Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trx kacper na 80m.
SQ9NJE Offline
Przemek
**

Liczba postów: 92
Dołączył: 23-03-2010
Post: #11
RE: Trx kacper na 80m.
Niko,
Dave AA7EE robi to perfekcyjnie Smile Warto odwiedzic jego strone http://aa7ee.wordpress.com
Alan W2AEW niedawno na swoim kanale opublikowal filmik, na ktorym prezentuje rozne techniki konstrukcji http://www.youtube.com/watch?v=kH110yjYZ2g

Przemek SQ9NJE
http://www.sq9nje.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-01-2014 12:48 przez SQ9NJE.)
22-01-2014 12:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #12
RE: Trx kacper na 80m.
tu http://sp-hm.pl/thread-442-post-18172.html#pid18172 są moje zabawy na plytce z wyspami ;-)
Do prostych konstrukcji rewelacja.

MAc
mrn
22-01-2014 12:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #13
RE: Trx kacper na 80m.
Krzyśku DDS-a bardziej usłyszysz na gorszym radiu tu nie trzeba żadnego laboratorium, szczególnie podczas zawodów wystarczy przełączać vfo i dds-a i słuchać.
23-01-2014 18:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #14
RE: Trx kacper na 80m.
Myśle ze każdy wykształca powoli swoją własna szkołę montażu urządzeń próbnych. AA7EE widzę robi to na typowych breadboardach, ja to robię na bardzo małych płytkach 20x30mm, w książce Chojnackiego były pokazane takie moduły i montaż do wspólnej listwy. Ja dodatkowo "puszkuje" wszystkie moduły zwiazane z RF i wychodzi coś jak w R-250, czy innym radzieckim odbiorniku lampowym (burżuazji i manhattanom mówie nie Smile) ), gdzie były odlewy, tylko u mnie to jest bardzo cieńka blacha. Nadal można rekonfigurować urządzenie, przelutowywać moduły czego nie mozna zrobić z "wielką płytą"...

Także przy takich małych transiwerach mozna się nie bawić w prasowanki, projektowanie płytek tylko wykonać urzadzenie moduł po modułe, jakby rozbijajac problem na wiele mniejszych, myśle że dla poczatkujacego to jest nawet łatwiej, bo każdy moduł można wstepnie uruchomić.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-01-2014 13:12 przez HF8V.)
25-01-2014 13:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #15
RE: Trx kacper na 80m.
Z tymi modułami to dobry pomysl
Chociaz trx Kacper ma instrukcje z opisem uruchomienia poszczególnych blokow po kolei.

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
26-01-2014 0:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #16
RE: Trx kacper na 80m.
Dobrej jakości bredboard jest dobry do zabawy i szybki.

İmage

Jeśli łączy się punkty krótkimi przewodami - a nie sianem i umasia wszystkie niewykorzystane punkty to pracuje z w.cz. bardzo dobrze. Te droższe (> 30 zł) mają pod spodem blachę ekranującą.


Gdy się trochę posiedzi to można sobie zrobić trochę lepsze moduły lutowane, a potem łączyć je kynarem i cienkim koncentrykiem na bazówce. Mając pudło różnych modułów i w kilka chwil powstaje K2,a potem powyciąga się te moduły i wsadza do bazówki czegoś innego :-)

İmage

Jeszcze inaczej robię moduły mocy, ale fotki w wolnej chwili cyknę.

73 JERZY SQ9RFC
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-01-2014 18:02 przez SQ9RFC.)
26-01-2014 18:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SO3ALG Offline
Nikoloz
***

Liczba postów: 152
Dołączył: 07-10-2013
Post: #17
RE: Trx kacper na 80m.
Nie przepadam za wykorzystywaniem breadboardow do w.cz , no ale fakt czasem trzeba - zeby nie robic na darmo plytki ani na pajaka.

FPGA, SDR, wzmacniacze mocy, opensource
n.icos.ch
26-01-2014 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: 02-07-2010
Post: #18
RE: Trx kacper na 80m.
Fabryczna płytka ma wadę - robi z człowieka małpę do lutowania. Manhattan/breadboard zmusza do myślenia, a jeśli rozumiesz jak działa układ to zaczynasz lutować z pamięci - co znów ma swoją wadę, bo zawsze coś dodasz od siebie, a potem po paru miesiącach zapominasz i trzeba kombinować co to ja chciałem zrobić... :-)
Nikoloz - napisz nad czym teraz pracujesz ... jakąś fotkę zapodaj .... bo tak trochę za bardzo teoretyzujemy.

73 JERZY SQ9RFC
27-01-2014 15:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #19
RE: Trx kacper na 80m.
Ale nie wiem czy teoretyzujemy czy OT Smile
Nikoloz pytał o proste radio które mógłby złożyć samemu:
Cytat:Stoję przed bardzo trudnym wyborem.
Mianowicie, czy zainwestować w pcb Kacpra
czy może w innego radia. Czy przy uruchamianiu
potrzebowaliście oscyloskopu , czy można
obyć się bez niego? Rdzenie kupie u Nejbera.
Ile w przybliżeniu kosztuje budowa całego radia?
Mnie przeraża konieczność zakupów wielu na raz
(pcb od autora , rdzenie od nejbera , dds z allegro + przesyłki)
Na miejscu jedynie kupię elementy dyskretne.
Czy warto???

Tak więc raczej Nikoloz nie chce projektować swojego radia od podstaw, tylko pyta o porady co wybrać z tego co już jest. Jeśli nie ma doświadczenia (a pewnie nie ma) to samo złożenie i modyfikacje takiego radia żeby działało jak on chce, dadzą mu już sporo frajdy.
27-01-2014 15:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #20
RE: Trx kacper na 80m.
Owszem, każda technologia ma swoje plusy i wady... na mikromodułach faktycznie można samemu współtworzyć urządzenie Smile a nie je bezmyślnie powielać... jesli są małe to można je składać jak klocki lego, wyjście do wejscia kolejnego, niewiele połączeń idzie inaczej. Ekranizacja jest bardzo ważna w przypadku BFO, VFO, filtrów kwarc. itd...

Najlepszy montaż w.cz to montaż przestrzenny, np. na laminacie, jest stosowany zwłaszcza na UKF przez wielu kontruktorów. Był stosowany w lampowych radiostacjach np. R-862 która latałą w myśliwcu SU-22 i jak widac przeciazena jej nie przeszkadzały, jeśli montaż jest wykonany starannie.

PCB nie warto kupować (moim zdaniem), kiedyś kupiłem moduły do Bartka AVT a potem tego bardzo żałowałem Smile)) Samemu można zaprojektować PCB lub moduły do posiadanej obudowy. Oscyloskop nie jest konieczny do uruchomienia, analizator mógłby pomóc w strojeniu filtrów kwarc. ale jeśli go nie ma trzeba to zrobić inną metodą, np. za pomocą generatora, miernika cz. lub dokładnego odbiornika i sondy w.cz (tą trzeba koniecznie wykonać, przydaje się do wielu pomiarów związanych z w.cz )
27-01-2014 19:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości