HomeMade
TRX Kacper - emisja CW - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: TRX Kacper - emisja CW (/thread-2147.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


RE: TRX Kacper - emisja CW - SP9FKP - 25-09-2014 11:31

(21-09-2014 21:37)SQ2RBW napisał(a):  Ten generator pracuje na 1,8kHz, więc harmoniczna 2,6kHz w moim przypadku leży już poza pasmem przenoszenia filtru kwarcowego, czyli teoretycznie nie powinno być w widmie żadnych niespodzianek.

Dla porządku (i młodych uczestników Forum) harmoniczna będzie miała 3,6 kHz. Oczywista literówka.

Rozwiązanie jest dobre, choć nie w tak prymitywnej formie przedstawionej w oryginalnym schemacie. Proponuję skopiowanie fragmentu transiwera US5MSQ, generatora i układu BK. Działa dobrze, sprawdzone.


RE: TRX Kacper - emisja CW - SQ9RFC - 25-09-2014 11:52

Marcin. Tak na szybko szybko przelicz i napisz tutaj jaką częstotliwości powinien wyświetlać Kacper podczas nadawania, a jaką podczas odbioru (dla 1.8kHz wpuszczanego w tor mikrofonu) abym ja nastrojony na 3548,456 usłyszał 600Hz w moim głośniku zakładając że mam u siebie ustawiony offset 600Hz i abyś Ty usłyszał mój sygnał.
Podaj czas ile trwało przeliczenie.

Aby Kacper miał rozsądne CW trzeba nie tylko pozmieniać w torze w.cz. ale również pogrzebać w jego komputerku pokładowym - co jak sądzę jego konstruktor niebawem uczyni :-)


RE: TRX Kacper - emisja CW - SP4HKQ - 25-09-2014 11:56

Marcin chciałem tylko zasygnalizować problem z wartością częstotliwości wyświetlanej na płycie czołowej radia. Jak napisałem wcześniej wyświetlana jest częstotliwość nośna. W twoim przypadku przy nadawaniu jest ona równa sumie częstotliwości pilota, częstotliwości akustycznej 1.8 kHz i częstotliwość VFO zgodnie z tabelą przemiany Natomiast przy odbiorze dodatkowo VFO musi być odstrojone o np. 800 Hz a by cokolwiek było słychać w głośniku.


RE: TRX Kacper - emisja CW - SQ2RBW - 25-09-2014 12:41

Zgadza się, na dłuższą metę byłoby to upierdliwe...

Czyli jednak nie ma prostego sposobu, żeby Kacpra zmusić do CW...

Moja wiedza elektroniczna pozwala jedynie na złożenie czegoś wg schematu i zastosowanie się wg instrukcji zaadoptowanej dla konkretnej konstrukcji.
Nie ma mowy, żebym sam coś opracował - to nie moja dziedzina. Więc doceniam porady wcześniej wymienione, ale takie na zasadzie teorii powiązanej ze skopiowaniem rozwiązania z innej konstrukcji są dla mnie bezużyteczne.


RE: TRX Kacper - emisja CW - SQ9RFC - 25-09-2014 12:49

Najlepszym, najprostszym i najszybszym do wykonania gotowcem do CW jest Libra. Ale wymaga wyprasowania płytki, zdobycia elementów, zlutowania i uruchomienia ... no ale my jesteśmy HM więc sama przyjemność.
Na Librze nadawałem codziennie ponad rok, a może ze dwa lata - bardzo dobra maszynka. Tam jest przewidziane zasilanie końcówki mocy wyższym napięciem, co wykorzystałem robiąc dodatkowy zasilacz 30V. Wychodzi pewne 10W ładnego sygnału - pozwala na spokojne łączności slangowe w promieniu > 2 tys km i żucie szmat w SP.. Czasem zapominałem włączyć PA i wtedy z tranzystora sterującego do anteny przedostawało się około 3V w.cz. Spokojnie robiłem początek QSO, ale potem najczęściej słyszałem: "Jerzy zapomniałeś podłączyć dopałkę ?" Bez 30V jest 4-5W ale nie na malowance - i to jedyny problem tego radia.


