HomeMade
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF (/thread-2243.html)



RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 24-01-2017 14:44

I dobrze Tobie wychodzi, bo mnie wyszla zwykla literowka. Wczesniej juz tak podawalem.

Jerzy sp5rzm


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 30-01-2017 8:14

Witam wszystkich Szanownych Kolegow i jednoczesnie przepraszam za brak polskich fontow w moim obecnym poscie. Komputer, na ktorym pracuje posiada tylko chinskie znaki oraz alfabet do pin yin.

Zainteresowanym osobom chce przekazac wiadomosc o tym, ze juz odebralem PCB do audio na ukladzie scalonym TDA2003 projektu Kolegi Henryka SP2JQR oraz PCB nowej wzbudnicy SSB opartej na dawnej konstrukcji James`a G4CLF. W mojej ocenie jakosc otrzymanych plytek z pcbway.com jest bardzo dobra. Sprobuje zalaczyc ich zdjecia do postu lecz nie wiem czy to sie uda, bo ostatnio bardzo trudno wchodzi sie z chinskich serwerow na zachodnie sieci.


Pozdrawiam,
Jerzy sp5rzm


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 30-01-2017 21:22

Te punkty lutownicze znowu tak blisko, że będą się zlewać..... daj fotkę jaka pogoda w Chinach i jak się zmienia kraj?
Pozdrawiam, Piotr


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 30-01-2017 21:56

Witam wszystkich Szanownych Kolegow,

Wprawdzie mamy kolejna plytke wzbudnicy opartej na ukladach "Plessey`a" ale ciagle nie mamy jeszcze do niej zadnego mieszacza. Chcialem jakos ambitnie zaeksperymentowac i zamowilem wykonanie projektu dla 3 roznych mieszaczy ale zycie zweryfikowalo moje plany i jak do tej pory nie powstal zaden z nich. Moze w lutym sie uda? Gdyby ktos biegly w projektowaniu layout`u mial ochote do tego sie przymierzyc (na zasadzie komercyjnej), to zapraszam na priv.

Pogoda w CHRL niewiele lepsza niz w Polsce. Wszedzie panuje drozyzna lecz sklepy sa pelne kupujacych. Wprawdzie kraj sie dynamicznie rozwija ale widze duze fiskalne ograniczenia jakie sa teraz wprowadzane. Restrykcje nie dotycza materialow zaopatrzeniowych dla przemyslu oraz narzedzi ale to zrozumiale. Z elektronika Chinczycy sa w czolowce swiata. Z Polska, niestety, nawet nie probuje ich porownywac.

Przepraszam za ten watek gospodarczy.

Pozdrawiam
Jerzy sp5rzm


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 30-01-2017 22:10

Można jeszcze rozważyć oddzielny mieszacz RX i TX, do odbiornika dał bym AD831, a do nadajnika diodowy.
Piotr


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 31-01-2017 2:27

Piotrze,

Pomysl jest dobry. Gdybys cos narysowal, to wowczas mozemy pomyslec o podobnej realizacji. Najwieksza trudnosc do pokonania, to brak czasu projektanta layout`u , z ktorym wspolpracuje. Jestem absolutnie za tym by sobie eksperymentowac. Sam nie posiadam umiejetnosci zaprojektowania sciezek do postaci Gerber. Wprawdzie mam program "SpringLayout6" i nawet cos w nim narysuje lecz szczerze mowiac nie jest to profesjonalne.

Pozdrawiam
Jerzy sp5rzm


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 31-01-2017 9:47

AD831jest już ponad 10 lat jest stosowany w różnych konstrukcjach, schematów jest dużo do zaadoptowania. Gotowe rozwiązanie mieszacza jest np. na str. 45, ŚR 1/2017 (zgodny ze schematem na karcie katalogowej układu). W tym wariancie jest jeden mieszacz do TX/RX przełączany przekaźnikami. Wg. karty katalogowej AD831 ma IP3 24dBm i niski poziom LO -10 dB, nie trzeba nic kombinować ze wzmacnianiem sygnału z VFO. Nie miałem możliwości jeszcze sprawdzić jak pracuje, ale ponoć dobrze. Może ktoś ma już jakieś doświadczenia z nim. Mieszacz diodowy na razie odstawił bym na półkę.


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP3GTG - 31-01-2017 14:40

Witam
Załączam schemat Rx-a na dwoch AD831. Pierwszy pełni rolę mixera Rx-a a drugi prod.detektora. Osobiście całego Rx-a nie robiłem tylko prod. detektor, który działał bez problemu.
To prawie kopia z noty katalogowej, więc działa OK.
Pozdrawiam Andrzej


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP5HBT - 31-01-2017 14:46

AD831 wyglada fajnie.
SL6440 też ma niezłe parametry chociaż chyba bardziej szumi. Ale rozwiazanie byłoby bardziej Plessey.
Chociaż przy takim modułowym rozwiązaniu to nie problem samemu coś wymalować.
73, Mietek


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 31-01-2017 15:53

Witam Szanownych Kolegow Plesseyowcow i Towarzyszacych nam nie mniej Szanownych Kibicow,

Chyba Kolega Mietek ma racje, ze kazdy moze sobie wymalowac taki mieszacz jaki chce ale gdyby sie znalazl ktos, kto chcialby opracowac layout do kilku mieszaczy i przy okazji na tym nie stracic, to byloby najlepiej. Dla porzadku wymienie tylko te schematy mieszaczy, ktore czekaja na "dobra dusze":

1. Kolegi Piotra SP9LVZ (podwojnie zrownowazony, diodowy + wzmacniacz do LO),
2. Kolegi Henryka SP2JQR ( zamieszczony schemat kilka postow wczesniej),
3. Kolegi Rafala SQ4AVS ( rowniez zamieszczony na tym forum),
4. mieszacz na SD8901HD,
5. mieszacz, o ktorym wlasnie napisal Kolega Piotr.

Ktos moglby zadac pytanie: po co nam tyle mieszaczy? Ano po to by zabawa byla bardziej wciagajaca.

Pozdrawiam
Jerzy sp5rzm