Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP5HBT Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 150
Dołączył: 04-12-2014
Post: #701
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(12-08-2016 17:37)bolanren napisał(a):  Mietku,

Dzięki za udostępnienie kawałka tego schematu ale czy mógłbyś coś więcej napisać o tym obwodzie LC na wyjściu SL612C? Szczególnie interesuje mnie to czy jest on strojony (jak przypuszczam) i coś o ilości zwojów oraz o odczepie.

Pozdrawiam
Jerzy SP5RZM
İmage
Jak widac z obrazka jeszcze nie dokońca odbudowanej płytki IF radiostacji Plessey RT320 filtry LC to małe rdzenie kubkowe z możliwością dostrajania. "Zdemilitaryzowaną" płytkę miałem w swoich zasobach. Niestety demilitaryzacja w tym przypadku to wycięcie wszystkich elementów zawierających metale szlachetne.
Wycięto scalaki i kondensatory. Płytka po odbudowie:
İmage
Niestety scalaki jakie miałem to chyba chińska podróbka.
Orginalnie pośrednia jest na częstotliwośc 1.75Mhz.
Płytka ma mały wymiar 6x3 cm więc nadaje się do prób.
Włączenie w układ na płytce Jerzego nie sprawi kłopotów.
Za to ocena efektów pewnie tak.
Nie wiem, czy takie rozwiązanie jest coś warte ale pobawię się tym układem.

73, Mietek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-08-2016 21:27 przez SP5HBT.)
14-08-2016 21:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #702
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(14-08-2016 21:12)SQ5KVS napisał(a):  Jesli założymy ze korespondent nadaje sygnałem o paśmie ograniczonym do 2200Hz (300-2500Hz, np 3720.300 do 3722.500) to najlepiej jak byśmy odbierali odbiornikiem o takim samym paśmie. Jesli bedzie mniejsze to stracimy część tego co kolega nadaje, jesli odbiornik bedzie szerszy to odbieramy to co niepotrzebne.
"Niestety" ucho ma znacznie szersze pasmo bo od ok 25Hz do 16kHz i więcej (zależy od wieku i predyspozycji). Gdyby miało pasmo 300-2500 to drugi filtr byłby niepotrzebny Smile
Pierwszy filtr (ten przed wzmacniaczem pcz) ma za zadanie wyciąć sygnały nieporządane czyli sąsiednie "kanały". Chroni on tez nasz wzmacniacz pcz (który miewa wzmocnienie nawet 1000 i więcej razy!) przed przesterowaniami bardzo silnymi sygnalami z sąsiednich czestotliwosci.
Niestety wzmacniacz pcz (i mcz tez) wnosi szumy i to przecież nie tylko z pasma 300-2500Hz ale na każdej czestotliwosci. Każdy rezystor i tranzystor szumi i jego szumy są wzmacniane przez następne stopnie. Szumy się dodają i wzmacniają. Pomimo więc ze wyfiltrowalismy wszystko ładnie filtrem przed wzmacniaczem pcz to na wyjściu odbiornika znów mamy sygnał użyteczny odebrany (300-2500Hz) plus wszystkie dodane i wzmacniane szumy każdych następnych stopni (0-.... Hz). Najlepiej było by zamontować filtr czyszczący te dodane szumy na samym końcu ale to moze byc trudne (skomplikowany i stromy filtr m.cz. ), w praktyce wystarczy wyfiltrować po stopniu mającym największe wzmocnienie (czyli pcz).

Narysował bym to i owo ale pisałem z komórki.

Logiczne uzasadnienie . Teraz pojawia się kolejne pytanie z jakim napięciem w.cz. po ostatnim stopniu (zakładam, że są to 3 sztuki SL612C, a każdy wzmacnia po 35 dB) należy się liczyć, bo coś mi tak w głowie świta, że filtr PP9-A2-2R nie lubi większych napięć jak 1Vpp. Może się mylę.

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy SP5RZM

Mietku,

Jak już sobie odbudowałeś tę pośrednią, to może zrezygnuj z uczenia jej picia kawy..Smile , a tak bardziej poważnie, to dzięki za zdjęcia. Te chińskie podróbki jakoś pracują więc nie będzie chyba problemów. Gdybyś mógł jeszcze zajrzeć do takiego strojonego kubka..

Pozdrawiam
Jerzy SP5RZM

Czy ktoś może wie gdzie można kupić małe śrubki , np.: M 1,5 x 8-10 mm, najlepiej z łbem stożkowym?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-08-2016 22:11 przez bolanren.)
14-08-2016 22:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3F Offline
Romek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 26-05-2013
Post: #703
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Nie wiem Jurku, dlaczego chccesz dać 3 stopnie p.cz. Spójrz na ideę sdr-ów - tam wszystko jest wzmacniane w torze m.cz Jest tam mieszacz a po nim tor m.cz m.cz.
Wzmacniacz p.cz. nie stawia tak wielkich wymagań konstrukcyjnych.

73 - Dziadek Romek
(ex. sp3nyg)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-08-2016 8:05 przez SP3F.)
15-08-2016 8:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #704
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Romku,

Przykro mi ale nie mogę się z Tobą wdać w teoretyczną dyskusję nad tym co jest lepsze, bo szczerze mówiąc nie jestem w temacie mocny. Nie mam doświadczenia z sdr`ami ale pamiętam jak skutecznie eksploatowałem płytkę Plessey`a konstrukcji G3ZVC (bodajże). Tam były 3 stopnie na SL612C i cudowna automatyka. Radio pracowało fantastycznie. Nie mam pewności, czy analogowe konstrukcje można porównywać z cyfrowymi. Może tylko w jakości ostatecznego odbioru ale nigdy tego nie robiłem.

Pozdrawiam
Jerzy SP5RZM
15-08-2016 8:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP1UJB Offline
Wojtek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 17-01-2012
Post: #705
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Jak już nasze trx-y będą dopracowane w wersji podstawowej, to proponuję dołączyć filtr mcz collinsa za 50 zł lub w wersji wypas - od husarka. Jeśli to nie zadowoli, wówczas w ramach eksperymentu można zdobyć dwa kwarce 9MHz i zrobić prosty dwukwarcowy filtr podczyszczający.
15-08-2016 10:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3F Offline
Romek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 26-05-2013
Post: #706
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Jurku.
Celem mojego gawędzenia jest zachowanie idei Plesseya.
Czyli zachowajmy oryginalną p.cz, arw, detektor.
Parametry maszyny można poprawić - zmodernizować w m.cz.
Zaś część p.cz niech zostanie bez zmian, dodajmy tam tylko filtr czyszczący.

73 - Dziadek Romek
(ex. sp3nyg)
15-08-2016 13:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #707
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Romku,

Firma Plessey miała kilka rozwiązań TRx`ów z SL612C (SL1612C). Najbardziej znanym jest ten tutaj. Ja na takiej wzbudnicy pracowałem ponad 30 lat temu. Nic się nie wzbudzało, dynamika toru IF była kapitalna. Gdybyśmy zdecydowali się na drugi kwarcowy filtr, to ten kolejny stopień byłby jak znalazł. Dodam jedynie, że łatwiej jest w sieci kupić PP9-A2-2R aniżeli wykonać nawet prosty drabinkowy filtr. Tak mi się przynajmniej wydaje.


Pozdrawiam
Jerzy SP5RZM
Miło, że Wojtek znowu się uaktywnił. Twoja propozycja Wojtku jest rozsądna ale ponieważ już projektują się nowe płytki, to czas na eksperyment jest niestety bardzo krótki ..Sad .

Pozdrawiam
Jerzy


Załączone pliki
.pdf  schemat G3ZVC Plessey .pdf (Rozmiar: 931.49 KB / Pobrań: 995)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-08-2016 14:21 przez bolanren.)
15-08-2016 14:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3F Offline
Romek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 26-05-2013
Post: #708
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Jurku.
Golono-strzyżono (A. Mickiewicz).
Moim, laika zdaniem łatwiej byłoby usunąć z płytki ostatni element m.cz - wzmacniacz głośnikowy.
W uzyskanym miejscu zaimplementować przełączanie przekaźnikami i II-gi filtr kwarcowy.
Niemniej - decyzję podejmiesz Ty. Co mnie bardzo cieszy. Na emeryturze najbardziej mnie cieszy, że już nic nie muszę. W pierwszym rzędzie dzwyczaiłem się od podejmowania decyzji.
Być dziadkiem- to takie spokojne.

73 - Dziadek Romek
(ex. sp3nyg)
15-08-2016 14:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 13-01-2015
Post: #709
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Widzę, że dyskusja postępuje szybciej niż ja mam okresy z dostępem do internetu... Wczoraj na zaburzańskich kresach niestety byłem bez zasięgu,... dziś już nad jeziorami mazurskimi jakieś 2G się znalazło.... ale wracam do tematu... jeśli miałby być dodatkowy filtr PP9 to oczywiście przed demodulatorem. Są jednak pewne warunki do spełnienia, 2 x PP9 (lub inne wąskie) - muszą mieć identyczne charakterystyki, bo inaczej będzie za duże zawężenie pasma. Dlatego konstrukcje fabryczne mają filtry na różnych p.cz. by można je dokładnie nałożyć na siebie. Nawet z 2-3 kwarcowym filtrem na kwarcach 9 MHz może być problem z właściwą charakterystyką by ją nałożyć na PP9. Ja osobiście jestem za układem jak najbardziej zbliżonym do oryginalnego TRX Plesseya (w jego różnych odmianach). Można oczywiście wykorzystując SL 600-tki zrobić bardzo współczesny transceiver jeśli ktoś ma taką chęć. W naszym hobby w zakresie konstruowania urządzeń każdy może robić co chce i w związku z tym ciężko zadowolić wszystkich jedną koncepcją.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
15-08-2016 22:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #710
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(14-08-2016 22:02)bolanren napisał(a):  Logiczne uzasadnienie . Teraz pojawia się kolejne pytanie z jakim napięciem w.cz. po ostatnim stopniu (zakładam, że są to 3 sztuki SL612C, a każdy wzmacnia po 35 dB) należy się liczyć, bo coś mi tak w głowie świta, że filtr PP9-A2-2R nie lubi większych napięć jak 1Vpp. Może się mylę.

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy SP5RZM

Jerzy, po to jest AGC żeby na wejście filtru, demodulatora itd a przede wszystkim twojego ucha wchodził sygnał o w miarę stałym poziomie, i na pewno nie 1V Zakładając (a nie analizowałem dokładnie tego TRX'a) że po wzmacniaczu p.cz. jest jeszcze kilkadziesiąt dB wzmocnienia no to byśmy mieli kilkaset V na wyjściu Big Grin

Pozdrawiam
16-08-2016 10:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości