HomeMade
TRX Kacper - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: TRX Kacper (/thread-233.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: TRX Kacper - SP7KH - 10-01-2011 9:09

Prośba do Kolegi >spidola< - o kontakt ponowny.
Awaria i przeinstalowanie systemu zjadło również pocztę, i nie mam danych Kolegi.


RE: TRX Kacper - 3Z6AEF - 28-09-2011 14:55

(28-11-2010 16:40)SP6OUJ napisał(a):  [...]Kacper, to Bartek inaczej. Pewnie autorowi chodziło o lekką modyfikację zachowując pośrednią w starym stylu?
Te pytania trzeba by zadać autorowi, którego niestety nie znam.[...]
Autorem modyfikacji Bartka i projektantem TRXa KACPER jest Kol. Wojtek SP4SKV.
Ostatnio ukazała się kolejna wersja urządzenia (REV. 1.4), na której zastosowano inną częstotliwość pośrednią (8,664 MHz), VXO (rezonator ceramiczny przeciągany kondensatorem) zamiast VFO na MS3362, dokonano drobnych korekt druku i elementów oraz dodano na płytce układ wyświetlacza S-metra (linijka diodowa) i układ skali cyfrowej (wg DL4YHF). Zmieniony jest także filtr kwarcowy - to nadal drabinka, ale już na 6 rezonatorach. Wojtek oferuje dobrze dobrany zestaw rezonatorów do filtru i BFO (rozrzut częstotliwości rezonatorów filtru nie przekracza 20 Hz, co jest zupełnie wystarczające dla jednopasmowego urządzenia SSB).
Kacper, jak i wcześniej Bartek, to na pewno nie jest radio wyczynowe, ale całkiem przyzwoite -
kilka filmów z działania tego urządzenia znajdziecie na YouTube.


RE: TRX Kacper - 3Z6AEF - 07-10-2011 16:23

Kol. Wojtek SP4SKV zamieścił materiały n.t. wersji 1.4 TRX KACPER na portalu SP-QRP - dostępny jest opis oraz schematy ideowe.


RE: TRX Kacper - SQ1REQ - 11-10-2011 8:30

Cześć!

A w tym wątku forum SP-QRP Kolega Wojtek SP4SKV opisał drogę jaką przeszedł przy konstruowaniu swojego TRX'a. Smile


RE: TRX Kacper - 3Z6AEF - 15-11-2011 19:24

Pewnie nie śledzicie specjalnie tematu KACPER TRX - ja "z obowiązku" - owszem... ;-)

Wojtek SP4SKV próbuje właśnie bardziej nowocześnie podejść do zagadnienia dokumentacji urządzenia...
W dzisiejszych czasach to już nie tylko "suchy papier", ale również prezentacja multimedialna (zob. np. materiały Włodka SP5DDJ do jego konstrukcji: Libra, Taurus,... ), a także... ten materiał filmowy Wojtka SP4SKV!
OK, początek trochę "zalatuje Kaszpirowskim", ale.... liczą się dobre chęci! :-)
(Nb. moja żona Elizabeth, ex. SQ6GGD, zauważyła też, że napisy "przykrywają" obraz i czasami nie widać "o co chodzi"...)
W każdym razie - mimo pewnych błędów formalnych - materiał jest dynamiczny, z dobrym podkładem muzycznym (cytat? prawa autorskie? Wink )
i na pewno dobrze rokuje na ciąg dalszy ...

Przytaczam to jako przykład, jak powinno się współcześnie podchodzić do sprawy dokumentacji naszych amatorskich urządzeń,
a także szerzej: promocji krótkofalarstwa, konstrukcji amatorskich, politechnizacji, itd....



RE: TRX Kacper - SQ1REQ - 15-11-2011 21:09

Cześć!
(15-11-2011 19:24)3Z6AEF napisał(a):  OK, początek trochę "zalatuje Kaszpirowskim", ale.... liczą się dobre chęci! :-)
Może nie Kaszpirowskim, a bardziej...Adamem Słodowym. Wink
Ale pomysł jest OK. Multimedialna prezentacja daje możliwość podejrzenia kluczowych etapów składania TRX'a i nie ukrywam, że sam chętnie zobaczyłbym momenty dokonywania pomiarów i interpretacji ich wyników np. przy uruchamianiu stopni końcowych nadajnika. Smile
Pozostaje życzyć konsekwencji i jednakowego zapału do ostatniej części przygotowywanej multimedialnej instrukcji TRX'a Kacper. Wink

Pozdrawiam - Krzych


RE: TRX Kacper - SQ9RZI - 24-11-2011 16:02

Składam włąśnie Kacpra w zmodyfikowanej wersji, z VXO zamiast VFO.
Autor zaproponował umieszczenie urządzenia w niedrogiej, plastikowej obudowie Z1W. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Brak metalowego ekranu dookoła nie będzie problemem?
http://www.youtube.com/watch?v=UqldY_zuPhM


RE: TRX Kacper - SP9MRN - 24-11-2011 16:16

Z bartkiem nie maiałem kłopotów wersji "bezobudowowej" :-) - czyli pcb na stole. Przy VXO nawet pływać nie powinien

73
MAc
mrn


RE: TRX Kacper - 3Z9N - 29-11-2011 20:24

Witam,

Ja również miałem Bartka zbudowanego tylko na chasis (blacha dolna, przednia i tylna) i działał bardzo dobrze. Zrobiłem na nim mnóstwo łączności na 80-tce z całą Europą i to z mocą ok 20W PEP na antenie LW.

Pozdrawiam,
Krzysiek sp9nld


RE: TRX Kacper - SQ9RZI - 30-11-2011 1:48

ak BTW to czy coś stoi na przeszkodzie, żeby w filtrze dolnoprzepustowym Kacpra użyć kondensatorów 820pF na 1kV (pomalowane błękitną farbą, sprzedawca twierdził, że ceramiczne)? Czy raczej powinienem przejść się po sklepach i poszukać takich na 250V, jak w instrukcji?