RE: TRX Kacper - emisja CW - SP9MRN - 25-09-2014 13:45

Jak już jesteśmy przy częstotliwościach to dobrze by było ustalić gdzie co jest naprawdę ;-) i jak się ma rzeczywista częstotliwość VFO do częstotliwości wyświetlanej.
Dopóki mieliśmy proste mierniki częstotliwości to było stosunkowo łatwo, zresztą nikt się tym przesadnie nie przejmował.
O ile dobrze pamiętam to CW niezależnie od pasma jest zawsze "USB"
W związku z tym pojawiają się pytania jak to powinno wszystko być poustawiane. Niektóre radia zmieniają częstotliwość wyświetlaną przy przełączaniu LSB/USB/CW - niektóre nie. No i to powoduje zamieszanie.
Była kiedyś taka teoria, że wyświetlamy Fpracy +/- połowa pasma filtru, ale również taka, że Fpracy +/- pilot (LSB/USB).
Z kolei pilot CW jest w paśmie przenoszenia filtru (teoretycznie Fp0 +pitch)

Wychodzą mi zatem cuda (mieszanie różnicowe, VFO zawsze powyżej pośredniej)

F(vfo)=F(pracy) + F(środkowa filtru) - raczej oczywiste

LSB/USB
1. F(wyświetlana)= F(vfo) + F(środkowa filtru) +/- 1/2 (pasma filtru)
lub
2.
a. F (wyświetlana)=F(vfo) - F pilota +F(środkowa filtru)
b. F (wyświetlana)=F(vfo) + F pilota -F(środkowa filtru)
różnica jest minimalna, zależy od konkretnego ustaweinia pilota na zboczu

CW - tu jest gorzej, bo szerokość filtru może być zmienna a pilot jest w paśmie przenoszenia a nie na zboczu. Co gorsza można jeszcze zastosować Direct CW przy nadawaniu.

F (wyświetlana) = F(vfo) -800 ?
F (wyświetlana) = F(pilota CW) - F(środkowa)
A może po prostu F wyświetlana to f VFO- f środkowa i nie ma co kombinować.

Zdurniałem zupełnie :-), łącznie z tym, że zgubiłem się gdzie powstaje pitch ? (albo gdzie powinien powstawać)

Może ktoś to ogarnął do stopnia pozwalającego na podsumowanie?

MAc
mrn


RE: TRX Kacper - emisja CW - SQ9RFC - 25-09-2014 14:31

Nie wiem jak teoretycznie powinno być dla CW...:-) , ale ja robię u siebie tak:
Na wyświetlaczu podczas nadawania mam częstotliwość nośnej i w eter idzie dokładnie taka częstotliwość.
Podczas odbioru na wyświetlaczu mam nadal taka samą częstotliwość, ale generator VFO procek ustawia na częstotliwość mniejsza lub większą od nośniej o 600 Hz. w zależności którą wstęgę chcę odbierać. Na dodatek przełącznik wstęg pozwala mi na perfekcyjne dostrojenie się do nadawcy, przełączając wstęgi muszę słyszeć identyczny ton titawy dla L i U. Nie ma to znaczenia którą wstęgę odbieram. Na wyświetlaczu zawsze jest nośna i tylko literki L U się zmieniają. I jeszcze ... mogę niechcianą stację przerzucić na lewą albo prawą stronę stacji odbieranej co się często przydaje przy niesymetrycznym filtrze i stacja znika :-)
Nie wiem jak to jest dla SSB bo nie znam i nie używam tej emisji.


RE: TRX Kacper - emisja CW - SP9MRN - 25-09-2014 14:49

"Na wyświetlaczu podczas nadawania mam częstotliwość nośnej i w eter idzie dokładnie taka częstotliwość."
moment :-)
"Nośnej" - czyli fVFO+pośrednia (środek filtru) czy fVFO+pilot ?

"Podczas odbioru na wyświetlaczu mam nadal taka samą częstotliwość, ale generator VFO procek ustawia na częstotliwość mniejsza lub większą od nośniej o 600 Hz."

Mniejszą o 600 od vfo+pilot czy vfo+pośrednia?

Ja się nie czepiam, chciałbym to ogarnąć do końca ;-)

MAc
mrn


RE: TRX Kacper - emisja CW - SP6IFN - 25-09-2014 15:43

W międzyczasie Waszej tu dyskusji wydumałem jak usprawnić Bartka/Kacpra o emisję CW. Propozycja w załączniku.
Rysio!


RE: TRX Kacper - emisja CW - SP9MRN - 25-09-2014 16:32

(25-09-2014 15:43)SP6IFN napisał(a):  W międzyczasie Waszej tu dyskusji wydumałem jak usprawnić Bartka/Kacpra o emisję CW. Propozycja w załączniku.
Rysio!
Rysio!, a jakby pójść o krok dalej?
[attachment=9027]
1. Unikamy kluczowania generatora
2. Załatwiamy sprawę jednym generatorem, bo przesunięcie o pitch nie stanowi problemu
3. Przełącznika potrzebujemy tak czy tak, bo sygnał z BFO i tak idzie na modulator.

Zgrabnie to wymyśliłeś. Rozumiem, że podsłuch w BK albo w kluczu

MAc
mrn