HomeMade
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF (/thread-2243.html)



RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP1UJB - 31-08-2023 16:16

Jurku, w takim razie ta "stara" konstrukcja z dowma układami scalonymi po filtrze kwarcowym była optymalna. Tym bardziej że tranzystor FET kompensował straty w mieszczaczu diodowym. Gdyby coś brakowało, to optymalnie należało dołożyć tylko załączany w miarę potrzeby wzmacniacz w.cz., czego nie zrobiłem, bo nie miałem wtedy takiej potrzeby, ale dobrze byłoby mieć w zapasie takie coś. Wzmocnienie powinno być więc rozłożone z głową, bo inaczej prosimy się o kłopoty.


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 31-08-2023 17:25

Święte słowa Wojtku.
Z drugiej strony zastanawiam się dlaczego kiedyś forsowano takie duże wzmocnienie w pojedynczym torze IF? Ze względu na trudno osiągalne filtry do 2 przemiany? Wprawdzie wzmocnienie w 3 stopniowym IF z układami Plessey jest zdecydowanie większe od tego z 2 SL612C ale płytka jest "pancerna", wszędzie są ekranujące puszki. Myślę, że ta wersja może być tylko dla osób cierpliwych potrafiących wykonać kilkanaście precyzyjnych puszek. To nudne i żmudne. Obserwowałem jak wyglądała "skłonność" do wzbudzeń po zamocowaniu każdej kolejnej ekranującej puszki. Doświadczenie jest mocno pouczające. Najbardziej ekranować, moim zdaniem, trzeba wejście odbiornika, odwracalny wzmacniacz i 1 stopień IF. Ekranowanie BFO ma chyba również sens .
Bym zapomniał o tym, że musiałem ekranować nawet tranzystor za modulatorem, bo jest on połączony bezpośrednio z wejściem 1 stopnia IF. Wystarczyło palec zbliżyć do tego tranzystora na odległość 5 cm, a efekt tego był w głośniku słyszalny.


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 10-09-2023 9:24

Może się komuś przyda pcb layout `u diodowego mixera. Jest przystosowane do sztorcowych lub krawędziowych gniazd sma lub smb. Dla osób nie posiadających programu Sprint Layout 6 dodaję pliki GERBER .
W ramach akcji dzielenia się z Kolegami różnymi drobnymi opracowaniami layout`ów mam do zaproponowania pcb pod drabinkowy 6`cio kwarcowy filtr. Gabaryty płytki są tak dobrane, by całość zmieściła się w obudowie po kwarcowym filtrze FM`owym produkcji "Omig". Drugi plik , to pliki maszynowe Gerber, które można wysłać do fabryki.
Kolejny projekt płytki wzmacniacza m.cz. z filtrem audio. Do layout`u wykorzystałem udostępniony mi przez Kolegę SP2JQR schemat. Wartości elementów akustycznego filtru można obliczyć korzystając z ogólnie dostępnych kalkulatorów online. W wersji skompresowanej są pliki maszynowe GERBER. Dodatkowo załączam schemat.

Wcześniej do budowy akustycznego filtru stosowałem głowice od kasetowych magnetofonów lecz z racji wysokiej rezystancji ich cewek sygnał m.cz. znacząco spadał. Indukcyjności w obecnym projekcie z pewnością nie będą wnosić tak dużych strat. Były z powodzeniem stosowane w Husarku więc i w tym będą O`K.


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 17-09-2023 10:38

Zamieszczam zdjęcie wzbudnicy Plessey z 3 stopniami IF, puszkami ekranującymi ale bez akustycznego filtru, który w kolejnej wersji został umieszczony pomiędzy wzmacniaczem operacyjnym, a stopniem mocy m.cz.

[attachment=18354]
z drugiej strony płytki jest tyle samo ekranujących puszek. Taki "radiowy Abrams" Smile .
Przedstawiam sprawdzony layout mikrofonowego kompresora . Układ został opracowany przez Kolegę Henryka SP2JQR , był też kiedyś opublikowany w "ŚR". Ze względu na wysoką czułość powinien być dobrze ekranowany.
[attachment=18357]
Kompresor doskonale sprawdza się przy pracy QRP.
Pliki GERBER przedstawionego layout`u mikrofonowego kompresora. Plik jest w wersji skompresowanej, tak jak zazwyczaj wymagają tego producenci pcb.


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 20-09-2023 8:49

Podpowiedź dla Kolegów, którzy zdecydują się na budowę kompresora. W handlu aluminiowymi prefabrykatami znajduje się profil o przekroju kwadratu 20 mm x 20 mm, czyli taki jaki potrzeba do budowy ekranującej puszki.
Przedstawiam ostatni layout wzbudnicy na układach Plessey. Stopień m.cz. z poprzedzającym go akustycznym filtrem znajduje się poza płytką. Nie składałem jeszcze tej wersji lecz spodziewam się, że w wyniku zmian jakie zostały wprowadzone skłonność do wzbudzeń odbiornika będzie znacznie mniejsza. Ekranowanie poszczególnych stopni jest wskazane. Osobie, która będzie chciała zmierzyć się z uruchomieniem obecnej wersji udostępnię schemat oraz pliki maszynowe GERBER do zamówienia płytki w fabryce.


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 16-10-2023 9:56

Spieszę zawiadomić Kolegów o tym, że w layout`cie audio ampl. z filtrem wkradł się błąd. Poprawne rozwiązanie ścieżek znajduje się w załączonym do postu pliku w formacie SP 6 . Za błąd przepraszam.
Dodaję nowy plik Gerber.
Tak wyglądał błąd w layout`cie.
[attachment=18404]


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 22-10-2023 11:10

Jeden z naszych Kolegów zaczął składać ostatnią wersję wzbudnicy Plessey i zauważył, że są na niej drobne błędy w ścieżkach. Aby układ działał poprawnie należy zlinkować dwa punkty zaznaczone na załączonych zdjęciach oraz usunąć jeden dławik oraz jeden rezystor. Poprawiłem przy okazji wadliwy layout i wklejam nowy. Może warto jeszcze chwilę poczekać do czasu wykonywania nowej płytki aż wspomniany Kolega uruchomi cały układ, bo po drodze może się okazać, że jeszcze coś innego trzeba poprawić.[attachment=18409][attachment=18410][attachment=18411]


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 01-01-2024 22:32

Szczęśliwego Nowego Roku 2024 !

Jak podejrzewałem, w ostatnim layout`cie znalazły się drobne błędy połączeń w ścieżkach. Poprawiłem je i umieszczam w załączonym poscie. Dołączam do tego maszynowe pliki GERBER w skompresowanej formie.


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 04-01-2024 10:40

Tak wygląda ekranowy zrzut górnej warstwy wzbudnicy G4CLF po ostatnich modyfikacjach z 31 grudnia 2023 r.[attachment=18611]


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 06-01-2024 21:56

Schemat do layout`u do modyfikowanej wersji wzbudnicy G4CLF. Chyba już ostatni.