Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosta homodyna dla początkujących
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #51
RE: Prosta homodyna dla początkujących
Witam
No to się wstrzelilem temat, ha...
Napisz proszę czemu zamiast trafa przed wybrałeś układ po?
Arw moim zdaniem jest konieczne w homodynie na ne6xx. Tam przy -20dbm jest juz 1db kompresji (tak btw IP3 to punkt wyimaginowany, uklad przestaje być praktyczny dużo ponizej IP3)
Sprawdziłem tez wreszcie - rezonator piezo 3558khz udało mi się przeciągnąć o trochę ponad 100kHz w górę (gen w ukladzie seilera)

Pozdrawiam
15-08-2013 17:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #52
RE: Prosta homodyna dla początkujących
Bo nie trzeba nawijać trafa a parametry zmierzone podobne
15-08-2013 18:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,004
Dołączył: 26-09-2012
Post: #53
RE: Prosta homodyna dla początkujących
No ok.. Jeden układ więcej, albo trafo. Nie sądziłem ze nawiniecie trafa to problem.. Choc jak sie nie ma dojścia do rdzeni.. Jasne.
Pozdrawiam
15-08-2013 22:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #54
RE: Prosta homodyna dla początkujących
Właśnie, że nie liczba układów taka sama tylko brak trafa i inna konfiguracja op-ampa.
16-08-2013 7:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #55
RE: Prosta homodyna dla początkujących
Piezo w generatorze to nieporozumienie i to duże, ma tragiczne parametry temperaturowe, raczej tylko wnerwia...
Tylko LC i to dobre, ja zawsze robiłem na rdzeniach 7 mm z TV ametystów (miałem worek 50 kg filtrów z WZT Smile sprzedalem kubki na aluminium a filtry i zostały Smile) ) szumy fazowe w homodynach są nawet ważniejsze niż w superheterodynach..

Ja zawsze robiłem na UL1242 z Bartka, moim zdaniem najprostsze i najlepsze, 1 układ, mcz można nawet pominąć jeśli się ma słuchawki wysokoomowe, do tego VFO na BC107 i cale radio... Na wyższe pasma mozna zrobić konwerter z mieszaczem na 2xJ310 na pewno znacznie lepszy od tego dziadostwa NE602.
31-08-2013 22:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9SNC Offline
Piotr
***

Liczba postów: 151
Dołączył: 30-06-2009
Post: #56
RE: Prosta homodyna dla początkujących
"lepszy od tego dziadostwa NE602"

Racja. Kolega (zaciekły zresztą telegrafista) właśnie wyrzucił swoje K2 a elecraft splajtował.
01-09-2013 6:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #57
RE: Prosta homodyna dla początkujących
Piezo w generatorze to nieporozumienie -ja mam inne doświadczenie, stabilność temperaturowa ok.
Co mają wspólnego szumy fazowe z układem odbiornika jaki wpływ ma rodzaj układu (heterodyna, superheterodyna)?
Parametry 1242 są gorsze niż 602 dla zastosowań krótkofalarskich po prostu tamten układ musi być nieliniowy bo ma ograniczać sygnał
01-09-2013 7:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
HF8V Offline
Tomek(ex SP8WJT)

Liczba postów: 73
Dołączył: 27-01-2013
Post: #58
RE: Prosta homodyna dla początkujących
SP9NSC nie słuchałem na K2 więc nie będę sie wypowiadał, ale z praktyki wiem ze wy jak widzicie coś amerykańskiego to od razu to zachwalacie to w czambuł, a potem dopiero okazuje się że są i mankamenty Smile) a nawet wiele... Tylko nikt o nich nie mówił, a bo to hamerykańskie Smile) a więc z definicji hi-end...

Co do NE602 to przyznam że nie lubię tej kostki i nie polecał bym jej początkującym, po prostu jest bardzo droga, chyba 12 zl, za tyle mozna zrobić cały odbiornik, UL1242 kosztuje 1,5... Co nie znaczy ze jest lepszy, tego nie napisałem, ale na 3,5 MHz to bardzo dobre i tanie rozwiązanie. Lepsze i tańsze rozwiązania też są...


SQ4AVS a czy Ty Kolego mierzyleś stabilność temperaturową tego generatora? Posłuchaleś dłużej, na tym odbiorniku, zrobiłeś kilka łączności? papier wszystko przyjmie, ja natomiast mam bardzo złe doświadczenia z tymi generatorami, choc przyznam że bawiłem się w to głównie w latach 90-tych, być może od tamtego czasu wyprodukowano nowsze ,o lepszej stabilności, wieć mozę sie mylę... ale, praca na czyms co trzeba co chwile podstarajać to koszmar i chyba nie o taki kontakt poczatkujacych z RX nam chodzi... A nie trzeba chyba przypominać że na SSB mówimy o stabilnosći nawet 40 Hz... jak ceramik może być lepszy od obwodu LC? Ceramika natychmiast reaguje na nawet minimalne zmiany temperatury.

Homodyny to bardzo proste urządzenia, ale pomimo prostoty, a może właśnie dlatego parametry VFO odgrywaja duże znaczenie, jego czystosć widmowa, szumy, każdy ceramik jak i kwarc zawsze generuje bardzo silne harmoniczne, a jesli nastawisz odbiornika na 3,7 MHz to druga harm. wychodzi na 7,4 MHz czyli w najwiekszy m zagęszczeniu stacji radiofonicznych... Moim zdaniem lepiej początkujacym pokazać jak sie nawija cewki, na duzym karkasie, w miare duzym drutem 0,2 czy 0,25 co jest w miarę latwe... Obwody wejściowe powinny być wykonane podobnie... I wtedy można uzyskać dobre efekty, zadowolenie z odbiornika pomimo niskich kosztów, choc wiem, na papierze UL1242 jest znacznie gorszy od zachodniego NE602 Smile) .

PS On ograniczna powyżej pewnego progu, czułość 10uV wystarcza do łącznosći/nasluchów na 3,5, a jeśli nie to można dodać wzmacniacz w.cz. na 2SC1815. Oczywiście potrzebuje dipola, ale wtedy właśnie pokazuje przewagę homodyn, czyli czystość sygnału, 10uV to optimum a całym wzmacniaczem do 10 uV jest wtedy antena.
01-09-2013 9:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,362
Dołączył: 29-01-2010
Post: #59
RE: Prosta homodyna dla początkujących
(01-09-2013 9:13)SP8WJT napisał(a):  SP9NSC nie słuchałem na K2 więc nie będę sie wypowiadał, ale z praktyki wiem ze wy jak widzicie coś amerykańskiego to od razu to zachwalacie to w czambuł, a potem dopiero okazuje się że są i mankamenty Smile) a nawet wiele... Tylko nikt o nich nie mówił, a bo to hamerykańskie Smile) a więc z definicji hi-end...
sq4avs nie widziałem czegoś na tym forum

Co do NE602 to przyznam że nie lubię tej kostki i nie polecał bym jej początkującym, po prostu jest bardzo droga, chyba 12 zl, za tyle mozna zrobić cały odbiornik, UL1242 kosztuje 1,5... Co nie znaczy ze jest lepszy, tego nie napisałem, ale na 3,5 MHz to bardzo dobre i tanie rozwiązanie. Lepsze i tańsze rozwiązania też są...
sq4avs np.74hc4066


SQ4AVS a czy Ty Kolego mierzyleś stabilność temperaturową tego generatora? Posłuchaleś dłużej, na tym odbiorniku, zrobiłeś kilka łączności? papier wszystko przyjmie, ja natomiast mam bardzo złe doświadczenia z tymi generatorami, choc przyznam że bawiłem się w to głównie w latach 90-tych, być może od tamtego czasu wyprodukowano nowsze ,o lepszej stabilności, wieć mozę sie mylę... ale, praca na czyms co trzeba co chwile podstarajać to koszmar i chyba nie o taki kontakt poczatkujacych z RX nam chodzi... A nie trzeba chyba przypominać że na SSB mówimy o stabilnosći nawet 40 Hz... jak ceramik może być lepszy od obwodu LC? Ceramika natychmiast reaguje na nawet minimalne zmiany temperatury.

sq4avs Wszystko zależy pewnie od ceramiki i zastosowanych kondensatorów, tak bawiłem się różnymi generatorami i mam kilka rodzajów rezonatorów 3,58MHz od różnych producentów i uważam, że są naprawdę stabilne mogę się podzielić do testów. Mam również częstościomierz który wysyła dane do komputera i mogę sobie ocenić nawet stabilność dobową robiłem to dla ics501 z powielaniem razy 4.


Homodyny to bardzo proste urządzenia, ale pomimo prostoty, a może właśnie dlatego parametry VFO odgrywaja duże znaczenie, jego czystosć widmowa, szumy, każdy ceramik jak i kwarc zawsze generuje bardzo silne harmoniczne, a jesli nastawisz odbiornika na 3,7 MHz to druga harm. wychodzi na 7,4 MHz czyli w najwiekszy m zagęszczeniu stacji radiofonicznych... Moim zdaniem lepiej początkujacym pokazać jak sie nawija cewki, na duzym karkasie, w miare duzym drutem 0,2 czy 0,25 co jest w miarę latwe... Obwody wejściowe powinny być wykonane podobnie... I wtedy można uzyskać dobre efekty, zadowolenie z odbiornika pomimo niskich kosztów, choc wiem, na papierze UL1242 jest znacznie gorszy od zachodniego NE602 Smile) .

sq4avs ceramik i kwarc ma niższe szumy fazowe niż lc a wynika to po prostu z dobroci rezonatora, co do harmonicznych to duża ich zawartość wynika z niezoptymalizowanego przez Ciebie układu, jednak jak chcesz uzyskać niską zawartość harmonicznych bez zabawy to polecam myk stąd http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/avt2976.pdf
rezonator pracuje wtedy jako filtr, proste i bardzo skuteczne. Co do harmonicznych to jak masz np. generator 3,58MHz na cyfrówce i wypełnienie 50% to druga harmoniczna jest bardzo silnie tłumiona -Fourier. 1242 to kopia tba120s też zachodniego.


PS On ograniczna powyżej pewnego progu, czułość 10uV wystarcza do łącznosći/nasluchów na 3,5, a jeśli nie to można dodać wzmacniacz w.cz. na 2SC1815. Oczywiście potrzebuje dipola, ale wtedy właśnie pokazuje przewagę homodyn, czyli czystość sygnału, 10uV to optimum a całym wzmacniaczem do 10 uV jest wtedy antena.

sq4avs a niech wtedy wyjdzie Ci jakiś silny sygnał z stacji czy zakłócenie u mnie poziom zakłóceń jest wyższy na dipolu niż 10uV
01-09-2013 9:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 288
Dołączył: 12-12-2009
Post: #60
RE: Prosta homodyna dla początkujących
(01-09-2013 9:13)SP8WJT napisał(a):  .....
....
..VFO..., jego czystosć widmowa, szumy, każdy ceramik jak i kwarc zawsze generuje bardzo silne harmoniczne, a jesli nastawisz odbiornika na 3,7 MHz to druga harm. wychodzi na 7,4 MHz czyli w najwiekszy m zagęszczeniu stacji radiofonicznych...

Bez obrazy Kolego, ale sp-hm to poważne forum, nie wypada pisać tekstów na poziomie hmm... Elektrody (niektórych działów oczywiście). A z tym powyżej nie ma nawet jak dyskutować.

___________________________
73 Ryszard
01-09-2013 12:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości