Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cewki powietrzne czy na rdzeniach?
HF7A Offline
Leszek
*

Liczba postów: 42
Dołączył: 14-12-2009
Post: #1
Cewki powietrzne czy na rdzeniach?
Witam.
O ile mi wiadomo to w sprzęcie fabrycznym i hm w pasmach HF w filtrach stosuje się głównie cewki na rdzeniach proszkowych. Co przemawia za niestosowaniem cewek powietrznych? Jednym z powodów jest z pewnością wielkość. Czy większa dobroć cewek powietrznych może powodować zwiększone niepożądane tłumienie filtra?
Ostatnie pytanie: czy różnice między rodzajami cewek (za/przeciw) mają mają charakter ogólny dla dowolnych filtrów, czy są różnice dla filtrów wejściowych/wyjściowych, BPF/LPF tudzież w skrzynkach antenowych?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-08-2017 16:01 przez HF7A.)
30-08-2017 15:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,507
Dołączył: 23-08-2009
Post: #2
RE: Cewki powietrzne czy na rdzeniach?
Jedną z przyczyn stosowania cewek na rdzeniach toroidalnych jest znikomy strumień rozproszony takich cewek. Dzięki temu ekran modułu może prawie dotykać do cewek i nie powoduje pogorszenia dobroci i strat.
Oprócz tego rozproszone pole mogło by być powodem powstawania wzbudzeń w stopniach wzmacniających.
Problem szczególnie się nasila na niskich pasmach, dlatego niektórzy producenci na wysokich pasmach stosują cewki powietrzne, a na niższych na rdzeniach. Na wysokich pasmach przy cewce powietrznej łatwo jest uzyskać wymagany odstęp od ekranu, a na niskim raczej trudno.
Stosowałem kiedyś rozwiązania kompromisowe - cewki wielowarstwowe powietrzne na niskie pasma, ale w małym urządzeniu powodowało to właśnie wzbudzanie wzmacniaczy. Po zmianie na cewki na toroidach problem znikał.
30-08-2017 17:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości