HomeMade
LM4875 - mostkowy wzmacniacz audio - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Kuźnia pomysłów (/forum-21.html)
+--- Wątek: LM4875 - mostkowy wzmacniacz audio (/thread-2902.html)



LM4875 - mostkowy wzmacniacz audio - SQ5KVS - 19-01-2017 12:29

Testuję ostatnio taki układ TI - LM4875. W podobnym zastosowaniu jak Janusz SP5BMP w Husarku DSP, czyli do modulatora. LM4875 ma nieco mniej mocy (750mW) i mniejsze wzmocnienie - to "wady", a zalety - ma sterowanie wzmocnieniem i - czego się nie spodziewałem - bardzo szerokie pasmo.
Testując ten układ zauważyłem że (zwłaszcza przy wzmocnieniu bliskim minimalnemu) potrafi się podwzbudzać a nawet generować na częstotliwościach kilku MHz. W nocie aplikacyjnej nie ma elementów odsprzęgających wyjście, Janusz w przypadku LM4871 nie potwierdził problemów, tymczasem LM4875 mogę spokojnie wzbudzić bez żadnych specjalnych zabiegów, hi. Problem ustaje kiedy dodam na wyjściu typowe w aplikacjach audio elementy (tzn rezystor i kondensator szeregowo), tak jak na schemacie TU.
Sprawdziłem - ten układ ma wzmocnienie >1 jeszcze do prawie 2 MHz (LM4871 też, nawet wyżej).
Jeśli ktoś więc potrzebuje układu dającego symetryczne wyjście na niskich częstotliwościach radiowych i małym poziomie zniekształceń, z mocą kilkuset mW - jak znalazł Smile
Pozdrawiam