Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 6 Głosów - 4.17 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRX Kacper
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #51
RE: TRX Kacper
Czy strojenie diodą jest tak samo stabilne jak kondensatyorem?
06-11-2012 22:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6-11003 Offline
Andrzej
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 24-06-2012
Post: #52
RE: TRX Kacper
Nie zauważyłem pogorszenia stabilności generatora gdy zastosowałem diode zamiast kondensatora. Wazna jak zawsze jest stabilność napięcia zasilania tej diody. Dryft częstotliwości jest około 300Hz przy zmianach temperatury rzędu 5st ale w czasie normalnej pracy nie jest to zauważalne. Moze gdybym zastosował w generatorze kondensatora NP0 to by ten efekt znikł bo teraz tam siedzą zwykłe ceramiki.
06-11-2012 23:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5MGA Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 50
Dołączył: 29-06-2009
Post: #53
RE: TRX Kacper
Witam,
Podobno jest już nowa wersja schematu(1.4c) czy ktoś widział go i jakie są różnice w porównaniu do wersji B?
Pozdrawiam
18-11-2012 1:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #54
RE: TRX Kacper
Łap schemat ... różnice wyłapiesz sam Wink


Załączone pliki
.bmp  schemat rev1.4c.bmp (Rozmiar: 402.74 KB / Pobrań: 7111)
18-11-2012 12:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #55
RE: TRX Kacper
Mam jedno, szybkie pytanie.
Jakimś cudem pomyliłem się dzisiaj przy podłączaniu Kacpra (który parę miesięcy przeleżał w szafie) i odwrotnie wpiąłem wtyczki od zasilania. Żeby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami zwykle montuję diodę. Tak właśnie zabezpieczony jest prawie cały układ wspomnianego TRX-a. Jedynie zasilanie PA jest podłączone bezpośrednio do bezpiecznika.

Musiało zadziałać jakieś zabezpieczenie w zasilaczu (od CB-Radia), gdyż nie zaświeciła się na nim dioda.
Czy takie sytuacje są groźne dla MOSFET-a? Przez krotką chwilę coś się musiało stać, bo zasilacz zareagował. Sztuczne obciążenie mam w tej chwili schowane w pudełku na dnie szafy, podobnie jak mikrofon, a więc nie bardzo mam jak sprawdzić sygnał na końcu.
Mogę założyć, że wszystko jest w porządku czy raczej jakieś uszkodzenie jest bardzo prawdopodobne i powinienem zarezerwować trochę czasu na czekająca mnie wymianę IRF520?
07-07-2013 21:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #56
RE: TRX Kacper
Dla samego mosfeta raczej nie. Odwrotne podpięcie zasilania źle znoszą stabilizatory, kondensatory elektrolityczne (puchną i strzelają) oraz, często, wszelkie układy scalone - ale jeśli przed nimi jest stabilizator, to raczej są bezpieczne (przez chwilę, hi).
Podłącz przez rezystor ~10 - 20Omów, sam odbiornik powinien spokojnie ruszyć, nadajnik, na mniejszym rezystorze (kila omów) też, sprawdź czy działa, jaki prąd idzie.

Pozdrawiam
08-07-2013 11:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #57
RE: TRX Kacper
Stabilizatory, kondensatory i cała reszta były raczej bezpieczne. Właśnie celem uniknięcia takich sytuacji zwykle wstawiam w obwód zasilania diodę w kierunku przewodzenia. W tym przypadku dioda łączy główną linię zasilania na PCB z głównym bezpiecznikiem na tylnej ściance. PA jest jednak zasilany nie z linii VCC na płytce, ale bezpośrednio z gniazdka (a raczej wspomnianego bezpiecznika), tak więc ta zabezpieczająca dioda go nie obejmuje.

Co tak właściwie dzieje się z MOSFET-em przy odwrotnym odwróceniu polaryzacji miedzy drenem i źródłem, przy zachowaniu tego samego napięcia?
Napięcie polaryzujące bramkę chyba nie miało tutaj nic do rzeczy, gdyż ono jest brane z osobnego stabilizatora (podłączonego do linii zasilania na PCB). Ten stabilizator jest zresztą aktywny tylko podczas nadawania.
08-07-2013 19:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #58
RE: TRX Kacper
Przepraszam, nie popisałem się. Popatrz na schemat tego mosfeta, tam jest dioda równolegle włączona, o odwrotnej polaryzacji. Nie mam teraz dostępu bo jestem w terenie, ale w karcie katalogowej pewnie jest maksymalny prąd tej diody.
Pozdrawiam
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-07-2013 19:53 przez SQ5KVS.)
08-07-2013 19:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RZI Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 403
Dołączył: 19-03-2010
Post: #59
RE: TRX Kacper
Faktycznie. Nota katalogowa podaje, że maksymalny prąd stały dla tej diody to 9,2A, w impulsie 37A. Co prawda tranzystor w PA Kacpra ma tylko 0,33A w źródle, jednak pod uwagę trzeba wziąć jeszcze zasilacz. Zgodnie z informacjami na obudowie nominalny prąd to 3A, maksymalny 5A. Zabezpieczenia najwyraźniej zadziałały, bo ani dioda się nie zaświeciła, nie było zapachu spalenizny, a zasilacz ciągle działa.

BTW jak to jest z tymi diodami w MOSFET-ach? Z uwagi na ich obecność można pominąć zewnętrzną diodę chroniącą przed skokami napięcia, jeśli sterujemy takim tranzystorem przekaźnik, silnik albo inne uzwojenie o dużej indukcyjności?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-07-2013 21:06 przez SQ9RZI.)
08-07-2013 21:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #60
RE: TRX Kacper
Właśnie po to ona jest - te tranzystory (jeśli mamy na myśli IRF'y) pracują głównie w impulsowych przetwornicach napięcia, czyli - z indukcyjnościami.
W karcie katalogowej tez o tym jest Wink
Pozdrawiam
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2013 11:36 przez SQ5KVS.)
09-07-2013 0:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości