HomeMade
Jakie przekaźniki do 144MHz 150W ? - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Wzmacniacze mocy (/forum-73.html)
+--- Wątek: Jakie przekaźniki do 144MHz 150W ? (/thread-4063.html)



Jakie przekaźniki do 144MHz 150W ? - SP0X - 21-03-2021 4:30

Panowie, chodzi o wzmacniacz na 2m mocy ok. 150W.
Jakie zastosować przekaźniki przełączające sygnał ?
Wiem że koncentryczne były by idealne ale są cholernie drogie.
Macie może jakieś sprawdzone typy przekaźników "zwykłych" ?

W tym momencie mam to zrobione na jakimś przypadkowym przekaźniku. Jednym. Wg schematu.
[attachment=17017]

Domyślam się że nie jest to poprawne (choć jak na razie działa). Jak to powinno być zrobione poprawnie ?


RE: Jakie przekaźniki do 144MHz 150W ? - SQ9MLZ - 21-03-2021 9:57

Hej,

Po pierwsze podepnij na wyjściu PA sztuczne obciążenie i zobacz co pokazuje analizator. Jeśli masz swr < 1,15 to zostaw Smile

Jeśli jednak chcesz to zrobić tak jak powinno być, to możesz dać przekaźniki:
рпв2/7 - 150MHz; 12V i 24V cena około 15zł
REW15 - 24V; ~1kW @ 144MHz, cena około 40zł ale musisz dorwać jeszcze wtyczki.
Oczywiście do PA potrzebowałbyś po 2 sztuki Cool

Co do drugiego przekaźnika polecam zapoznać się z tym linkiem:
http://pola.com.pl/sp1cnv/pdf/Przekazniki_REF14_REF16.pdf


RE: Jakie przekaźniki do 144MHz 150W ? - SP5MX - 21-03-2021 12:02

Cześć,

ja używałem do PA 2m/250W przekaźniki REN34 - lutowane bezpośrednio przy gnieździe wyjściowym PA bardzo krótkimi przewodami.
Zaletą tych przekaźników są małe wymiary, ja akurat miałem wewnątrz wzmacniacza bardzo mało miejsca.


RE: Jakie przekaźniki do 144MHz 150W ? - SP9FYS - 21-03-2021 13:30

(21-03-2021 4:30)SP0X napisał(a):  Panowie, chodzi o wzmacniacz na 2m mocy ok. 150W.
(.....)

W tym momencie mam to zrobione na jakimś przypadkowym przekaźniku. Jednym. Wg schematu.


Domyślam się że nie jest to poprawne (choć jak na razie działa). Jak to powinno być zrobione poprawnie ?

Pojedynczy przekaźnik może mieć na tyle duże pojemności międzystykowe, że wzmacniacz będzie miał tendencję do wzbudzenia.
Stosowanie przekaźników koncentrycznych nie jest na szczęście niezbędne.
Użyj dwóch tanich przekaźników energetycznych z Relpolu o stykach 8 lub 16A.
Jak to zrobić, w szczegółach masz wyjaśnione np. tu: https://www.w6pql.com/using_inexpensive_relays.htm
Musisz użyć dwóch takich przekaźników, jeden do przełączania wejścia, drugi do przełączania wyjscia wzmacniacza. Styki bocznikujące PA połącz odcinkiem kabla koncentrycznego. Oploty oczywiście do masy z obu końców.
Jeżeli użyjesz przekaźników z dwoma paramami styków (np. 2x8A) - podłącz tylko jeden zestaw styków, drugi komplet styków może wisieć nie podłączony.
Zwróć uwagę na pomiary wykonane przez autora.

Moze to też wyglądać podobnie jak tutaj:
http://www.tangenta.ru/en/vhf-design/lna144qro-p-751.html
sposób podłączenia przekaźników jest pokazany na dole strony.
Dotyczy to w tym przypadku LNA, ale zastosowano tu takie właśnie przekaźniki ogólnego zastosowania które na dwójce przenoszą z minimalnymi stratami 1kW mocy.


RE: Jakie przekaźniki do 144MHz 150W ? - SP0X - 21-03-2021 16:17

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, spróbuję najpierw zastosować jakieś tanie standardowe przekaźniki np relpol i zobaczym jak to będzie działać. Tak się jeszcze zastanawiam czy nie robić jakiegoś sewencera żeby pierwsze się załączał przekaźnik za wzmacniaczem a dopiero później zapuszczać na niego moc ... ale to za jakiś czas.


RE: Jakie przekaźniki do 144MHz 150W ? - SP5MX - 21-03-2021 17:03

zrób jakiekolwiek opóźnienie, najprostszy sekwencer, przekaźniki sa wolniejsze niż PTT.


RE: Jakie przekaźniki do 144MHz 150W ? - SQ9MLZ - 21-03-2021 19:02

Jeszcze pół biedy, jak PA będzie pracować sterowane przewodem z TRX i w SSB. Ale CW czy FM.. to krótko mówiąc szkoda tranzystorów. Ale uwaga - niektóre trxy od razu po wciśnięciu ptt dają krótką szpilkę. Nie pamiętam które, ale kojarzę że było kilka icomów z tą przypadłością. Na którymś forum ten temat był poruszany.

W internecie jest dużo schematów sekwencerów.
Szukaj pod hasłem "VHF sequencer"