Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #851
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF

.pdf  Norton ampl..pdf (Rozmiar: 22.74 KB / Pobrań: 784)
.pdf  Norton ampl..pdf (Rozmiar: 22.74 KB / Pobrań: 784) Znalazłem w necie taki oto wzmacniacz . Czy któryś z Kolegów testował może podobny układ? W artykule autor wspominał o tym, że stosuje go do anten z ujemnym zyskiem. Tranzystory mają podobno pracować z zerowym prądem kolektora 15mA gdy są bez radiatora oraz 30 mA z radiatorem. Transformatory T1 są nawinięte drutem w emalii fi #24 . Konia z rzędem temu kto potrafi takie coś przeliczyć Smile .
Przepraszam, niestety dwa razy mi się w załącznik kliknęło..
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-11-2016 23:16 przez bolanren.)
18-11-2016 23:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #852
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
popatrz jeszcze tu - http://www.cliftonlaboratories.com/norton_amplifier.htm głębiej jest jeszcze pdf i na schematach sporo parametrów http://www.okdxf.eu/lankford/Norton-2N5109.pdf
tam piszą, żeby mu nie dawać więcej niż +20dBm, a to potężne IP osiągają przy -10dBm
więcej nie wiem...

MAc
19-11-2016 0:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 288
Dołączył: 12-12-2009
Post: #853
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(18-11-2016 23:13)bolanren napisał(a):  Znalazłem w necie taki oto wzmacniacz . Czy któryś z Kolegów testował może podobny układ? W artykule autor wspominał o tym, że stosuje go do anten z ujemnym zyskiem. Tranzystory mają podobno pracować z zerowym prądem kolektora 15mA gdy są bez radiatora oraz 30 mA z radiatorem.
...

Lata temu używałem w moim trx-ie podobnego układu jako przedwzmacniacza w.cz. Była to jednak połówka tego co w załączniku (układ nie był symetryczny). Pracował z tranzystorem BFW16 z prądem około 30mA. Ten prąd należy tak ustawić rezystorem w emiterze aby Rwe była w pobliżu 50om (tak przynajmniej ja to robiłem). Rdzeń w transformatorze wyjściowym był przypadkowy (takie czasy) o średnicy 10-12mm nawinięty 2x10zw lekko skręconą parą przewodów. Uzwojenie sprzężenia zwrotnego -3 zw. W takiej konfiguracji wzmacniacz dawał około 12dB wzmocnienia. Zmieniając liczbę zwojów tego uzwojenia łatwo zmieniać można jego wzmocnienie - mniejsza liczba zwojów - większe wzmocnienie. Kierunek sprzężenia ma być taki, żeby wzmocnienie wzmacniacza spadało po załączeniu tego uzwojenia.
"Organoleptycznie" mogłem ocenić, że jego załączenie minimalnie zwiększało poziom szumu odbiornika a pogorszenie dynamiki było niewyczuwalne .
Stąd -> http://www.cqham.ru/lib.htm można ściągnąć kanoniczne pozycje:
->Эрик Т. Ред Схемотехника радиоприемников. Практическое пособие.
->Эрик Т. РедСправочное пособие по высокочастотной схемотехнике.
Są tam bardzo przystępnie opisane metody projektowania i konstrukcje takich wzmacniaczy.

Ryszard
19-11-2016 3:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6LUN Offline
Andrzej
****

Liczba postów: 252
Dołączył: 01-09-2014
Post: #854
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
W wartości RFC1 jest literówka. Powinno być raczej 1mH a nie 1nH.
Wzmocnienie układu to oczywiście 12dB, ale wynika ono ze stosunku zwojów N1, N2, N3.
Wzmocnienie prądowe Ki = (N1 + N2 + N3)/N3
Wzmocnienie napięciowe Ku = N3/N1
Aby impedancja wejściowa i wyjściowa były równe, musi być Ki = Ku, czyli
N2 = (N3*N3 - N3*N1 - N1*N1 )/N1.

Andrzej
19-11-2016 10:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3F Offline
Romek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 26-05-2013
Post: #855
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(19-11-2016 0:41)SP9MRN napisał(a):  popatrz jeszcze tu - http://www.cliftonlaboratories.com/norton_amplifier.htm głębiej

Próbowałem niedawno zamówić ten wzmacniacz.
Żadnej odpowiedzi na maile (zarówno do producenta jak i do brytyjskiego dystrubutora)


(19-11-2016 0:41)SP9MRN napisał(a):  jest jeszcze pdf i na schematach sporo parametrów http://www.okdxf.eu/lankford/Norton-2N5109.pdf
tam piszą, żeby mu nie dawać więcej niż +20dBm, a to potężne IP osiągają przy -10dBm
Bardzo podobny wzmacniacz oferował niedawno DW_Radio. Poniżej 30 zeta.
Więcej napisać może Janusz, sp5bmp.
On ten wzmacniacz (z dw_radio) nieźle przećwiczył.

73 - Dziadek Romek
(ex. sp3nyg)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-11-2016 14:11 przez SP3F.)
19-11-2016 14:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #856
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Szanowni Koledzy,

Poruszyłem wspomniany wyżej wątek albowiem sądziłem, że może nam się przydać. Jeśli ktoś chciałby na zasadach komercyjnych wykonać do tego opracowania layout, to pokryję koszt oraz mogę zamówić PCB w Chinach. Trzeba by było mieć pliki Gerber do 10 grudnia. Pod koniec stycznia mógłbym je przywieźć.

Pozdrawiam
Jerzy
sp5rzm
19-11-2016 16:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #857
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam Szanownych Kolegów ,

Nadszedł z firmy "OMIG" zamówiony 2 tygodnie temu monolityczny filtr PM9-4F1 (229 zł z przesyłką). Naprędce zmontowałem prowizoryczny układ do zbadania jego charakterystyki. Zalecenia producenta dotyczące dopasowania filtru, to 800 Ohm oraz 10pF. Bez precyzyjnego dostrojenia trymerkami uzyskałem poniższy wynik. Pierwsza charakterystyka była zdejmowana bez żadnego ekranu pomiędzy wejściem , a wyjściem filtru. Transformatory dopasowujące nawinięte zostały na rdzeniach BN43- 2402 ze stosunkiem zwojów 2:8 . Ponieważ nie miałem zalecanych przez producenta kondensatorów 10pF, to użyłem innych z wartością 15pF. Zauważyłem, że filtr jest bardzo czuły na zmianę pojemności dopasowujących. Jutro porobię zdjęcia. Przedzielenie uziemioną pensetą wejść od wyjść bardzo wyraźnie zmienia wynik pomiarów. Spód filtru nie jest ekranowany. Przypuszczam, że po dociśnięciu i zmasowaniu obudowy filtru do płytki PCB uzyska się jeszcze lepsze tłumienie poza pasmem. W najbliższych dniach zmontuję porządniejszy układ pomiarowy i wyniki badania filtru ponownie przedstawię na forum.


Pozdrawiam wszystkich
Jerzy sp5rzm


Widać, że ekranowanie portów wejściowych od wyjściowych w tym filtrze jest bardzo ważne co nie dziwi gdy weźmie się pod uwagę jego niewielkie rozmiary.


Załączone pliki
.pdf  PM9-4F1 bez ekranowania.pdf (Rozmiar: 16.24 KB / Pobrań: 661)
.pdf  PM9-4F1 ze słabym ekranowaniem.pdf (Rozmiar: 17.25 KB / Pobrań: 639)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-12-2016 0:28 przez bolanren.)
03-12-2016 0:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3VZX Offline
Leszek
**

Liczba postów: 93
Dołączył: 24-10-2010
Post: #858
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam.
A to skany z książeczki Elektronisches Jarhbuch 1985 po niemecku. Najwięcej napisano o wzmacniaczu Nortona.
scan-zip

Pozdrawiam Leszek SP3VZX..
Mój locator JO82GL90GF http://no.nonsense.ee/qthmap/
DigiRex prosty radiowy odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku z cyfrowym sterowaniem i DSP
03-12-2016 18:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #859
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Dzięki Leszku.

Wprawdzie osobiście z językiem niemieckim jestem na bakier ale z pewnością na forum są inni Koledzy, którzy sobie z tym dobrze radzą.

Przy okazji chciałbym przedstawić jeden z projektów layout`u do wzbudnicy SSB opartej na układach firmy "Plessey". Mieszacz oraz część wzmacniacza audio będzie na osobnych, ekranowanych puszkami płytkach. PCB jest spore , a związane jest to z tym, że chcieliśmy wszystko możliwie jak najlepiej poekranować, tak jak to kiedyś zalecał nieżyjący już Kolega Kaniuk. W lutym będzie kilka płytek do odstąpienia (zamówiłem 6 sztuk ). Mieszacze do tego projektu będą w styczniu. Użyłem liczby mnogiej ponieważ są opracowywane 3 rodzaje. Jeden na bazie tego co zaproponował Kolega Piotr , jeden mieszacz Kolegi Henryka i jeden Kolegi Rafała. Płytki do audio będą wykonywane równolegle do PCB wzbudnicy SSB.

Ps. Specjalnie dla Kolegi Romka są dodane pady na "czyszczący" filtr w torze IF.

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy sp5rzm


Załączone pliki Miniatury
İmage
19-12-2016 9:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #860
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam, po rysunku płytki nie bardzo mogę dojść do zmian układowych, ale widzę że zmieniła się obudowa Plesseyów z dwurzędowej na okrągłe, co mnie martwi..... bo mam jeszcze komplet w obudować dwurzędowych. W okrągłych metalowych obudowach można do dwurzędowych wlutować - odwrotnie nie bardzo....

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
19-12-2016 12:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 18 gości