Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
Zdrowych, Spokojnych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz
Szczęśliwego Nowego Roku

Życzy Zespół Home Made


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 9 Głosów - 4.11 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
miniYES
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #91
RE: miniYES
:-)
"lekka doza frywolnosci" czy po prostu usmiech i poczucie humoru to to czego nam coraz czesciej potrzeba a wiec dzieki wielkie :-).
Coz to tak zrobimy , postaram sie uruchomic nowy watek MY2010/2011 do ktorego wszyskich zainteresowanych zapraszam.
Na koniec aby zamknac sprawe problemow zwiazanych z BPF w MY (to dotyczy wszyskich kolejnych wersji) pozwole sobie wrzucic to co udaje sie spokojnie osiagnac bez wielkich cudow nawiajac druciki na strzykawkach.
Aby nie byc goloslownym i nie pokazywac juz kolejnej pieknie zlutowanej nie do konca PCB HI ponizej zamieszczam obrazki z pomiarow BPF na jednej z PCB.
Zastosowany material na trafa wejscie i mieszacz w tym przypadku to:
TR1- FT37-43
TR2 -FT37-61
TR3- BN302-61
celowo w tr2 i tr3 zastosowalem material o u125, na ktorym osiagniemy nieco slabsze parametry na niskich pasmach (1,8 i 3,5MHz) za to mamy szanse na to ze uklad bedzie dzialal na 50MHz :-). Dodam ze zalozenia sie spelnily.
Matoda pomiarowa:
Na wejscie BPF podajemy sygnal z VNA ( w moim przypadku VNA4MAX),
wejscie VNA zapinamy na krotko w pkt. KT2.
Pomiar SWR odbywa sie bezposrednio, pomiar charakterystyki filtru z zalaczonym tlumikiem 20dB.
Wykresy na ktorych krzywa poza pasmem wystepuje na wysokim poziomie to sytuacja w ktorej mamy podpiety do mieszacza DDS.
Chodzi o to ze na wyzszych pasmach 24, 28 MHz zapiecie czy odpiecie DDS'a w znaczny sposob wplywa na charakterystyke strojonego filtru , na nizszych pasmach czy DDS jest podpiety czy tez nie wykres w pasmie sie nie zmienia.
Oto rezultaty na pszczegolnych pasmach:
İmage İmage İmage İmage İmage İmage
08-08-2011 23:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP8RHP Offline
Robert
***

Liczba postów: 189
Dołączył: 18-09-2009
Post: #92
RE: miniYES
Witam Krzysztof...
To ani nie doza frywolności ani poczucie humoru..
Mam porównanie.

QRV 160m-3cm
KF :HexBeam 40/10m+Monoband Fuchs 78.6m-> 1.8/3.5MHz ,eATU+Delta LA2Y 40m/15m +MiniYes v.UT0IS/SP8RHP, V-Beam 2x190m 80/40m .
UKF: 4x15 el RA3AQ +4x23el RA3AQ+50el RA3AQ + 1.4m/90cm parabola
08-08-2011 23:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #93
RE: miniYES
Jak widac powyzej do pelni sukcesu i zadowolenia troszke brakuje, ale jak dotad wykonywane MY2010 posiadaly czulosc 0,4-0,6uV, wieksza uwage zwracalem na stabilna prace ukladu niz na "zylowanie wzmocnienia za wszelka cene".
Na wejsciu dodaje szerokopasmowy wzmacniacz 9dB o dozej dynamice i czulosc wzrasta do satysfakcjonujacego poziomu, a wzmocnienie na pasmach 14-28MHz wyrownuje sie, na 7MHZ i na 3,5 MHz i tak trzeba stosowac tlumik :-).
Kolejna wazna sprawa to dopasowanie, jesli chcemy uniknac problemow ze wzbudzaniem sie Mosfetow na wejsciu, Mosfeta w nadajniku, a docelowo nie miec problemow z driverem to nalezy zadbac aby oprocz wlasciwego pasma przepuszczania kazdy BPF mial jak najlepsze dopasowanie do 50 ohm.
Strojac obwody na VNA regulujemy wzajemne polozenie cewek oraz "krecimy" trymerkami, kontrolujac na premian charakterystyke filtru i parametry Z(ohm), Xs oraz SWR.
Osiagniete wyniki w tym przypadku maja sie nastepujaco:
İmage İmage İmage İmage İmage İmage


I jak widac efekt jest zadawalajacy, choc w kilku przypadkach widzimy ze poswiecajacv jeszcze troszke czasu mozna by co nieco poprawic co zapewne dalo by nam pdbicie o kolejne 1..2 dB :-).

Konczac ten temat chcialbym zwrocic uwage na takie drobiazgi jak:
zastosowane strzxykawki to 2 ml produkcji Polfa z niebieskimi tloczkami
( z niebieskimi sa o 0,5mm wiekszej srednicy niz te z bialymi HI)
stosujac druty nawojowe nalezy zwrocic uwage na srednice ( maks. zblizone do opisu), uwazac na nawojowke w podwojnej emalii!!!
Wartosci kondensatorow stosowac jak w opisie .
trymery:
dla pasma:
1,8 - 10-60pF
3,5 - 10-60pF
7, 10, 14,18 - 7-40pF
21.24.28 - 5-20pF

jesli w czasie strojenia okaze sie ze ktorys z obwodow nie chce zmiescic nam sie w zalozonym pasmie nie kobinujemy z pojemnosciami .. dowijamy lub odwijamy jeden zw. z danej cewki.
Jesli beda jakies pytania jak zwykle ... bardzo chetnie odpowiem
vy 73!

SQ8Z
ehh mialem "skladac sterownik do AD9951" a czuje sie sprowokowany HI
Robert,
Z kwarcami do filtrow to jest tak jak juz kiedys pisalem jedno zrodlo nieco mniejsze rozrzuty freq, za to to wysoki RL -0,4 do -0,9 - efekt tlumienie w pasmie -4 do -5dB :-(.
Zrodlo drugie mniejszy RL -0,18 do -0,4 za to freq kwarcow ciagnie sie na przestrzeni 2,5 khZ !!!! Po przebraniu np. 200 sztuk mamy takie grupki z ktorych ciezko wybrac te o +/-20Hz roznicy, fakt ze jeden komplet bedzie 8.864 a inny komplet 8.867 nie ma znaczenia, aby tylko w komplecie bylo rowno i niski RL , wtedy to juz spokojnie, powolutku... i nie ma cudu tlumienie w pasmie 2,5dB a samo pasmo i stromosc zboczy sam wiesz ze o.k. :-).
Co do przemierzenia i opisania kazdego kompletu to luzik :-), najwiecej czasu zajmuje to "lepienie obudowy".
Dlatego kusi taka mysl ze na te PCB ktore sa juz u kolegow to konsekwentnie trzeba dokonczyc dziela stara metoda, natomiast warto pomyslec o takim przetworzeniu PCB aby...:-) ....zmiescic tam filtry o nieco innym ksztalcie i wymiarach... zastosowac np. jakies miniaturowe puszeczki ekranujace ...ale gotowe!!! Myslalem tez o daniu mozliwosci budowania filtru na PCB tak jak w wersjach poprzednich do SMD CW Wlacznie. Czyli wybor albo kwarce i C w PCB i pozniej sobie zaekranowac, albo wlozyc gotowy filtr bo tez beda tam wlasciwe "dziurki: HI!.
Podobny dylemat mam z PCB do filtrow BPF 50/50 ohm, przetestowane na wszystkie pasma, zadna filozofia, parametry nieco lepsze niz pokazane w watku o innym trx, ale.... kwestia przelaczania... i tak jak przyslowiowy pies do jerza przymierzam aby PCB zaprojektowac w taki sposob ( godzac sie ze zwiekszonymi jej wymiarami) aby kazdy mogl na tej PCB albo wstawic sobie przekazniczki, albo zalutowac przyzwoite PIN diody (BA592).

Te obwody 50/50 zamierzam wstawic przed Norton amplifier, a przy nadawaniu dodatkowo beda filtrowac sygnal moze miedzy driver a PA. napewno nie bedzie gorzej.
Stosujac taniego DDS naglosnione przez Rafala szumy fazowe w konkretnych przypadkach daja sie we znaki na niektorych pasmach ( bliskie radiofonie 7xxx MHz nie sa na tym pasmie slyszane ale buduja jazgotliwe tlo) dodatkowe obwody znacznie je oslabiaja.

Drugie BFO, lepszy noth ( cos przegspilem?) , drugi filtr, miejsce na uklad zasilania mieszacza ( na dzis wisi pod PCB), byc moze wzmacniacz mikrofonowy ( moze z SSm 2166 :-), byc moze audio na glosnik z dodatkowego TDA2003, oderzniecie BPF -> to na 100%.. i stad pomysl na zmiane PCB.

Co do 6m czyli magic band :-), po pierwsze mam sentyment ale zrobilem tam tylko niecale 100DXCC, druga sprawa chodzilo o okreslenie czy MY sobie z tym pasmem poradzi ( bo tez pojaiwaly sie gdzieniegdzie bajki ze nie ma szans).
Docelowo i tak 50MHz to bedzie oddzielny jeden z juz wykonanych MY.
Nawet nie wiem jak obecnie wygladaj przepisy , ale o ile pamietam koledzy bez CW maja dostep do 3,5 ; 28 i oczywiscie 50MHz ...jesli to nadal obowiazuje to dla takiego kolegi MY staje sie ciekawszym rozwiazaniem.

I na koniec ten uklad czyli UT0IS 2010 z drobnymi poprawkami doprowadze do konca czyli do anteny z moca 20---50W.
Mam nadzieje ze w miedzyczasie pojawi sie tez alternatywa ktora z prostego DDS'a zrobi nam prawdziwe VFO ( kolega juz nad tym pracuje).
I dopiero kiedy sie uruchomie i zaczne czasem odzywac na pasmie... wezme sie za przedstawione pomysly.
Gdyby tak sie zlozylo ze dolaczy do tej zabawy ktos komu po prostu "bedzie sie chcialo" to mamy szanse nie tylko na kolejna moze bardziej polska wersje MY :-), ale na polce czeka zapomniany i niedoceniony DC7 :-), udalo mi sie uzyskac blogoslawienstwo autora i tez chcialbym z kolei Francuzowi pokazac ze "POLAK POTRAFI" czego tak Tobie jak i wszyskim i na koncu sobie zycze...
vy 73!

SQ8Z
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-08-2011 1:03 przez SQ8Z.)
09-08-2011 0:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9RFC Offline
Jerzy
*****

Liczba postów: 1,193
Dołączył: 02-07-2010
Post: #94
RE: miniYES
Śledzę wątek z wielkim zainteresowaniem. Myślę że bez problemu znajdzie się kilkanaście osób chętnych do powstania grupy - trzeba ogłosić na minigiełdzie i na innych forach krótkofalarskich. Najlepiej chwytliwy temat to "Zamawiamy fabryczne PCB" albo "Zamawiamy wspólnie kwarce". Nawet jeśli część zainteresowanych dopisze się do grupy a płytki, filtry pójdą o szuflady - to cel (ilość) będzie osiągnięty.
09-08-2011 8:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #95
RE: miniYES
Witam kolege ,
nie do konca sie zgodze,
takich wlasnie dzialan usiluje uniknac, obserwujac inne watki podnosi mi sie cisnienie :-)...HI.
W taki sposb to moze sobie dzialac AVT.
A oglaszac PCB ktore z zalozenia i tak beda do zmiany nie ma najmniejszego sensu. Celem nie jest "lapanka"klientow i zbieranie kasy za wszelka cene, czyli szukanie sponsorow :-).
Przemyslane zalozenia sa takie , na tym etapie na ktorym znajduje sie ta konstrukcja jesli ktos nie potrafi albo ma klopot z montazem na PCB bez solder maski i metalizowanych otworow to znaczy ze nie powinien brac sie za ta konstrukcje. Produkcja PCB do szuflad niech zjmuje sie kto chce... ja do tego reki przykladal nie bede.
Jesli chce "zarobic" kase na swoje hobby ( aby nie naruszac budzetu domowego) to miejscem na to jest Allegro i Ebay a nie sp-hm.
Ponadto organizujac akcje pod konkretnym haslem, trzeba miec temat zamkniety do konca, a do tego jeszcze troche czasu trzeba. Licze na to ze wlasnie dzieki forum i aktywnemu projektowi mamy szanse na naturalne powstanie grupy ( to brzmi dumnie ,,, bo wystarczy kilku kolegow) ktora bedzie mogla ciagnac watek i sluzyc rada i dowiadczeniem kolejnym zainteresowanym ... moze mniej doswiadczonym.
Zbieraczom PCB i tworzacym super opracowania " do szuflady" gdzie indziej zwanych "szufladowcami", ja osobiscie mowie zdecydowanie NIE!
Wypowiedzia ta bron Boze nikogo nie chce urazic, ale dla mnie czarne zawsze bedzie czarne a biale to biale... ot taki ze mnie prosty czlowiek.
Pozdrawiam serdecznie

Krzysztof SQ8Z
09-08-2011 12:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2-1604 Offline
Bogusław
*

Liczba postów: 17
Dołączył: 24-06-2009
Post: #96
RE: miniYES
Witam wszystkich.

Mam pewną propozycję dotyczącą rezonatorów kwarcowych do filtrów, a może zamiast bawić się i kupować kilka tysięcy sztuk lepiej by było zamówić je w „OMIGU” (prośba do Admina, niech tego nie wycina – tak mi się rymnęłoWink ), tak już słyszę falę krytyki, w stylu: ..ale se wymyślił…
Ja wychodzę z innego założenia, mianowicie korzystniej będzie kupić je właśnie w tej firmie ze względu na POWTARZALNOŚĆ PARAMETRÓW, więc nie trzeba będzie kupować większej ilości, poza tym wyselekcjonują kwarce na komplet filtrów i SSB i CW dla każdego, w tym momencie odpada niepotrzebna dłubanina z dobieraniem, selekcją, traceniem czasu na „pierdoły” (bo ktoś będzie musiał je przecież pomierzyć, a później powysyłać ), chyba lepiej jest skupić się na samej konstrukcji.
Co najważniejsze odpada problem co zrobić z pozostałymi kwarcami, kilkaset sztuk z tego co pozostanie, to będzie naprawdę duży problem.
Sądzę że jeżeli zbierze się odpowiednia ilość osób, to obniżą cenę do jakiegoś rozsądnego poziomu za komplet filtrów, na pewno można się z nimi w tej kwestii dogadać, a przynajmniej warto spróbować !
Podobnie można by zrobić z konstrukcją „HUSARA”, ale to już chyba inny wątek.
Moim zdaniem kupowanie kilku tysięcy sztuk z których większość pozostanie nie wykorzystana nie ma najmniejszego sensu, dydaktyczny owszem na pewno będzie, zwłaszcza przy pomiarach kwarców, ale z punktu widzenia ekonomicznego - sens jest żaden.
To taka moja skromna sugestia / propozycja, jak zwał tak zwał.

Pozdrawiam, Bogusław
09-08-2011 13:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #97
RE: miniYES
Witam, propozycja jak propozycja.... niestety nierealna i nie ekonomiczna wbrew pozorom.
Powtarzalnosc kwarcow bez wzgledu czy bedzie to chinski no name, czy niemiecki wyrob, czy omig bedzie dokladnie taka sama a co najmniej podobna.
Koszty:
kwarce o ktorych pisze to srednio 40pln za 100 sztuk ( nie bierzemy pod uwage cen sklepowych) bo kupic je trzeba u hurtownika.
Teraz kwarce "na zamowienie" :-) , w 2006 roku stracilem ponad tydzien na poszukiwanie ew. producenta kwarcow 9MHz i zaznaczam nie bylo mowy o zadnej selekcji i dobieraniu bo wtedy koszt jednej sztuki wzrastal o 300%.
Najbardziej sklonnym do takiej wspolpracy okazal sie wtedy jakis niemiecki producent ( godzil sie minimalna partie 3000 sztuk) cena.... za sztuke wtedy piec lat temu okolo 1 EURO !!!!!
Rozmowa z Omigiem wygladala tak ze 10 000 sztuk ceny niewiele mniejsze, ew. filtry na gotowo przy 1000 filtrow PP-9 , cena 170PLN za sztuke.

Drogi kolego o ile mozna kusic sie o zamowienie kwarcow w fabryce , o tyle po pierwsze przy tak mizernych zamowieniach jak 10 000 sztuk ceny beda zabojcze, jaka kolwiek operacja polegajaca na mierzeniu selekcjonowaniu bedzie obarczona tak wysokimi kosztami ze strach pomyslec.

Piszac o metodzie na pozyskanie cywilizowanego , przebranego materialu na filtry kwarcowe przeanalizowalem i sprawdzilem wszystko.
Sa dwa sposoby na uzyskanie przyzwoitych efektow w tym wzgledzie:
1. metoda przedstawiona wczesniej przezemnie
2. kupienie gotowych filtrow ( najtaniej w AVERS na ukrainie, mimo wysokich kosztow wysylki).
mozna tez kupic gotowe filtry dedykowane do IC lub YAESU i wtedy wyjda taniej niz te ktore montowalibysmy z zamawianych specjalnie selekcjonowanych kwarcow.

Milym zaskoczeniem dla mnie jest deklaracja Roberta i chec pomocy wyrazona przez Lukasza. I to nalezaloby docenic.
Gdybym na wlasny koszt i ryzyko, poswiecajac skromnie mowiac kilka dni pracy nie sprawdzil wszystkiego i nie policzyl -> nie osmielilbym sie zawracac kolegom glowy.
Na koniec co do odrzutow z partii np. 2000 sztuk odpadnie 400....
czyli z kazdej zakupionej setki powinno byc 4 komplety po 20 kwarcow na filtry+ 20 sztuk z czego 16 idzie na piloty do czterech zestawow filtrow .... zostaje 4 sztuki na zapas... i gdzie tu marnotrawstwo?
A koszt takiego zestawu czyli kwarce na 4 filtry SSB ( 8 kwarcowe), cztery filtry CW ( osmiokwarcowe) 4 filtry szumowe ( czterokwarcowe) i piloty
to 40 PLN + pewnie 6,50 za wysylke + wdziecznosc i szacunek dla tych ktorzy sa w stanie podjac sie non profit przeprowadzenia calej akcji.
Czyli koszt zestawu kwarcow do jednego MY z dodatkowym filtrem CW to.....
niecale 12,00 PLN!!!
Taniej sie nie da :-).
Mysle ze kolega nie zrozumial tego co pisalem wczesniej, ale tu klania sie czysty rachunek troszke dodawania i mnozenia.

Prosze admina o nie usuwanie tego posta, prosze potraktowac go jako propagandowy i edukacyjny od strony czystej choc na mala skale ekonomii.
09-08-2011 15:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4RNF Offline
Łukasz
***

Liczba postów: 213
Dołączył: 19-04-2010
Post: #98
RE: miniYES
Eeeee tam gotowe. Ja jestem za tym by kupować partiami i dobierać. 40zł za 100szt to nie majątek.
2000szt to jest trochę dużo. Mogę zakupić 400-500szt i poprzebierać, a co zostanie wyśle Tobie Krzysztofie do Twego spadu z wcześniejszego zamówienia. Co Ty na to?

Z pozdrowieniami,
Łukasz SQ4RNF
09-08-2011 16:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ8Z Offline
Krzysztof
****

Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
Post: #99
RE: miniYES
Dzieki Lukasz ale to nie ma sensu, szkoda kasy nawet taj niby niewielkiej HI.
Reszte na priv

pozdrawiam

SQ8Z
Przepraszam Lukasz , powyzej odpowiedzialem nieprecyzyjnie,
nie mamy cisnienia na te kwarce, to przyszlosciowo...
na dzis mam wystarczajaco dozo juz gotowych filtrow wiec spokojnie.
Nie wspominalem o tym ze ze te PAl'owskie kwarce sa bardzo wdzieczner do budowania drabinek, i tak naprawde sensownym jest przestawienie sie wlasnie na nnie...., a jesli dopracowac forme wykonania to moga znal;ezc zastosowanie w innych konstrukcjach nie tylko w MY. Planujac DC7 napewno nie beda robil filtrow nasladujac Rollanda bo jemu filtry na tych 8,000 MHz to hmmm takie sobie wyszly. I o to chodzi abysmy szukali rozwiazan korzystnych ekonomiczne przez co latwiej dostepnych a z drugiej strony starac sie aby nasze byly jeszcze lepsze, moze uda sie osiagnac wreszcie taki poziom aby to inni szukali na polskich stronach materialow do odtwarzania.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-08-2011 16:59 przez SQ8Z.)
09-08-2011 16:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4HKQ Offline
Zdzisław SK!
****

Liczba postów: 490
Dołączył: 19-08-2009
Post: #100
RE: miniYES
Czytam te posty na forum i się zastanawiam, tyle w nas energii, ale czemu "para idzie w gwizdek". Powstały małe grupy składające MY, Piligryma, a nawet PICaSTARa czy CDG200. Dysponujemy sporą grupą konstruktorów, a powielamy konstrukcje "innostranne". Gdybyśmy się zorganizowali i wspólnie opracowali urządzenie pasujące dla większości to i zadowolenie z budowy własnej konstrukcji było by większe. Koledzy o mniejszym doświadczeniu by je składali i testowali, tak jak to robią w przypadku MY czy Piligrymia. Ja się nie upieram przy konstrukcji Husara, możemy wymyślić coś innego i wspólnie uzgodnić jego konstrukcję. Panowie naprawdę szkoda naszego zapału i pracy na powielanie.
Proponuję spotkanie w Burzeninie wszystkich zainteresowanych polską, własną konstrukcją, może coś uzgodnimy.
09-08-2011 18:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
Loading...