HomeMade
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF (/thread-2243.html)



RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP3F - 19-12-2016 12:52

Przyłączm się do sugestii Piotra: -lepiej byłony dać prostokątny układ nóżek scalaków.


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 19-12-2016 16:58

Piotrze,

Zmieniono kilka rzeczy:

- dodano wzmacniacz w torze Tx,
- wprowadzono zrównoważenie modulatora,
- zaekranowano tor Rx i generatory BFO oraz dodano gniazdo do podawania
sygnału zdudniającego z zewnątrz,
- solidnie zaekranowano kwarcowy filtr,
- wyprowadzono na zewnątrz płytki część m.cz. oraz diodowy mieszacz
- powiększono pady i dodano otwory do mocowania płytki.

Pozostałe 2 projekty wzbudnicy opartej na układach Plessey`a powstaną do marca przyszłego roku (mam nadzieję). Jak wcześniej już podawałem, w styczniu będziemy mieli 3 rodzaje mieszaczy. Tym, którzy będą chcieli złożyć obecną wersję wzbudnicy mogę wymienić moje nowe , metalowe układy Plessey`a na nowe typu DIP. Myślę, że sobie poradzimy. Wieczorem zamieszczę schemat obecnej wersji wzbudnicy SSB.

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy sp5rzm


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 19-12-2016 17:47

Mam po przeglądnięciu małe uwagi:
- wejście do filtru jest 500 ohm, jak chcesz prowadzić synal z zewnętrznej płytki mieszacza - torami (przewodami) 50 ohm?
- wszystko dobrze po ekranowane, ale ścieżka z sygnałem BFO do modulatora nadajnika leci wzdłuż prawie całej płytki i to pod ekranem p.cz. odbiornika - niezła antenka,
- najlepszy efekt zrównoważenia SL640/641 osiągałem poprzez obniżenie zasilania do 5V, nie przez dodatkowe elementy zrównoważenia,...

[attachment=12069]


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 19-12-2016 23:26

Piotrze ,

Dziękuję Tobie za zwrócenie uwagi na kilka szczegółów.

Temat doprowadzenia napięcia w.cz. do filtru był dyskutowany na tym wątku kilka stron wcześniej. Sam miałem podobne do Twoich wątpliwości jak to będzie z tym dopasowaniem skoro ma to być kabelek 50 ohmowy , zaś wejście filtru 500 ohm . Sprawę wyjaśnił Kolega Henryk sp2jqr, który zwrócił uwagę na to, że przy krótkim odcinku kabelka (ok. 7 cm) oraz f=9 Mhz nie będzie on miał charakteru falowego, a jedynie pojemnościowy. Kolega Henryk powołał się na to, że w urządzeniach fabrycznych stosowano podobne rozwiązania i długością kabelka doprowadzającego napięcie w.cz. do filtru uzyskiwano odpowiednią dla danego filtru pojemność. Ja przyjmuję to wyjaśnienie, bo dla mnie jest przekonywujące. Sprawdziłem kilka kabelków i niektóre z nich, na długości ok. 8 cm miały pojemność w granicach 15 do 20 pF. Resztę pojemności układ dostanie pewnie ze ścieżek. Gdyby zabrakło kilku pF to się doda kondensator. Pady pod taki element na płytce są.

Cenna była uwaga dotycząca ścieżki prowadzącej napięcie w.cz. z BFO do modulatora. Przeoczyłem ten fragment. Cieszę się, że to wychwyciłeś. Wyrzuciliśmy ścieżkę poza puszkę IF. Co do jej długości, to nie spodziewam się jakiejś sensacji w torze nadawczym, bo jest ona bardzo dobrze "obdziurkowana" przelotkami w równoległej masie. Gdyby okazało się, że może być jeszcze lepiej gdyby ten kabelek był ekranowany, to będzie to prosta operacja, bo w puszce jest gniazdo smb, z którego można przerzucić sygnał do modulatora.

J. Bryant, w katalogu Plessey`a, w wątku o układzie SL640C napisał, że można uzyskać jeszcze większe tłumienie f nośnej jeśli dodatkowo ten mieszacz zrównoważymy. Postaram się zamieścić na forum ten fragment.

Pozdrawiam serdecznie
Jerzy


Załączam fragment noty aplikacyjnej układu scalonego SL640C.


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 20-12-2016 10:04

Nie mam więcej pytań,... życzę wszystkim Wesołych Świąt i udanych konstrukcji w Nowym 2017 Roku!


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 20-12-2016 11:18

Witam wszystkich Kolegów,

Zgodnie z wcześniejszą informacją zamieszczam ostatni schemat obecnej wersji wzbudnicy SSB (opartej na konstrukcji G4CLF). Mile będą widziane uwagi, zwłaszcza tych Kolegów, którzy mają większe doświadczenie w projektowaniu i budowie własnych urządzeń.

Pozdrawiam
Jerzy sp5rzm

Przedstawiam poprawiony layout wzbudnicy. Żałuję, że nie wprowadziliśmy dwóch poziomów napięcia w.cz. z BFO , osobno dla modulatora i osobno dla demodulatora. Może w kolejnym projekcie się uda. To w końcu tylko jeden przełącznik oraz dodatkowy PR`ek.

Jeszcze dodatkowo umieszczam w wątku plik PDF z rozłożeniem layout`u na "czynniki pierwsze".


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 23-12-2016 15:19

Wszystkim Koleżankom i Kolegom, z okazji Świąt oraz nadchodzącego Nowego Roku 2017 życzę dużo zdrowia, pogody ducha, szczęścia w rodzinie oraz radości z naszego wspólnego hobby.

Jerzy sp5rzm


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 02-01-2017 9:25

Szanowni Koledzy,

Z pierwszymi dniami 2017 roku mam dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych płytką m.cz. opartą na układzie scalonym TDA2003 konstrukcji Kolegi Henryka SP2JQR. PCB wykonane w ekspresowym tempie w pcbway jest gotowe i czeka na mój odbiór . Przywiozę je na początku lutego.

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy sp5rzm


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP3F - 02-01-2017 15:06

Czy razem z płytką nowej wersji Plesseya?

----------------------------------
Usłyszałem dziś w radio. Spodobało mi się, zatem powtórzę:

"Zyczę Ci więcej niż inni"

Do siego.


RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 03-01-2017 0:29

Romku,

Dziękuję za życzenia oraz "do siego". Tobie również wszystkiego najlepszego .

Będą tym razem 2 spośród 3 płytek do nowej wersji "Plessey"`a . Zabrakło czasu na layout mieszacza. Powinien być do końca stycznia ale żadnych gwarancji nie ma, bo to nie ja przy layout`cie pracuję. Mieszacze mają być trzech rodzajów. Na razie nie ma ani jednego..Sad . Główna płytka jest w tym zestawie.

Pozdrawiam
Jerzy sp5rzm