Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tox (zamiast Skype)
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #1
Tox (zamiast Skype)
Ostatnie "poprawki" wniesione do Skype zmobilizowały mnie do poszukiwań nowego komunikatora. Wydaje, że znalazłem. Projekt Tox spełnia większość funkcji znanych ze Skype w tym:
- rozmowa indywidualna i grupowa,
- czat indywidualny i grupowy,
- przesyłanie plików,
- przesyłanie zrzutu ekranu,
- połączenia video.
W odróżnieniu od poprzednika, jest całkowicie otwartym projektem, niezależnym od platformy i nie do podsłuchania. Model komunikacji zakłada tylko zestawienie połączenia za pomocą serwera (który każdy może postawić własny!) a dalsza wymiana odbywa się już bez jego udziału. Mało tego, zestawienie to odbywa się za pomocą niezależnych węzłów, które wiedzą o połączeniu tylko tyle, że przyszło od sąsiada i ma jest wysłać do kolejnego. Całość oczywiście jest "w locie" szyfrowana, więc nie da się na żadnym etapie przechwycić i rozkodować. Użytkownik posługuje się tylko 76 znakowym ID, który może w każdej chwili wymienić na inny. Nie ma potrzeby żadnej rejestracji, ujawniania czegokolwiek, chyba że chcesz. Do tego celu służy funkcjonalność "spisu użytkowników" na tej stronie, która umożliwia odszukanie korespondenta po wybranym pseudonimie (który też można zmienić w dowolnym momencie). Całość nadal jest w stadium intensywnego rozwoju co może skutkować nieprzewidzianymi błędami w działaniu ale to drobna niedogodność w stosunku do zalet.
Dla zachęty przedstawiam krótki opis instalacji.
Pobieramy instalator z tej strony. Po uruchomieniu program tworzy nowy profil i pyta nas o nazwę użytkownika i hasło. Nazwa będzie identyfikować nas na liście korespondentów więc można np. podać swój znak. Hasło potrzebne jest dla ochrony profilu i można je wyłączyć przy starcie programu ale będzie konieczne do przeniesienia profilu na inny komputer lub zmiany danych. Po utworzeniu profilu wyświetla się główne okno aplikacji. na ciemnym tle widzimy u góry okna naszą wybraną nazwę użytkownika. Obok "zapali się" zielone kółeczko co świadczy, że już jesteśmy dostępni w sieci Tox. Ale jak nas znajdą korespondenci? Musimy im podać nasz identyfikator ID. Klikamy na naszą nawę i otwiera się okno profilu.
İmage
Widzimy długi ciąg (76 znaków hex), który jest naszym ID. Możemy go skopiować (lub jego graficzną reprezentacje w postaci kodu QR) i przesłać korespondentowi. Po wpisaniu do listy (klawisz "+" w liście korespondentów na dole) będziemy mogli wybierać się po nazwie. I to w zasadzie wystarczy. Jeśli chcecie udostępnić swoją nazwę (która może być inna niż ta z profilu) publicznie wypełnij jeszcze jedno pole ( w ramce Rejestracja Toxme) "Nazwa użytkownika" i naciśnij przycisk "Zarejestruj". Koniecznie zanotuj hasło wygenerowane poniżej. To jedyna szansa na zmianę lub usunięcie profilu z serwera "toxme.io" w przyszłości! Na prawo od znaku "+" jest wielolistna koniczynka, która umożliwia nam dotarcie do panelu nastaw, gdzie m.in. możemy zmienić język aplikacji na polski.
Jeśli chcesz zainstalować Tox na wielu maszynach, musisz wyeksportować swój profil w karcie profilu do pliku ******.tox i zaimportować go w trakcie następnej instalacji.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w instalacji nowego komunikatora.
15-07-2016 8:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2ONG Offline
Waldek
*

Liczba postów: 44
Dołączył: 22-10-2013
Post: #2
RE: Tox (zamiast Skype)
Wyglada dosc ciekawie ale nie moge znalezc informacji czy mozna miec wlasny serwer. Bo interesuje mnie to pod katem wykorzystania amatorskiej sieci HamNET

Wybor kliejntow dosc duzy

https://wiki.tox.chat/clients

Niby pisza ze TOX to p2p ale w profilu widze ze jest rejestracja na toxme.io
wiec serwer jest wmagany do resjetracji

73 Waldek
http://www.qrz.com/db/SP2ONG
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-07-2016 7:46 przez SP2ONG.)
18-07-2016 7:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #3
RE: Tox (zamiast Skype)
Nie jest wymagany. Tuż po instalacji program generuje ID i to wystarcza by zaistnieć w sieci. Serwer toxme.id jest dla tych, którzy chcą ujawnić bardziej przystępnego nicka. Wtedy możesz stworzyć nazwę niezależną od profilu i opublikować ją na toxme.id, z wariantem podlegającym lub nie wyświetleniu na ich stronie (w wykazie). Tak więc masz możliwość ujawnienia bądź nie swojej tożsamości. W każdej chwili możesz zmienić swój nick lub go usunąć. Własny serwer możesz postawić kompilując dostępny jawnie kod.
Dodam, że w programie jest niestety bug, który uniemożliwia proste "kopiuj-wklej" ID z karty profilu. Program wstawia dodatkowy kod, który jest widoczny w 2/3 ciągu w postaci małego przecinka. Można go usunąć edytując linię ręcznie bądź kopiując wcześniej wymienioną metodą ze strony toxme.io.
18-07-2016 8:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6IFN Offline
Ryszard
****

Liczba postów: 455
Dołączył: 23-03-2010
Post: #4
RE: Tox (zamiast Skype)
Dodam, że te mały figiel można łatwo zidentyfikować poprzez metodę kopiuj/wklej, ale do MSOffice, OpenOffice, LibreOffice lub innego edytora, ale nie WordPada. Wtedy ten zbędny znaczek staje się widoczny i łatwy do usunięcia. Wczoraj metodą kopiuj/wklej przenosiłem ID Pawła SQ8MVY ze strony HMGroup i tu dodana mi została dodatkowa spacja na końcu ID, a spacja jest też znakiem w ID zbędnym. Po dłuższym zastanowieniu się dopiero na to wpadłem i ją usunąłem, tak więc nie jestem przekonany w 100% że to wina qToxa, raczej pracy naszych maszyn komputerowych i ich edytorów.
Rysio!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-07-2016 21:12 przez SP6IFN.)
18-07-2016 10:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2ONG Offline
Waldek
*

Liczba postów: 44
Dołączył: 22-10-2013
Post: #5
RE: Tox (zamiast Skype)
(18-07-2016 8:53)SP9FKP napisał(a):  Własny serwer możesz postawić kompilując dostępny jawnie kod.

https://github.com/irungentoo/toxcore

73 Waldek
http://www.qrz.com/db/SP2ONG
18-07-2016 10:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #6
RE: Tox (zamiast Skype)
Niestety, do ID przy operacji "kopiuj-wklej" wkrada się jakiś kod sterujący. Jedyne dobre źródło to strona toxme.io z której można pobrać działający kod lub ręczna poprawa tego co generuje program.
Dla sprawdzenia pobierzcie ID robota EchoBot, który odsyła nasz sygnał z sekundowym opóźnieniem dając szansę na wyregulowanie toru audio-video.
22-07-2016 7:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości