Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik Pion DSP
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #1
Odbiornik Pion DSP
Na forum cqham.ru możemy zapoznać się z bardzo ciekawą konstrukcją nowoczesnego odbiornika Pion_DSP (od Георгия RX9CIM ).
Zdjęcie ze strony cqham.ru.

Wątek na forum cqham.ru
Strona domowa YL2GL

Filmy na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=Wz4QUA_q39Y
http://www.youtube.com/watch?v=ZJ-s_AbQsHs
http://www.youtube.com/watch?v=4NfN50JVr2w

Podstawowe plusy konstrukcji:
- dostępność schematów i projektów druków w postaci źródłowej (sPlan, Layout);
- dostępność źródeł oprogramowania procesorów;
- zastosowanie dwóch nowoczesnych procesorów na rdzeniu Cortex F4 pracujących równolegle z komunikacją poprzez SPI;
- implementacja modułu DSP na procesorze STM32F407;
- parametry odbiornika porównywalne z fabrycznymi odbiornikami z DSP;
- niski koszt budowy w stosunku do możliwości.

Ta konstrukcja to bardzo dobry przykład wykorzystania możliwości jakie dają nowoczesne procesory. Procesor STM32F407 ma sprzętowe wsparcie funkcji DSP oraz wiele gotowych bibliotek do obsługi układów peryferyjnych. Przy zegarze 168MHz jego moc obliczeniowa jest porównywalna z mocą specjalizowanych procesorów ADSP za to ARM-y są wielokrotnie tańsze. To bardzo obiecujący kierunek w konstrukcjach amatorskich.

PS
Jako zagorzały zwolennik assemblera dopiero przy takim procesorze jak Cortex F4 zaczynam przekonywać się do sensu tworzenia aplikacji w C. Może jest na forum ktoś z doświadczeniem w tych procesorach, kompilatorach pod ARM. Warto byłoby sprawdzić praktycznie jak to DSP pracuje.


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

73 Adam
22-04-2014 11:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #2
RE: Odbiornik Pion DSP
(22-04-2014 11:34)SP5FCS napisał(a):  Może jest na forum ktoś z doświadczeniem w tych procesorach, kompilatorach pod ARM. Warto byłoby sprawdzić praktycznie jak to DSP pracuje.
Może nie "z doświadczeniem" ale coś tam "liznąłem" ostatnimi czasy.
Też się w to bawię: Link do mojej zaniedbanej strony

EDIT: Zauważyłem dopiero że link do drugiego pliku .wav odnosi się równierz do pierwszego.
Poprawiłem to i teraz już jest OK - można ściągnąć drugi plik i posłuchać
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-04-2014 11:56 przez SP4EJT.)
23-04-2014 2:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #3
RE: Odbiornik Pion DSP
Marcin, skoro odbiornik działa to już jest pierwszy sukces, gratuluję.
Niestety na twojej stronie jest niewiele konkretnych informacji na ten temat: schematy, środowisko w jakim powstaje soft, możliwości twojego oprogramowania. Temat jest bardzo ciekawy i perspektywiczny ale pracy jest dużo szczególnie na jedną osobę.

Gdyby było zainteresowanie tematem to warto byłoby założyć nowy wątek w dziale o procesorach, zebrać grupę zapaleńców (jestem chętny) i wymienić się doświadczeniami. Możliwości grupy zawsze są większe i łatwiej doprowadzić projekt do ostatecznej postaci.

73 Adam
23-04-2014 11:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #4
RE: Odbiornik Pion DSP
Co do schematu to nie widzę sensu go przedstawiać, teraz to tylko tak na próbę jest sklejone. Schemat konkretny powstaje bo projektuje płytkę która ma być dostawką do SDR TRX (np. wg. SQ4AVS) ... jak powstanie schemat to będzie na stronie. Jest to kwestia dni, góra dwa tygodnie.
Programuję w Keil'u ... ale w wersji darmowej jest ograniczony. Myślę nad przejściem na CooCox'a bo w sieci wyczytałem, że jest to dobre rozwiązanie.
Możliwości mojego programu są na razie małe. Nie mam nawet podłączonego wyświetlacza ani żadnego przycisku ... przez kilka miesięcy męczyłem się z problemami "jak to ugryźć". Trochę włosów z głowy wyrwałem zanim coś w głośniku zabrzęczało co przypominałoby sygnał z radia - ponieważ nie korzystałem z zapożyczonych źródeł jakiegoś krótkofalowca. Dopiero teraz mam "z górki" i choć mało czasu przeznaczam na to (bo mam jeszcze rower i gram ostatnimi czasy na perkusji ... nie licząc hobby zwanego przewijaniem pieluch i pilnowaniem żeby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy) mam taki plan żeby zrobić płytkę z tym co potrzebne aby po podłączeniu do urządzenia takiego jak SDR Rafała SQ4AVS można było przeprowadzić łączność.
Czy to dojdzie do skutku ? ... zapewnić nie mogę bo znam siebie i wiem że mogę zająć się czymś innym i porzucić projekt, choć na razie nie zanosi się na to.
Co do tego że pracy jest dużo jak na jedna osobę ... na pewno tak ale jak widziałeś mój Wobuloskop/Analizator to pewnie przypuszczasz, że mogę dać sobie z tym radę Smile
Poza tym nie chciałbym się zadeklarować jako współprojektant, a potem zrobić szanowną grupę współprojektantów w balona - jak już wspomniałem jestem dość postrzelony i w okresie letnim na pewno dużo wolnego (od dzieci i pracy) czasu poświęcę na długie wycieczki rowerowe.

Jeśli założycie grupkę "rozgryzaczy" STM32F4 to pewnie będę zaglądał do Was i w razie gdybyście się zatrzymali w miejscu, a ja będę w stanie pomóc ... to pomogę ( pamiętając o tym że i Ty kiedyś mi pomagałeś przy starcie z ATMegą ).
Sam zresztą muszę kiedyś przejść na CooCox'a, więc się chwilowo cofnę do początku.
25-04-2014 12:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
YL2GL Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 18
Dołączył: 15-12-2009
Post: #5
RE: Odbiornik Pion DSP
Здравствуйте!
Сделал этот приёмник. Автором добавлен в него панорамный индикатор с обзором участка спектра +/- 22 кГц в SSB и CW, и +/- 44 кГц в AM и ЧМ.
Сравнил работу приёмника Пион-DSP с трансивером IC-7600 - приёмник работает лучше! Панорамный индикатор в Пионе-DSP имеет более высокое разрешение, чем панорама в ICOM.

73! Valerij YL2GL
http://yl2gl.ucoz.net
04-11-2014 21:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości