Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom –
w tych trudnych czasach –
Zdrowych, Spokojnych i Pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia oraz
Szczęśliwego Nowego Roku
Dzień dobry, kilka dni temu rozpocząłem budowę Ilera 17.
Parę lat temu można było kupić gotową płytkę PCB wraz z kompletem elementów od autora projektu EA3GCY. Niestety od dłuższego czasu "kit" jest niedostępny. Dlatego postanowiłem zbudować Ilera 17 w oparciu o PCB od Ilera 20.
Częstotliwość pośrednia wynosi 3,276 MHz tak jak w pierwowzorze lecz zrezygnowałem z generatora VXO ze względu na nieosiągalny rezonator kwarcowy 14,9 MHz.
Zastosowałem syntezę częstotliwości opartą o Arduino i układ Si5351.
Program, schemat i opis syntezy znajduje się tutaj
"Przerobiłem" program syntezy dla własnych potrzeb, chce jeszcze dodać woltomierz który może przydać się w terenie.
Podczas budowy napotkałem na dwa problemy, pierwszy z nich to uszkodzone kondensatory w filtrze LPF, niestety nie zauważyłem tego wcześniej, filtr tłumił w paśmie przenoszenia. Nie miałem pod ręką innych elementów dlatego zrezygnowałem z filtru 7 obwodowego na rzecz filtru 5 obwodowego, nowy filtr wyliczyłem tym kalkulatorem
Kolejny napotkany problem to problem z przeciągnięciem rezonatora kwarcowego w generatorze BFO, rezonator kwarcowy przeciągał się o jakieś 300 Hz i ani trochę dalej. Zastosowałem inny rezonator oraz dodatkowo dałem w szereg indukcyjność (ok. 33uH) to pomogło.
Jeszcze jedna ważna uwaga z mojej strony, na zdjęciu widać płytkę stykową z pojedynczym rezystorem, tu eksperymentowałem z obniżeniem wartości amplitudy z generatora do mieszacza. W miejsce wspomnianego rezystora dokładałem kondensatory o różnej małej pojemności (rzędu kilku pF) oraz rezystory w granicach 1k. Obecnie został jeden rezystor 680 Ohm.
Aktualnie trwają próby i testy Ilera 17, za niedługo chce go zamknąć w obudowie.
Zamieszczam film, zdjęcie całości oraz dwa nagrania głosowe, na jednym z nich nadaję z Ilera a odbieram na FT891 zaś na drugim nagraniu odwrotnie.
73! Grzegorz
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-02-2022 19:19 przez SQ5DTL.)
Nie wiem czy się nie pospieszyłem z tą radością i nie wiem czy na filmie wyżej nie miałem podłączonej sondy oscyloskopowej z ustawieniem x1 a nie X10...
Mam problem, podczas nadawania uzyskuję góra 0,5 W mocy wyjściowej na sztucznym obciążeniu, testowałem sam blok wzmacniacza, podłączyłem sygnał z zewnętrznego generatora na wejścia PA i przy tym samym napięciu zasilania i tym samym sztucznym obciążeniu mam 6,5 W. Co jest nie tak? Gdzieś jest tłumiony sygnał i nie wiem gdzie, w modulatorze, w filtrze p.cz. a może w drugim mieszaczu?
BFO sprawdzone napięcie na mieszacz ustawione prawidłowo, VFO sprawdzone napięcie na mieszacz ustawione prawidłowo, NE602 podmienione na inne dalej to samo. Podłączałem mikrofon elektretowy, mikrofon ze wzmacniaczem oraz generator akustyczny, bez większych zmian. Modulator "jako tako" zrównoważony, piszę tak ponieważ nigdy nie udało mi się na NE602 zrównoważyć tak modulatora by na oscyloskopie nie było żadnego odczytu. Robiłem tak samo między innymi podczas strojenia Ilera 20 i Iler 20 działa, ma te 5-6 W mocy wyjściowej a tu cały czas coś w granicach 0,5 W. Częstotliwość rezonatorów kwarcowych (rezonatory dobierane) 3,27691 MHz, częstotliwość BFO 3,27526 MHz.
Mówię Wam ręce mi już opadają.
Zaznaczę ,że odbiornik działa prawidłowo, odbieram stacje.
Mogę prosić o pomoc?
73! Grzegorz
Od wczoraj bez zmian.
Zrezygnowałem obecnie z domyślnego BFO i zastosowałem DDSa, by móc podczas sprawdzania mieć szerszy i wygodniejszy zakres przestrajania, wymieniłem kondensatory w filtrze p.cz. z 8,2pF na 47pF. Po tych zabiegach nie ma praktycznie żadnej różnicy w porównaniu z tym co było. Płytka przelutowana od góry do dołu, założyłem kolejną nową parę NE602. Nic kompletnie nic to nie daje, a PA po podaniu sygnału z zewnętrznego generatora dochodzi nawet do 7 W przy 12 V.
Zgłupiałem całkowicie, wiem ,że nic nie wiem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-02-2022 10:14 przez SQ5DTL.)