HomeMade
Transceiver Cypisek wg. SP9EGM - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Transceiver Cypisek wg. SP9EGM (/thread-598.html)

Strony: 1 2


RE: Transceiver Cypisek wg. SP9EGM - SQ9RFC - 28-12-2010 1:40

Chyba wszystko jasne - w tym zamkniętym światku raczej nikt nie odpowie na twoje zawołanie jeśli jesteś unlis. Spodziewaj się również kłopotów na wszelkich krótkofalarskich forach - tutaj najpierw zdobywa się licencję a potem nadaje. Znajdź klub, lub kolegę krótkofalowca i tam sprawdź czy Ci się podoba to hobby. Nie nadawaj bez licencji, nie nadawaj na zmyślonym znaku - bo to przestępstwo w bardzo honorowy sposób ścigane. Kolegów z forum przeproś, złóż samokrytykę, obiecaj że już nigdy tego nie zrobisz. Będziesz miał sporą szansę na uniknięcie bana. Adminie - przymknij oko - daj koledze szansę - może niedługo pojawi się w eterze nowy znak.
SQ1PSE - Big Grin nie zauważyłem Twojego postu Big Grin napisaliśmy prawie to samo Big Grin


RE: Transceiver Cypisek wg. SP9EGM - Charles Bronson - 28-12-2010 17:53

Cenne uwagi. Zapamiętam. O egzamin pytałem już z końcem listopada, niestety do końca roku brak sesji w tym roku w moim okręgu. A następny 2011 rok jeszcze nie ma harmonogramu. Mieszkam w 7-mym okręgu. Jeśli ktoś wie cokolwiek na temat terminów egzaminów to bardzo proszę o wypowiedź. O pirackie nadawanie proszę się nie martwić. Nabyłem pewien poziom kultury będąc kilkunastolatkiem pracując na pasmie CB, kiedy jeszcze nie było sieci gsm i na "cymbałradio" pracowało się bardzo przyjemnie i to na 12-tu czterdziestkach, bo takie akurat miałem radio. Wywoływało się wtedy po numerze z PAR-u. Do tej pory starsi koledzy rozmawiają w SSB w ramach pasma 11m. Brało się też udział w najazdach na "wycinaczy". Często skutecznie Angry. O egzamin pytałem w SP7PKI. Wystarczy śledzić link i może się w krótce wyjaśni. http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead24&news_cat_id=366&news_id=3994&layout=9&page=text Pzdr.
Udało się rozkręcić "cypiska" do 14W. Po module TRX trzeba dobudować mały wzmacniacz na dwóch tranzystorach. Zainteresowanym użyczę schematu. Pzdr.
Wzrosła moc, udało się połączyć z Włocławkiem. Modulacja słabo czytelna, ale czytelna. aż dziw bierze, ze ten cypisek dał radę. Niestety wg raportu dewiacja sygnału jest duża i RIT u odbiorcy nie pomaga bo raz idę w górę, a raz na dół. VFO mam dobrze zaekranowane, ale leży centymetr od transformatora sieciowego; być może oddalenie pomoże. Główny punkt zasilający cypiska (kondensator za mostkiem prostownika) ma 20,5V. Przy pełnej modulacji napięcie spada do 15V. Mocniejszy transformator polepszy nadawanie? Jak sądzicie?


RE: Transceiver Cypisek wg. SP9EGM - SQ1PSE - 14-01-2011 15:55

Może być, że filtry za szeroko pracują, albo bfo nie ustawione jak trzeba.
To jest niestety duży problem w cypisku, że ma osobne filtry dla odbioru i nadawania. Bez odbiornika kontrolnego bardzo ciężko jest to zestroić. Długo się z tym męczyłem.


Ja mam taki sposób:
1. Zaczynam od ustawienia odbiornika:
- ustawiam się na jakąś stację tak, aby była ona słyszalna jak *najgłośniej* (jak jest ARW, to po smetrze sie wstrajam), niekoniecznie czytelnie
- ustawiam BFO zeby bylo czytelnie
- poprzednie dwa podpunkty do czasu az bedzie mozna sie wstrajac w najsilniejszy sygnal stacji bez regulacji
To niestety chwilkę zajmuje.
2. Wykorzystuje poprawnie zestrojony odbiornik z punktu 1 jako odbiornik kontrolny
- zestrajam BFO nadajnika tak, aby w odbiorniku kontrolnym było słychać ładny, niezniekształcony sygnał (bez podlaczonego wzmacniacza, bo się przesteruje odbiornik)
- żeby nie mieć problemu ze zrozumieniem się i słyszeniem w głośniku, żeby nie trzeba było gadać, używam syntezatora mowy z komputera, z różnymi głosami, żeby łatwo ocenić zrozumiałość (ivona jest do tego świetna); na 20mW z nadajnika na sztucznym obciążeniu nie pójdzie to w eter; tylko trzeba tak dobrać głośność na wejście, żeby nie przesterować, bo to uniemożliwia praktycznie strojenie.

Sposobem j/w napewno zestroisz równo odbiornik z nadajnikiem.

Można jeszcze w drugą stronę, ale tu nie miałem sukcesów:
1. oscyloskop na wyjście nadajnika, ustawić tak, żeby tylko jedna wstęga była widoczna
2. odbiornik stroić do nadajnika podając sygnał z komputera.