HomeMade
TRX Kacper - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: TRX Kacper (/thread-233.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: TRX Kacper - SQ9RZI - 28-11-2010 15:33

Gdzie można się zaopatrzyć w takie płytki?
Swoją drogą jaka jest różnica w stosunku do oryginalnego Bartka? Bo te przeróbki jednak średnio mnie przekonują...
- Mamy ARW, ale przecież Bartek też ją miał - w formie dodatkowej płytki z UL1111N.
- Lepszy PA - to fakt. Ale czy różnica w działaniu jest widoczna?
- Nie jestem przekonany czy lm386 jest lepszym wzmacniaczem głośnikowym od UL149x.
- Najdziwniejsze jest dla mnie wykorzystanie MC3362P w roli tylko i wyłącznie VFO. Przecież ten scalak zawiera kompletny tor odbiornika, z podwójną przemianą częstotliwości. Dlaczego nie wykorzystać tych mieszaczy, upierając się na pozostawieniu UL1242?

Nie wiem czy lepszym pomysłem nie byłoby bardziej subtelne unowocześnienie "Bartka". Wystarczyłoby delikatnie przeprojektować płytkę z myślą o współcześnie stosowanych elementach. Na samych kondensatorach i rezystorach można by zaoszczędzić sporo miejsca. Do tego doliczmy cewki na Amidonach w filtrach pasmowych, dużo mniejsze przekaźniki, scalony stabilizator przed BFO i VFO, bufory za oscylatorami na FETach i tranzystor z PA w obudowie TO220. Płytka byłaby o wiele mniejsza. nawet po umieszczeniu na niej obwodu ARW. No i można by od razu dać ścieżki pod filtr drabinkowy.

Ktoś odpowiednio biegły w obsłudze programów do projektowania PCB byłby w stanie skusić się na wykonanie takiej przeróbki? Smile


RE: TRX Kacper - SP6OUJ - 28-11-2010 16:12

Dwie płytki nabyłem na Allegro, ale już dość dawno. Faktem jest że scalak MC jest tylko do VFO. Cena tego scalaka 7zł nie jest chyba powalająca. Zrobiłem ten TRX z ciekawości. Jest to trochę nowocześniejsza wersja Bartka. Działa dobrze jak na radio z lat 80-tych.
Jednak porównując tą konstrukcję np. z Taurusem, gdzie jako motor zastosowano LM612, to Kacper jest o klasę gorszym radiem. UL1242, to już staroć. Jednak ciekawiła mnie ta prostota układu.


RE: TRX Kacper - SQ9RZI - 28-11-2010 16:26

(28-11-2010 16:12)sp6ouj napisał(a):  Dwie płytki nabyłem na Allegro, ale już dość dawno. Faktem jest że scalak MC jest tylko do VFO. Cena tego scalaka 7zł nie jest chyba powalająca.

Nie chodziło mi o cenę. Dziwi mnie fakt, iż użyto MC3362P tylko i wyłącznie w roli VFO, chociaż posiada on w swojej roli także mieszacze i wzmacniacze. W tym kontekście trochę dziwi stosowanie UL1242 - jakby "na siłę", żeby projekt przypominał Bartka. Ma to jakieś uzasadnienie techniczne? Nie wiem, może mieszacze MC3362P nie nadają się do przełączania między pracą w RX a TX?

Kontynuację Bartka widziałbym raczej w takiej formie, jak opisana powyżej. Wink


RE: TRX Kacper - SP6OUJ - 28-11-2010 16:40

Na to Ci nie odpowiem. Kacper, to Bartek inaczej. Pewnie autorowi chodziło o lekką modyfikację zachowując pośrednią w starym stylu?
Te pytania trzeba by zadać autorowi, którego niestety nie znam. Może Piotr SP9LVZ będzie znał autora, bo jego znak pojawia się na stronie TRXa.


RE: TRX Kacper - SQ9RZI - 28-11-2010 16:46

(28-11-2010 16:40)sp6ouj napisał(a):  Na to Ci nie odpowiem. Kacper, to Bartek inaczej. Pewnie autorowi chodziło o lekką modyfikację zachowując pośrednią w starym stylu?

To też mi przyszło do głowy. Tylko tutaj też pojawia się pytanie, dlaczego w takim wypadku zdecydowano się zastosować MC3362P, wykorzystując tylko mały procent jego struktury? Przecież są inne sposoby na uzyskanie stabilnego VFO, lepszego od tego z oryginalnego Bartka.


RE: TRX Kacper - SP7KH - 01-01-2011 17:59

Tylko gdzie do tego ściśle tajnego radia profesjonalną płytkę kupić.Angel
Nie każdy potrzebuje bardziej wyrafinowane urządzenie - a to ma -jak widać - tą zaletę że działa i to w obie strony.Shy
W dostępnych kitach AVT rzecz nie spotykana.Big Grin
Autor opracowania przerwał opis niczym hejnalista z Krakowa wrażą strzałą ugodzony..Angry
Wiadomo że Kacper, wiadomo że na cześć syna, wiadomo dalej że nic nie wiadomo.
Może po Urzędach Stanu Cywilnego trzeba zacząć szukać ?Huh

Pozdrawiam wszystkich w nowym 2011 roku.
Heniek-SP7KH


RE: TRX Kacper - SP6OUJ - 01-01-2011 18:34

Nie wiem Kto jest autorem pomysłu. Ja zrobiłem 2 takie TRXy. PCB kupiłem na Allegro. Kiedyś zbierano zamówienia i sprzedano kilkanaście szt. Od tego czasu cicho w tym temacie. Polecam jednak zrobienie Taurusa na 80m, mam wrażenie że w porównaniu z Kacprem lepiej działa.

HNY 20111

73! Arek sp6ouj


RE: TRX Kacper - SP7KH - 02-01-2011 9:55

A może Jaki "Dobry Człowiek" ma jeszcze zachomikowaną jakąś płytkę ?.
Obudowa z głośnikiem od FM-3xxx odłogiem ci u mnie leży i wypełnienie jakoweś aż się prosi.
Na "warsztacie" prawie ukończony TRx-2008 czeka tylko na zamówiony filtr drabinkowy i zestrojenie.
Oczywiście o dorobieniu wzmacniacza mocy nie wspomnę.
Ale płytka ci malutka 9x10 cm i w radmorowskiej obudowie trudna by była do odszukania - bardziej do FT-315 pasuje i tam też docelowo będzie mieszkała.
Na fotce poniżej (za jakość przepraszam) onen wynalazek AVT.


RE: TRX Kacper - SPIDOLA - 03-01-2011 11:13

Witam - posiadam na zbyciu płytkę PCB nabytą na Allegro . Chroniczny brak czasu oraz trudności w nabyciu Amidonów - skutecznie zniechęciły mnie do tego projektu .


RE: TRX Kacper - SP7KH - 03-01-2011 11:20

Chętnie ją przygarnę - płytkę oczywiście.
Powiedz tylko jakie koszt aby w grę wchodziły.
Mój majl to: sp7kh@o2.pl.

Heniek