Witam,
Bardzo spodobała mi się wersja ECO analizatora NWT7 zaproponowana przez Krzysztofa SQ8Z dlatego postanowiłem ją wykonać. Ponieważ mojego NWT500 przeważnie używałem do 30 MHz i zawsze wkurzała mnie konieczność dopinania zewnętrznego sprzęgacza kierunkowego, a wejścia zewnętrznych sond w wersji ECO wiszą biedne nigdzie niewyprowadzone, postanowiłem takowy zintegrować wewnątrz NWT7. W ramach moich wprawek ze sprintem zaprojektowałem takie oto coś (załącznik). Ponieważ z oryginalnego projektu zostało tak naprawdę niewiele pozwoliłem sobie to to nazwać NWT7 SNA by SQ8AQU. Płytka jest zaprojektowana tak by można było ją zmówić "w fabryce" (tak mi się przynajmniej wydaje - ja płytkę wykonałem sam).
Uwagi co do wykonania/uruchomienia:
1. Transformator DDS->LPF nawinąłem na rdzeniu dwu-otworowym BN43-2402 - 8 zwojów skrętką na środkowej kolumnie; koniec pierwszego połączony z początkiem drugiego stanowi "umasiony" odczep centralny uzwojenia pierwotnego; na tym nawinąłem 8 zwojów uzwojenia wtórnego (wszystko DNE ~0,15mm)
2. Wyjściowy sprzęgacz kierunkowy nawinąłem na takim samym rdzeniu (BN42-2402) - po 6 zwojów kynarem w teflonie na zewnętrznych częściach rdzenia; dwa odcinki srebrzanki 0.5 mm przez otwory; całość połączona tak jak
TUTAJ. Daje to isolated port loss ~-16dB oraz insertion loss ~-0.12 dB. Po zalutowaniu "tak jak go nawinąłem" sprzegacz obciążony terminatorem SMA 50R "pokazał" odbicie w okolicach -45dB (wcześniej oczywiście skalibrowany bez terminatora). Po kilkunastu minutach "siłowania się ze zwojami" (przesuwając je na boki, dociskając, gnąc srebrzanke góra/dół/lewo/prawo etc) udało się uzyskać w miarę płaskie -50dB. Widziałem chwilami i więcej (-60dB gdy mocno dociskałem rdzeń do PCB?), ale raz że nie było płasko, a dwa to nie potrafiłem tego ustabilizować mechanicznie. Zostawiłem tak jak w załączniku. Trzeba w każdym razie poeksperymentować.
3. Miałem problemy ze sterowaniem przekaźników - tzn pojawiły się one po podłączeniu LEDów. Po analizie wg mnie wynika to z tego, że tłumik -10dB sterowany jest z portu open drain PICa. Ten wydaje się sprawdzać stan logiczny tego pinu przy starcie (?) - w każdym razie po podłączeniu tam żółtej LEDki z szeregowym 470R do masy (1k pull up) tłumienia -30dB oraz -50dB ustawione z PCta nie załączały przekaźnika -10dB, pomimo tego że ustawienie -10dB z PCta działało poprawnie (!??) Nie drążyłem tematu; diodę LED dla przekaźnika -10dB załączam masą przekaźnika, a nie (tak jak pozostałe) bezpośrednio z portu.
4. W tak wykonanym layoucie (przelotki wokół detektorów oraz w okolicy LPF "przeszyłem" srebrzanką i zalutowałem po obydwu stronach) detektory nie wymagały zakładania ekranów osiągając bez nich separację od generatora na poziomie szumów własnych specyfikowanych przez AD, czyli -78dBm.
5. Poziom sygnału z AD9850 ustawiłem taki by z włączoną korektą matematyczną uzyskać ok 80dB dynamiki (pozostał jeszcze zapas, choć sam AD i tak dość mocno się grzeje).
6. Filtr wykonałem tak by ciął w okolicach 35MHz (załącznik) w konfiguracji: 33pF, 220nH, 120pF, 330nH, 120pF, 220nH, 33pF. Cewki (ponieważ nie miałem SMD) nawinąłem sam na izolacji kabla RG316 (rurka FEP, średnica ~2.5mm) - 10zw dla 220nH; 13zw dla 330nH DNE ~0.25
7. Stabilizatory można użyć zarówno w SOP8 jak i przewlekane 78L05
8. Generator w DIL8, 16 lub smd (nawiasem mówiąc gdzie mogę kupić generator 125MHz? nigdzie nie mogłem znaleźć; finalnie wstawiłem 100MHz)
9. Przekaźniki mogą być zarówno w wersji 5 jak i 12 woltowej (odpowiednia zworka + obłożony stabilizator 5V w TO220 w przypadku użycia 5V przekaźników)
10. MAX232 jak u Krzyśka szeroki bądź wąski;
11. Kondensatory blokujące oraz przy MAXie 232 przewlekane lub SMD C
Całość zamknąłem (oblutowałem) w obudowie wykonanej z jednostronnego laminatu (fotki)
Ponieważ inspirację (bazę do przeróbek) zassałem z forum więc efekt moich przeróbek umieszczam również tutaj nie roszcząc sobie żadnych do nich praw (GPL - coś zmienisz -> opublikuj)
Pozdrawiam,