HomeMade
Tranciever Тюльпан-DSP - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: Tranciever Тюльпан-DSP (/thread-2339.html)



RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SQ5KVS - 23-11-2015 11:38

Jak najlepiej zrównoważyć modulator / mieszacz na kluczach? Każdy klucz ma nieco inne rezystencje przełączania (czy może to co w kartach jest rozrzutem między poszczególnymi układami w serii) i pojemności pewnie też.
Jakieś elementy bierne - PR'ek + trymer zapewne, ale czy to się będzie czymś różniło od równoważenia np. mieszacza diodowego?


RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP9FKP - 23-11-2015 14:33

Można tak jak w AVALI ale trzeba się liczyć z tym, że na jednej QRG się poprawi, na innych zazwyczaj popsuje. Można dołożyć starań i zastosować lepsze klucze oraz bardziej wyrafinowaną topologię jak w KX3. Można podnieść sygnał sterujący by zwiększyć odstęp resztkowej nośnej do sygnału użytecznego. Ale moim zdaniem nie ma to większego sensu. Jeśli zmierzony odstęp w napięciu wyniesie lepiej niż 40 dB to ile to będzie w mocy? Praktycznie, jeśli nasz sąsiad nie naskarży, że słychać nośną, można uznać że jest dobrze. I tyle.

P.S.
Zapomniałem podziękować Zbyszkowi za ładny obrazek. Kto próbował "złapać" sygnał dwutonowy na oscyloskopie, wie w czym problem. Jest na to tylko jedno dobre rozwiązanie. Trzeba z sinusa zrobić prostokąt (lub jeszcze lepiej z prostokąta sinus) i synchronizować do prostokąta.


RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP6AUO - 24-11-2015 9:21

Piotr,jak oceniasz ten pomiar? Napięcie zasilania 11,2V.Amplituda na wyjściu 133Vpp.
[attachment=10536]


RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP9FKP - 24-11-2015 10:31

Możesz zrobić zdjęcie w tych samych warunkach ale tylko z jednym tonem?


RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP6AUO - 24-11-2015 11:36

podstawa czasu 200uS i 200ns
[attachment=10537],[attachment=10538]
Sygnały tonu to 700Hz i 1800Hz.
W tej chwili częstotliwość wyjściowa 7.142MHz i ton 1800Hz


RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP9FKP - 24-11-2015 11:41

Prosiłem o obrazek jednotonowy bo martwią mnie "zęby" na szczycie obwiedni sygnału dwutonowego. Nie wiem czemu to przypisać ale widać je również na na jednotonowym wiec albo coś się podwzbudza albo słabe jest wytłumienie niepożądanej wstęgi i duża zawartość harmonicznych albo coś się dzieje z zasilaniem. Nie chcę zgadywać ale obraz musi być czysty tak jak na obrazkach SP6LTP.


RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP3OSJ - 24-11-2015 12:18

.....


RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP6AUO - 24-11-2015 13:20

Sprawa jest trochę skomplikowana.
Płytki leżą na stole i przewody sygnałowe są bez ekranu.Myślę,że to może być przyczyną niezadowolenia z sygnału.
Muszę użyć ekranowane z DDs 2szt i z avali do pa.


RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP9FKP - 24-11-2015 13:25

Tak, to prawdopodobne, że chodzi o nakładanie się w.cz. na luźne przewody, zwłaszcza przy podanej przez Ciebie mocy. spróbuj to samo bez PA.


RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP6AUO - 24-11-2015 13:33

Zmniejszyłem moc do 1Wata i też widzę te nieprawidłowości.
Wstawię przewody ekranowane.Pewnie coś wyjdzie.
Zbyszek mówił mi o tym ekranowaniu przewodów.Zwykłe lenistwo moje.
Tak to wygląda w załączniku.
[attachment=10539]