Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeróbka BITX40 na CW
M72M72 Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 47
Dołączył: 12-12-2016
Post: #1
Przeróbka BITX40 na CW
Witam wszystkich, czy jest możliwe dorobienie do BITX-a 40 CW ?
http://www.hfsigs.com/bitx40v3_circuit.html

Uczę się rediotechniki i traktuję moje radio jak królika doświadczalnego Smile
Na pierwszy ogień idzie wymiana m.cz. bo LM386 szumi głośniej niż drzewa w Bieszczadach podczas halnego.
Jestem w trakcie robienia syntezy na Si5351 i też już kończę ale nie kumam czym się różni radio foniczne i takiego z CW.
Gdzie są różnice w sensie - jak zawęzić pasmo odbioru żeby nie odbierać wielu stacji na raz.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-03-2017 21:48 przez M72M72.)
15-03-2017 21:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #2
RE: Przeróbka BITX40 na CW
lm386 nie jest w bitx elementem do wymiany w pierwszej kolejności. Szumi, ale nie zabija. Wywal kondensator między nóżką 1 i 8 i ciesz się akceptowalnym poziomem szumu.
Dorób ARW. Ciesz się wolną ręką nie obciążoną koniecznością ciągłej regulacji wzmocnienia.
Zwężać należy jak najwcześniej - czyli na filtrze kwarcowym. Ale tego zapewne (na razie) nie zrobisz. Pozostaje zatem dołożenie filtru na m.cz. Głowica z kaseciaka nie jest najgorszym pomysłem...

MAc
16-03-2017 0:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SPO3O2OL Offline
_._. _ _._
****

Liczba postów: 330
Dołączył: 07-01-2017
Post: #3
RE: Przeróbka BITX40 na CW
(15-03-2017 21:48)M72M72 napisał(a):  Witam wszystkich, czy jest możliwe dorobienie do BITX-a 40 CW ?


Witam Kolegę.Możliwe raczej jest.Na początek zrób prosty generator mcz 1kHz i podłącz za mikrofon.
Możesz słuchać tonu na sdrach www. Odbiór stacji cw chyba już sprawdziłeś.Fonia ma szersze pasmo przenoszenia filtru i dlatego cw na radiu fonicznym słychać z dodatkami innych stacji.FiltrXF raczej nie zmienisz.Posłuchaj Maćka i zrób jakieś zawężanie na sygnale do głośnika.Np.układ http://ostol.pl/filtr-scaf/

Wojc!o
16-03-2017 1:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M72M72 Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 47
Dołączył: 12-12-2016
Post: #4
RE: Przeróbka BITX40 na CW
Dzięki za odpowiedzi, ten filtr to chyba fajna sprawa.
Powiedzcie mi jeszcze jedno. Jakią szerokość pasma powinny mieć filtry kwarcowe do fonii a jaką do CW. Czy są takie same.
Kolejne pytanie związane z cyfrową syntezą na Si5351, o jaki offset powinna być odsunięta częstotliwość BFO od głównej ?
I jeszcze jedno, czym są spowodowane przeraźliwie głośne piski podczas strojenia radia. Jak przelatuję przez coś co nadaje w AM to rozumiem że jest pisk ale mam wrażenie że u mnie co 4 stacja piszczy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-03-2017 12:19 przez M72M72.)
16-03-2017 12:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5GOA Offline
Andrzej
*

Liczba postów: 35
Dołączył: 21-03-2010
Post: #5
RE: Przeróbka BITX40 na CW
Jeśli chodzi o szerokość pasma przepuszczania prze filtr, to dla SSB przyjmuje się około 2,4-2,5 kHz a dla CW zależnie od upodobań odbiorcy 600-800 Hz.
Częstotliwość BFO zależy jest od pasma i rodzaju emisji oraz od sposobu mieszania (z odwróceniem wstęgi lub bez). Dla SSB powinna być przesunięta w górę lub w dół o około 1,5 kHz od f środkowej.

Powodzenia Andrzej
16-03-2017 12:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M72M72 Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 47
Dołączył: 12-12-2016
Post: #6
RE: Przeróbka BITX40 na CW
Ok dzięki za porady. Co do m.cz. to spróbuję wywalić ten kondensator ale już mi przyszły takie wzmacniaczne -->https://www.youtube.com/watch?v=qq2-BLtQIgM też je przetestuję.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-03-2017 14:31 przez M72M72.)
16-03-2017 14:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3GTG Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 50
Dołączył: 21-08-2009
Post: #7
RE: Przeróbka BITX40 na CW
Witam
Wzmacniacze pokazane na Youtube moim zdaniem bardziej nadają się do małej domowej dyskoteki a nie radia amatorskiego, choć oczywiście spróbować można. Wzm. mcz /głośnikowe/ jakie należy stosować w amatorskim odbiorniku podane są w Trx-ch - Husarek, Catalina, Juma i innych opisywanych na tym forum. Nadto, zamiast pytać o podstawowe i fundamentalne zasady działania
odbiornika z „CW” prościej jest „zaliczyć” kilka książek w tym temacie przy okazji zapoznając się z innymi problemami m. innymi dot. przyrządów pomiarowych i posługiwania się nimi, konstrukcji i budowy amatorskich odbiorników - począwszy od najprostrzych, poznać zasady działania superheterodyny oraz homodyny w tym tak dziś modnych SDR-ów. Dowiedzieć się co to jest VFO,VCO, BFO -do czego służy. Jakie są typy mieszaczy, wzm.częst. pośredniaj czy produkt detektorów.
Na początek proponuję „Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących” p. Andrzeja Janeczka SP5AHT, w której podane wyżej tematy są opisane + praktyczne przykłady. Póżniej, „Konstrukcje krótkofalarskie dla zaawansowanych” tego autora oraz wiele, wiele innych pozycji książkowych jak też przepastne zasoby internetu, bo adept krótkofalarstwa uczy się, uczy i jeszcze raz.....
Pozdrawiam Andrzej
17-03-2017 8:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M72M72 Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 47
Dołączył: 12-12-2016
Post: #8
RE: Przeróbka BITX40 na CW
Wzmacniacz sprawdziłem, faktycznie, nie nadaje się do niczego, sieje zakłóceniami.
18-03-2017 15:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #9
RE: Przeróbka BITX40 na CW
Witam!
W sprawie przesunięcia częstotliwości odbioru i nadawania w trakcie CW postaram się nieco sprostować to co zasugerował Andrzej SP5GOA. Choć generalnie rada jest poprawna to podana wartość nie jest prawidłowa.
O ile przy odbiorze SSB częstotlowość odbioru powinna być dokładnie równa częstotliwości nadawania to przy CW ta zasada nie zadziała bo nie usłyszymy sygnału nadawcy ani on naszego.
Sygnał ten usłyszymy odstrajając odbiornik o indywidualnie dobraną częstotliwość w zakresie 600-1000Hz.
Jeśli mamy filtr CW to zwykle ma on masimum przenoszenia właśnie w zakresie 800-900Hz. Tak więc, odstrojenie N/O powinno wynosić tyle ile uznaje się za przeciętną wartość odstrojenia jaką ma korespondent -> a więc prawdopodobnie w zakresie 600-800Hz. W praktyce przyjmuje się 800-900Hz.
Co będzie jeśli nasze przesunięcie wynosi 1.5kHz? Jeśli korespondent używa wąskopasmowego filtra CW z maksimum na 800Hz to, przy prawidłowym zestrojeniu naszej nośnej na "zero" nadawcy, nasz sygnał pojawi się u niego jako ton o częstotliwości 1500Hz i może być zwyczajnie wytłumiony. Jeśli używany będzie filtr SSB to prawdopodobieństwo usłyszenia go wzrasta, choć ton ok. 800-900Hz jest przyjęty jako najlepiej odbierany podczas CW i pewnie kto inny nadający z takim właśnie odstrojeniem zostanie zauważony szybciej. I nawet jeśli nasz ton 1.5kHz zostanie zauważony to korespondent prawdopodobnie użyje BFO aby przenieśc go właśnie w obszar 600-900Hz.
Oczywiście, odstrojenie włączone jest podczas odbioru a do nadającego dostarajamy się właśnie na ustawioną u siebie częstotliwość odstrojenia. To zapewni, że nasza częstotliwość nadawania będzie leżeć blisko częstotliwości nadawcy.
L.J.
20-03-2017 12:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5GOA Offline
Andrzej
*

Liczba postów: 35
Dołączył: 21-03-2010
Post: #10
RE: Przeróbka BITX40 na CW
Witam!
Leszku, ja napisałem że przesunięcie 1,5 kHz jest dla SSB a na CW jest tak jak piszesz.
Pozdrawiam i życzę udanych eksperymentów.
Andrzej
20-03-2017 13:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości