Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #791
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(25-08-2016 9:48)SP9LVZ napisał(a):  ... TDA 2003 jako wzmacniacz dużej mocy, jest ok, ale 10W audio, to chyba nie potrzeba. ...

Moc 10W występuje tylko w katalogu. Praktycznie nikt w TRXach nie stosuje głośników 2-omowych, a tylko wtedy moc może wynieść 10W i to przy dość dużych zniekształceniach.
Naszym celem jest uzyskanie jak najmniejszych zniekształceń nieliniowych i małych szumów. Przy głośniku 8 omów katalog nawet nie podaje ile będzie mocy, a będzie około 3W. Jest to moc idealnie odpowiednia dla TRXa. Zniekształcenia też będą mniejsze, a w mojej aplikacji z silnym sprzężeniem zwrotnym jeszcze kilka razy mniejsze.
Ten scalak do amatorskich TRXów jest idealny. Widziałem go w wielu fabrycznych TRXach. Ze zmienioną aplikacją chodzi znacznie lepiej niż w fabrycznych radiach. To sprawdzony empirycznie fakt.


Załączone pliki Miniatury
İmage
26-08-2016 17:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #792
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam wszystkich Szanownych Kolegów,

Chciałbym poinformować, że układ SSM2165 jest dostępny na E-bay w zenie 3 $/szt. W Chinach można kupić jeszcze taniej, bo po przeliczeniu w granicach 8 zł/szt.

Pozdrawiam
Jerzy SP5RZM
26-08-2016 21:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #793
Photo RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Na Aliexpress są SL6270 po 4,75$ i mamy to co w pierwszej wersji płytki,....

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
26-08-2016 22:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #794
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Piotrze,

To prawda ale pomału można by odchodzić od Plessey`owskiej koncepcji. Przypuszczam, że chciałbyś zapytać dlaczego od razu nie zmienić wszystkiego? Na ewentualne tego typu pytanie jestem w stanie odpowiedzieć ale na priv.

Pozdrawiam serdecznie
Jerzy SP5RZM

Taobao=Alibaba=Aliekspres=Alibaba Polska - Firma zarejestrowana w Chinach, w Hang Zhou. Oficjalnym właścicielem jest Chińczyk ale największy pakiet udziałów w wysokości 34% ma jeden z najbogatszych Japończyków. Toczą się rozmowy o ewentualnym przejęciu przez Alibabę polskiego Allegro.
26-08-2016 22:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #795
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Jasne.... jak tylko tak,... bo mnie najbardziej w tym projekcie fascynowało użycie układów Plesseya. Odejście od układów SL już chyba nie bardzo.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
26-08-2016 22:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #796
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Szanowni Koledzy Plessey`owcy oraz niemniej Szanowni Obserwatorzy,

W jednym z postów Kolega Rafał SQ4AVS zaproponował zastosowanie w części odwracalnej naszego TRx`a wzmacniacza "Gali 4" wraz z ciekawym sposobem przełączania kierunku. Ponieważ ten fragment wzbudnicy ma znaleźć się na osobnym PCB, to chciałbym zapytać Kol. Rafała czy wyraziłby zgodę na to aby Jego pomysł znalazł się w naszym nowym rozwiązaniu? Jedyne co mnie frapuje, to czy wszystkie potrzebne elementy są łatwo dostępne..

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy SP5RZM

Właśnie dostałem uprzejmą odpowiedź od Kolegi Rafała, że "możemy robić z Jego projektem co chcemy". Dziękuję w imieniu własnym i Kolegów.

Jerzy SP5RZM
Sprawdzałem w sieci jaka jest dostępność elementów do projektu wzmacniacza Rx (przy nadawaniu jest omijany) Kolegi SQ4AVS. Wszystko jest do zdobycia, jak nie w sklepie AVS, to na E-bay.
Oczywiście chodziło o sklep AVT.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-08-2016 18:52 przez bolanren.)
26-08-2016 22:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3F Offline
Romek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 26-05-2013
Post: #797
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Nie było mnie kilka dni przy komputerze, dopiero dziś znalazłem czas. Żona połamała ręce i na mnie spadło wiele czynnosci, które ona dotychczas realizowała. Niestey - prace domowe idą mi znacznie gorzej niż dx-owanie.
Ale do rzeczy.
Nie jestem elektronikiem., lecz ekonomistą.
W sprawch radio jestem raczej "chłopek-roztropek".
Działanie filtru czyszcącego w torze m.cz. najlepiej widać w homodynach, także sdr.
Zaś nasza grupa zamierza dać nowe życie układom sl6xx.
I dlatego ja, kmiotek-roztropek wyrażam swój pogląd, swój głos za jakimś filtrem przed detektorem.
Wszak 2 stopnie wzmocnienia p.cz. wniosą do detektora jakieś spektrum sygnałów, w tym także niepotrzebnych. Te z kolei w detektorze wytworzą dodatkowe produkty mieszania, w tym szumy.
Nie wiem, czy czyszczenie szumów za detektorem to najlepsze rozwiązanie.

73 - Dziadek Romek
(ex. sp3nyg)
28-08-2016 20:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #798
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
W załączeniu kompendium wiedzy na temat superheterodyny w opracowaniu SP9RG. Może obszerna lektura da coś do przemyślenia... i jest tam tyle ciekawych rozwiązań do adaptacji!


Załączone pliki
.pdf  wszystko_o_odbiornikach.pdf (Rozmiar: 10.47 MB / Pobrań: 1009)

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
28-08-2016 21:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DA_KAR Offline
Darek
*

Liczba postów: 36
Dołączył: 09-11-2013
Post: #799
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Przeczytać to przeczytać, da się.
Ale zrozumieć i zapamiętać to już nie lada wyzwanie
na długie zimowe wieczory.
Pozdrawiam

DaKar
29-08-2016 22:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3F Offline
Romek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 26-05-2013
Post: #800
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Część kompedium wydrukowałem, przeczytałem.
Dwa wnioski:
a) kol. śp. G(erhard? - nie pamietam) opracował te materiały ponad ćwierć wieku temu. Były one w swoim czasie moją lekturą,
od tego czasu doszło chyba trochę nowoczesności;
b) Jako, że kolega sp9rg zastosował w swej maszynie "przesuwaną" p.cz, to siłą rzeczy przed detektorem stał filtr. W jego przypadku - elektrmechaniczny.

Nie brałem pod uwagę obecnych w artykułach wzorów technicznych, swoje odczucia wyrażam jako "kmiotek-roztropek".

73 - Dziadek Romek
(ex. sp3nyg)
30-08-2016 20:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości