Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #511
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam wszystkich Szanownych Plesseyowców i niemniej Szanownych Kibiców,

Ostatnio postanowiłem porównać działanie automatycznej regulacji wzmocnienia odbiornika z naszej plesseyowskiej wzbudnicy z profesjonalnym arw w ICR71-E. Wprawdzie wiekowa to konstrukcja tego IC ale zawsze jakby nie było nie amatorska. Niestety porównanie nie wyszło na naszą korzyść. To co mnie się "rzuciło w oczy", to zdecydowanie krótszy czas podtrzymania arw w Plessey`u. Bardzo czytelne to było wówczas gdy następowały odrobinę dłuższe przerwy w relacji bowiem wówczas w ten interwał "wskakiwał" nieprzyjemny szum z pasma. W wolnym działaniu profesjonalnego odbiornika tego efektu nie zauważyłem. Jest to odrobinę denerwujące, zwłaszcza dla wrażliwego na hałas ucha. Niewykluczone, że da się ten czas podtrzymania arw w naszym odbiorniku przedłużyć. Przetłumaczę na j. polski opis działania układu generatora arw - SL621C, a później zamieszczę tekst na forum. Może Koledzy z większym niż moje doświadczeniem coś doradzą.

Pozdrawiam
Jerzy sp5rzm
25-08-2015 21:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #512
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Drodzy użytkownicy naszego kochanego Forum,

Jak wiadomo na starość człowiek dziecinnieje i zaczynają go interesować sprawy z odległego dzieciństwa. Oczywiście wszystkie za wyjątkiem tych, które z racji wieku nieuchronnie muszą pozostawać w spoczynku . Na tej zasadzie wróciłem do krótkofalarstwa, a ogólnie do elektroniki. Rasowy obywatel płci męskiej w żadnym przypadku nie może poprzestać na zwykłym kontakcie ze swoim hobby ale musi nieustannie je rozwijać, a najlepiej, by zajął się tzw. "usprawnianiem". Wszyscy mamy do tego talent, a mnie wychodzi to najlepiej. By zbytnio się nie przechwalać , przejdę od razu do opisu mojej ostatniej akcji z poprawianiem działania optycznego enkodera.

W tym miejscu pragnę nadmienić, że wszelkie Wasze skojarzenia z czeską kreskówką "Sąsiedzi" są jak najbardziej na miejscu.

Za jedyne 65 zł kupiłem w sieci enkoder. Z zakupu byłem bardzo zadowolony ale po gorączkowym poszukiwaniu jakiejś wady tego podzespołu z radością odkryłem, że bezbłędnie działający enkoder za bardzo terkocze.. Postanowiłem to usprawnić. Do tego celu przygotowałem sobie wszystkie niezbędne narzędzia, włącznie z chirurgicznym lancetem. Jeszcze raz upewniłem się czy enkoder działa. Działał wspaniale, więc wkroczyłem energicznie do akcji: wpierw obcążkami wyłamałem zaczepy, tak bym mógł się dostać do środka. Walczyłem z tym przez co najmniej 15 minut. Co za dreszcze emocji gdy wreszcie dostałem się do środka. Tu spotkało mnie małe rozczarowanie bo na malutkie płytce drukowanej niczego nie dostrzegłem. Oczywiście niczego co warte by było jakiegoś zainteresowania. Postanowiłem dotrzeć do zapadki. Tu muszę przyznać, że to był najbardziej dramatyczny etap. Zmagania z przebiegle opierającą się zawleczką dostarczyły mi wiele radości jednocześnie podnosząc moje ciśnienie . Po pokonaniu tej szykany usunąłem tyrkającą kuleczkę z zapadki i powróciłem do etapu ponownego montażu enkodera. By nie zanudzać Kolegów swoją opowieścią dodam, że montaż przebiegł nad wyraz pomyślnie, zgodnie ze starym powiedzeniem : "operacja się udała, pacjent umarł".
Nic to jutro kupię sobie nowy enkoder i niech sobie tyrka.. Smile

Pozdrawiam wszystkich Kolegów

Jerzy sp5rzm
27-08-2015 22:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #513
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam wszystkich Kolegów Plesseyowców oraz towarzyszących nam Kibiców,

Niniejszym informuję, że każda osoba, która będzie chciała otrzymać ode mnie bezpłatnie pliki Gerber do naszego projektu może do mnie o to zwrócić. Wprawdzie nie ma w tym materiale stosownych korekt ale właściwie są to drobiazgi . Ewentualne pytania proszę kierować na priv. Udostępnię te pliki wszystkim zainteresowanym.

Pozdrawiam
Jerzy sp5rzm
06-09-2015 23:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3F Offline
Romek
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 26-05-2013
Post: #514
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Jakie zamiany zawierają/uwzględniają aktualne pliki gerber?

73 - Dziadek Romek
(ex. sp3nyg)
07-09-2015 9:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #515
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
(07-09-2015 9:34)SP3F napisał(a):  Jakie zamiany zawierają/uwzględniają aktualne pliki gerber?

Witaj Romku,

Niestety jeszcze żadne zmiany nie zostały naniesione . Nie mam kompletnej listy propozycji. Zamkniemy listę po nawiązaniu pierwszej łączności pomiędzy "Plesseyowcami" Smile, i wówczas zlecimy poprawki i zmiany w PCB.

Pozdrawiam
Jerzy sp5rzm
09-09-2015 14:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #516
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Szanowni Koledzy Plesseyowcy i niemniej Szanowni Kibice,

Wszedłem w etap przygotowania różnych płytek sterujących do naszej wzbudnicy. Płytki wykonuję sam. Przy okazji chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami. Próbowałem metody "żelazkowej" ale rezultaty miałem raczej umiarkowane. Ponieważ mam dostęp do "laminaciarki" więc spróbowałem tego sposobu i okazało się, ze przy 150 stopniach i wolnym przesuwie efekty są bardzo dobre, a wręcz znakomite. Skrótowo wygląda to tak: papier kredowy, błyszczący, dobrze oczyszczona powierzchnia laminatu szklano/epoksydowego, laminaciarka ze 150 stopniami i wolnym przesuwem. Trawienie jak najkrótsze. Duże powierzchnie warto dodatkowo podlakierować "lakierem do paznokci" małżonki.

Pozdrawiam
Jerzy sp5rzm
15-09-2015 9:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 654
Dołączył: 13-01-2015
Post: #517
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam wszystkich po okresie wakacyjnym. Ostatnie miesiące zajęła mi przeprowadzka na nowe QTH i poszukiwania gdzie włożyłem plesseya podczas przeprowadzki. Stąd ta mała aktywność na forum i zastój z końcowym montażem Plesseya. Miałem nadzieję że zdążę z wykończeniem trensceivera na sobotnie zawody QRP, ale nie dam rady. Niestety wystartuję na starszych urządzeniach. Może w październiku uda mi się zakończyć montaż. Aktualnie na 14 MHz w godzinach porannych są dobre warunki na Australię, szkoda że nie mogę sprawdzić płytki. Jak tam u szanownych kolegów postępy???

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
23-09-2015 10:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5HBT Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 150
Dołączył: 04-12-2014
Post: #518
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Jesień, jesień już.
Niczym się nie pochwalę. Nic w kierunku zakończenia konstrukcji "naszej" nie zrobiłem.
Ale są też dobre strony. Nic nie sknociłem.
A w ramach rozrywki technicznej naprawiłem sobie parę oscyloskopów i kilka sztuk sprzętów radiowych w tym fajny odbiornik
Hagenuk RX1001M.

A że już upałów nie ma a wieczory coraz dłuższe to się może coś i w temacie wątku zrobi.

Sukcesów życzę.

73, Mietek SQ5PTQ ex SP5HBT ex SP6HBT
24-09-2015 10:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #519
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam wszystkich Szanownych Kolegów i niemniej Szanownych Kibiców,

Osobiście dotarłem do etapu uruchamiania części nadawczej. Wygląda to u mnie następująco: dwustopniowy driver (aktualnie testowany) oraz 30 W Pa od "Racala" z DW Electronics. W driverze, w pierwszym jego stopniu znajduje się układ SL610C, który daje możliwość regulacji mocy (ALC) . Po nim jest stopień z tranzystorem 2N2219 i szerokopasmowym transformatorem. Pracuje ten tandem raczej słabo, bo albo moc z niego uzyskiwana jest niewielka albo też w przypadku innych kombinacji z uzwojeniami transformatora jest duża różnica z napięciem wyjściowym na poszczególnych pasmach. Tutaj nie mam doświadczenia i nie wiem jak się do tego zabrać. Pewnie trzeba będzie to ALC do ustabilizowania napięcia w.cz. zaprząc.

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy sp5rzm
Piotrze,

Mam nadzieję, że po przeprowadzce zainstalujesz sobie jakąś super antenę oraz, że przede wszystkim ukończysz "Plesseya" Smile

Pozdrawiam
Jerzy
Mietku,

Miło jest znowu odnaleźć Ciebie na forum. Zastanawiam się nad tym jaki fortel wynaleźć aby Cię nakłonić do skończenia projektu...Może wyrzeźbimy Twój profil albo zrobimy Ciebie prezesem naszej plesseyowskiej "szajki"?

Pozdrawiam
Jerzy
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-09-2015 22:24 przez bolanren.)
25-09-2015 22:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5HBT Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 150
Dołączył: 04-12-2014
Post: #520
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Shy

Bez przesady, Nie chciało mi się.

73, Mietek
26-09-2015 13:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 9 gości