególnie w warunkach mobilnych.
17-12-2019 15:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5RF Offline
Robert
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 13-03-2010
Post: #5
RE: Zaskakujący long wire?
No więc historia jest taka.
Kiedyś dawno dawno temu, w początkach radiofonii,
1923
Za pierwszą łączność Europa - Ameryka uważa się spotkanie trzech kolegów: Deloy'a 8AB (Francja), Shnella 1M0 (USA) oraz Reinartza 1XAM (USA). Stało się to w listopadzie 1923 r. Czytałem że było to na małej mocy i jeszcze tę moc zmniejszano w czasie łączności przełączając odczepy baterii anodowej, bo przedwojenne baterie anodowe miały odczepy na różne napięcia. To wszystko było możliwe gdyż na świecie - porównując do dzisiejszych czasów- była absolutna cisza radiowa.
I możliwe było robienie łączności Europa USA 2,5W. Pomyślałem: to nie wróci... Za duży smog elektromagnetyczny..

Minęło prawie 100 lat. Jest grudzień 2019. Na świecie pojawił się kwadrylion telefonów komórkowych, stacji TV, radiowych, satelitów, przetwornic, pilotów do alarmów i nadajników Wi-fi.

I ja mając nadajniczek 2,5 W + kulawą antenę LW na niewysokim drzewie pracowałem nad dostrojeniem anteny za pomocą trafo na rdzeniu pierścieniowym, , tak żeby nie wozić całej ciężkiej skrzynki antenowej. I kiedy nawinąłem kolejne trafo, nadałem swój znak na 14 MHz. z mocą 2,5W i tym kulawym LW... I zobaczyły mnie 2 SDR Beacony w USA.
Nic innego... Ale fajne!

Podsumowując: Stara homodyna 14 MHz, 2,5W CW i kawałek drutu na kasztanie pomiędzy 2 budynkami w ciasnej zabudowie.. Na foto mój Shack Smile) i foto strony.

Pozdrawiam świątecznie!! Smile)


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

73 Frycz SP5RF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-12-2019 22:27 przez SP5RF.)
23-12-2019 22:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #6
RE: Zaskakujący long wire?
Czyli tak jak napisał wczesniej kolega dostroiłeś pojemnościowo antene do rezonansu. To się da zrobic i ta przeróbka jest właśnie takim rozwiązaniem. Ja na Twoim miejscu zastosował bym skrzynke SP6SYV. Mam to chodzi bardzo super! Przy nakładzie pracy plus ciężar ( niewielki) spokojnie daje radę jak to sie mówi i twoją antenę dopasowała by jeszcze bardziej. na pewno jest tam gdzieś DIP do znaleźienia za jej pomocą. Powodzenia!
21-12-2020 23:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości