Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trx kacper na 80m.
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #31
RE: Trx kacper na 80m.
Tu założyłeś wątek o Kacprze i proszę abyś dalej opisywał swoje przygody z tym TRx.
05-07-2014 20:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #32
RE: Trx kacper na 80m.
No dobrze.
Kacpra skończyłem jeszcze przed początkiem wakacji.
W domu nie mam jak sprawdzić w praktyce, ale jak podłączyłem do
anteny klubowej inverted-V 2x19,5m to okazało się, że odbiornik jest bardzo czuły - wręcz doskonały. To pewnie zasługa straszliwie czasochłonnego strojenia obwodów wejściowych "na słuch". Pierwsze QSO przeprowadziłem z SP3LOZ - dostałem raport 59 i potwierdzenie ładnego sygnału(korespondent sprawdził od 3.713.5 do 3.716.5 - ja prowadziłem "monolog" na 3.715.0). Jeśli chodzi o moc, to z zasilacza klubowego posiadajacego nominalne napięcie 13.8V , a rzeczywiste 14.4V wycisnąłem 35V w.cz (sonda na zdjęciu) - przy maksymalnym gwizdnięciu(niestety nie dysponuje jak na razie generatorem funkcyjnym). To pewnie jakieś 5-10W. Kacper posiada synteze DDS. Program jest indyjski a moduł generatora dds - chinśki. Jednak to mi za bardzo nie przeszkadza. Do kacpra dodałem coś "od siebie". Jest to układ vox w.cz, który przy wykryciu mocy na wyjsciu antenowym automatycznie zaswieca diode led. Dzięki temu wiem, czy radio naprawdę nadaje(pierwotnie to diodę podłączono do przekaźnika).

Pierwsze testy syntezy.
İmage
İmage

Transciver od wewnątrz
İmage

A oto kacper widziany od przodu
İmage

Sonda w.cz
İmage

Jeśli macie pytania, proszę je zadawać.
Krytyka w łagodnym wydaniu też mile widziana HI Smile

W środę wyjeżdzam do babci w miejscowosci Strzałków niedaleko Radomia.
Chcę użyć anteny long wire, tylko nie wiem za bardzo od czego zacząć?
Mam rdzeń 4c65, jakiego baluna nawinąć, i ile zwojów, żeby było to na pasmo 80m.
Ile metrów drutu pod to podłączyć - jeśli 20 metrów to nie ma problemu.

P.s. W innym temacie opisze moją niedawno zrobioną hercmiarkę( wkrótce zrobię też LC meter wg. VK3BHR)

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-07-2014 21:42 przez SO3ALG.)
05-07-2014 21:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP6IFN Offline
Ryszard
****

Liczba postów: 455
Dołączył: 23-03-2010
Post: #33
RE: Trx kacper na 80m.
To ja namawiałem na montaż Kacpra, więc odpowiadam:
- za doprowadzenie zadania do efektywnego końca i nie zepsucie niczego należą Ci się gratulacje, więc GRATULUJĘ!
A teraz
Cytat:Krytyka w łagodnym wydaniu też mile widziana HI
za estetykę wykonania powiem jedynie.....CIENIUTKO!
Więcej staranności Młody Kolego konstruktorze......jesteś już konstruktorem.
Rysio!
06-07-2014 13:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #34
RE: Trx kacper na 80m.
Ekstra !
A fotkę okablowanej płytki to wydrukuje na foto papierze i oprawię w ramki - micha mi się do tej pory cieszy gdy to zobaczyłem.
Tyle kabelków na PCB "fabrycznej" to jeszcze nigdy nie widziałem ...muszę jeszcze raz na to popatrzeć ...
Najważniejsze że działa!
Na stronie SP5DDJ znajdziesz fajną skrzynkę która pozwoli ci nadawać Kacperkiem na dowolnym drucie.
I !! podawaj tutaj QRG gdy będziesz nadawać - będziemy nasłuchiwać.

73 JERZY SQ9RFC
06-07-2014 15:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #35
RE: Trx kacper na 80m.
Gratulacje.
Za każdym razem cieszy mnie, kiedy do grona budowniczych dołącza kolejny młody człowiek.
06-07-2014 18:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #36
RE: Trx kacper na 80m.
Nooo, gratulacje :-)
Jak działa, to nie porządkuj drutów przed końcem wakacji :-)

MAc
mrn
06-07-2014 19:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2IPT Offline
Jakub
***

Liczba postów: 233
Dołączył: 01-03-2012
Post: #37
RE: Trx kacper na 80m.
Po pierwsze to gorace gratulacje!
Podoba mi sie pomysl "zlaczkowania" przelacznika zasilania - IMHO naprawde dobry pomysl. Lepsze to niz wielokrotne lutowanie chinskich przelacznikow Smile
Staraj sie unikac przejsc kolorow przewodow (czyli ten czerwony od zasilania na dole Wink )

No i zdecydowanie posluchaj uwagi MAca Big Grin

pz
07-07-2014 9:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #38
RE: Trx kacper na 80m.
SP6IFN: ...za estetykę wykonania powiem jedynie.....CIENIUTKO!

Rozumiem, faktycznie zepsułem tą obudowe, bo wiertarka wkretalem sruby i się naderwały tuleje w które wchodzi śruba Sad .
Szczerze - w tym momencie nie mam czasu na jej wymianę.
No z tymi kablami to też trochę przegiąłem. Ale wtedy, kiedy budowałem TRX-a, najwazniejsze bylo dla mnie uruchomienie. Jak będę zmieniał obudowe kacpra, to te kabelki przelutuje i uporządkuje (stare dobre opaski zaciskowe) Smile

SP9MRN: Jak działa, to nie porządkuj drutów przed końcem wakacji

Nieopodal miejscowości Wolanów koło Radomia rozwieszam 20 metrów drutu(dostrajanie skrzynka SP5DDJ), i będę pracował na kacprze z akumulatora ( nadawać będę od 11 do 21 lipca ).

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
08-07-2014 22:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #39
RE: Trx kacper na 80m.
Nie masz szans na pełny dipol? Nawet niski i powyginany jak paralityk powinien być lepszy niż LW. Robiłem tak podpierając środek wędką ośmiometrową (wędka przyczepoina do ściany domu) a ramiona łamałem na N (do kwadratu) sposobów.
Na SP i bliską europę wystarczało. (SP7, gmina Moskorzew pow. Włoszczowa)

MAc
mrn
PS
końce ramion blisko ziemi nie bolą ;-), tam są niskie napięcia i mało się traci
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2014 0:41 przez SP9MRN.)
09-07-2014 0:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,494
Dołączył: 23-08-2009
Post: #40
RE: Trx kacper na 80m.
LW najlepiej o długości 41m, wbrew pozorom ten typ anteny może działać bardzo dobrze pod warunkiem podłączenia masy do dobrego uziemienia. Jeśli nie ma uziemienia można rzucić na ziemię pod anteną luźny drut o długości zbliżonej do LW albo ciut dłuższy lub nawet kilka takich drutów. Jest bardzo duża różnica między LW o długości 20m a LW o długości 41m na korzyść tej drugiej. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że jest to antena kierunkowa i zawiesić w dobrą stronę świata. O skrzynce antenowej nie piszę bo to oczywista oczywistość.
Polecam trójkąt (w sumie kształt zupełnie dowolny, byle długość drutu się zgadzała i obejmował możliwie dużą powierzchnię) 84m z transformatorem 1:4. Działa doskonale nawet wtedy, gdy jest zawieszony 1,5 - 2m nad ziemią. Od wielu lat używam turystycznie takiej anteny
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2014 9:54 przez SP2JQR.)
09-07-2014 9:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości