Dzień Dobry
(19-03-2012 17:55)SQ8NYK napisał(a): Czy nawijając zwoje na balunie 1:1 musze to robić koncentrykiem czy mogę zwyczajną parą przewodów i przylutować zaraz przy rdzeniu zwoje do koncentryka?
Podsumowując Twoje pytania:
1. Czy balun można wykonać z koncentryka ???
W zasadzie można, ale... Zobacz obrazek poniżej.
To jest około 40 cm kabla RG-306 dobrej jakości (teflon) podłączonego z jednej strony do miniMAXa a z drugiej strony do fabrycznego sztucznego obciążenia 50 Ohmów. Niestety, ale nie robiłem pomiarów kabla RG-58, ponieważ nie mam odcinka o odpowiedniej długości.
To jest ten sam kabel nawinięty na rdzeń ft-140-43 Amidona. Całość funkcjonowała jako balun "biały" używany do dwóch iV na 7 MHz i 14 MHz.
Co się zmieniło ??? Na przykład impedancja (zielona linia), czy R.L. (Return Loss, niebieska linia) nie mówiąc o SWR (czerwona linia), który jest przez niektórych lekceważony
Dokładnie porównaj wykresy i zobaczysz różnicę. Przepraszam, ale mają one różną grubość i może to utrudnić odczyt.
Wniosek. Można użyć koncentryka do budowy baluna, ale nie będzie on pracował równomiernie w całym paśmie KF. Tutaj potrzebne są badania empiryczne, niestety.
(19-03-2012 22:57)SQ4RNF napisał(a): Poruszyłeś ciekawy wątek Teoretycznie linia powinna mieć 50om aby nie wprowadzać niepotrzebnego niedopasowania na trasie fider -> antena.
Tu pytanie do Roberta SQ5STZ: jaką impedancję ma linia dwóch drutów w koszulce termokurczliwej w twym idealnym balunie? Czy możesz wrzucić wykres samej linii zaterminowanej na końcu 50om?
Na razie z braku czasu pokażę wykres linii dwudrutowej (DNE 1,1 mm) w koszulce termokurczliwej nawiniętej na rdzeń toroidalny niewiadomego pochodzenia, ale dzielnie dający radę w balunie
dla anteny na pasmo 7 MHz
2. Czy balun można nawinąć parą przewodów ???
W zasadzie
tak jak odpowiadało radio Jerewiań
, ale...
Nie przewody tylko druty
Druty używane do nawijania cewek, transformatorów i innych elementów indukcyjnych czyli DNE.
Drut najlepiej powinien być podwójnie emaliowany o odpowiedniej średnicy, aby mógł przenieść planowaną moc z nadajnika.
Para drutów powinna być ze sobą sprzężona, na przykład za pomocą rurki termokurczliwej aby jak najmniej wpływać na impedancję linii i minimalizować niepotrzebne pojemności i indukcyjności.
Bardziej doświadczonych kolegów proszę o dołożenie swoich trzech groszy
W przyszłym tygodniu zamieszczę pomiary kabla RG-58 oraz 2xDNE1,1 mm.
Dziękuję za odwagę
Robert