(02-04-2010 8:15)SP9SNC napisał(a): Hejka.
Tak naprawdę, to powinienem napisać, że będzię zajęty przez tę kartę jak dokonam zakupu... Ale teraz chyba, jestem bliższy zakupu E-MU 0202.
Aktualnie usiłuję odpalić go na tym co jest na płycie, czyli kiepskim realtek'u ale wynik jest żaden... Tak naprawde, to brak mi w otoczeniu kogoś, kto przerabiał już ten temat i pomógł przebrnąć przez proces konfiguracji.
73 Piotr
Witam koledzy !
Jeśli chodzi o temat kart audio, to na sąsiednim forum dot. SDR-ów napisałem trochę za i przeciw różnym kartom audio i muszę tu dopowiedzieć parę rzeczy.
Generalnie karty na USB będą zawsze wolniejsze od tych na PCI. Wielu kolegów zwraca uwagę na parametry przetworników, ale zapomina o latencji (opóźnieniach) sygnału przechodzącego przez kartę. Karty audio na USB muszą przecież przepchnąć sygnał przez USB i to dwukrotnie (tam i z powrotem) a z tym sterowaniem i to zwłaszcza pod Windows-em wygląda bardzo różnie. Ja osobiście przeprowadziłem wiele prób z konfiguracjami na różnych kartach i doszedłem do tego, że najszybciej działają karty audio pod Linuxem
na szynie PCI pod sterownikami OSS (Open Sound System). Latencja w tym przypadku wynosi kilkadziesiąt do 100 ms, podczas gdy w Windows ta sytuacja wygląda 200-1000 ms !!! Oczywiście pod Windows można się pobawić w karty, które obsługują sterowniki ASIO 2, ale rezultaty nie będą aż takie dobre, jakie uzyskuje się pod Linux-em.
Windows ma tę przewagę nad Linuxem, że ma więcej oprogramowania. Jednakże ta sytuacja powoli się zmienia. Ja sam jestem w trakcie pisania programu do SDR, który działa zarówno pod Windowsem, jak i pod Linuxem.
Moje prace nad programem są już bardzo zaawansowane i rzekłbym są w fazie "alfa", jednak zanim się nim pochwalę chciałbym go jeszcze trochę "dopieścić".
Co do USB, rozumie, że koledzy używają laptopów, w takim wypadku nie ma innego wyjścia i trzeba stosować karty na USB. Ja postanowiłem wrzucić wszystko do jednej skrzynki z PC-ta (płyta główna mini-ITX ze zintegrowanym procesorem Intel Atom 1,6 GHz i ze zintegrowaną kartą graficzną, 1 złącze PCI - w sam raz na kartę audio, koszt płyty ok 300 zł).
Tak jak zawsze mówię karta powinna być profesjonalna lub półprofesjonalna z samplingiem 24-bitowym. Karty typowe do PC-ta odpadają - to znaczy one działają, ale jak ??? Od użytej karty audio najwięcej zależy w tego typu SDR-ach (detektor IQ), dlatego należy poświęcić jej najwięcej uwagi.
Co do tematu HASDR, to muszę w tym przypadku powiedzieć, że ten SDR będzie oczywiście działał, ale tak jak w przypadku SDR-1000 całą zabawę psuje tutaj DDS na AD9854, który bardzo zaśmieca pasmo różnymi ptaszkami. Sam wykonałem takie rozwiązanie (SDR-1000) i wiem co mówię! DDS AD9854 nijak się ma np. do syntezera Si570 + przesuwnik fazy na 74AC74, który jest prostszy w implementacji (o wiele mniej części dodatkowych i o wiele prostszy montaż), oraz tańszy, nie mówiąc już o efektach, które się uzyskuje. Trudniejsze natomiast jest jego oprogramowanie, ale są dostępne sterowniki sterowane poprzez USB np. takie jak do SoftRock-a. Kto miał okazję porównać działanie AD9854 z działaniem Si570 ten wie co mówię i na pewno przyzna mi rację. Już nawet takie rozwiązanie jak AD9951 + przesuwnik fazy na 74AC74 jest o wiele lepszy od AD9854, ale i tak nie pobije Si570. Sam osobiście przetestowałem te wszystkie rozwiązania. Na plus HASDR można zaliczyć dostępność gotowych płytek.
Pozdrawiam wszystkich,
Krzysiek SP9NLD