HomeMade
Kajman 1 wielopasmowy POMOCY - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Kajman 1 wielopasmowy POMOCY (/thread-2017.html)



Kajman 1 wielopasmowy POMOCY - kokolino24 - 16-05-2014 14:48

Witam posiadam kajmana 1 z dds zrobiłem driver pa szerokopasmowe które z podanym sygnałem z dds-a działa pięknie w całym 1-30Mhz, a jeżeli podam sygnał z 5 nogi ne612 to na wyjściu są herezje.

[attachment=8631]
[attachment=8632]


RE: Kajman 1 wielopasmowy POMOCY - SP3GTG - 16-05-2014 19:16

Sygnał z DDS-a trzeba podać zamiast VFO na n.6 NE612
Pozdrawiam Andrzej


RE: Kajman 1 wielopasmowy POMOCY - kokolino24 - 25-05-2014 10:35

Witam te herezje na końcu pa to nic innego jak sumy i harmoniczne mieszacza. Po wyposażeniu radyjka w filtry dolnoprzepustowe wkońcu zobaczyłem piękny sinus.


RE: Kajman 1 wielopasmowy POMOCY - SQ5KVS - 26-05-2014 12:05

Filtr dolnoprzepustowy to ważna rzecz.
Ja jednak staram się zawsze aby sygnał przed LPF był jak najbardziej zbliżony do sinusa. Jeśli przed LPFem są zniekształcenia to -
- prawdopodobnie wzmacniacz nie pracuje liniowo - korespondenci mogą zwracać uwagę na kiepską jakość modulacji
- tracimy część mocy pobieranej przez wzmacniacz który produkuje harmoniczne. Tracimy bo wycinamy te harmoniczne filtrem LPF.
- składowe harmoniczne grzeją nam wzmacniacz, i elementy filtru LPF. W jakimś skrajnym przypadku (bo są odbijane przez filtr) mogą nawet zaszkodzić naszemu wzmacniaczowi...


RE: Kajman 1 wielopasmowy POMOCY - SP9FKP - 26-05-2014 18:52

Zmuszanie wzmacniacza do pracy w klasie A (bo tylko wtedy bez LPF jest czysta sinusoida) zmniejsza sprawność/zwiększa zużycie energii i generalnie zamienia się w ciepło. Dobry wzmacniacz bez LPF będzie na obciążeniu rezystorem generował mniej lub bardziej odkształconą sinusoidę (co można sprawdzić oscyloskopem o paśmie przenoszenia min. 10x większym od badanego przebiegu). Trochę lepiej jest w przypadku wzmacniacza przeciwsobnego ale też czysty sinus nie jest świadectwem jego jakości.


RE: Kajman 1 wielopasmowy POMOCY - SQ5KVS - 26-05-2014 23:27

No tak, nie miałem na myśli zmuszanie wzmacniacza do pracy w klasie A. Po cos wymyślono klasy AB/B, nie tylko do przeciwsobnych. Ale jeśli próbujemy z prostokąta czy podobnego koszmaru zrobić sinus przy pomocy LPF, to albo coś nie tak z nami, albo mamy nadajnik pracujący w klasie E itp Smile


RE: Kajman 1 wielopasmowy POMOCY - SP2JQR - 28-05-2014 9:29

Wzmacniacze rezonansowe w klasie AB z definicji mają pogięte sygnały i dopiero obwód rezonansowy pełniący rolę koła zamachowego robi z tego sinus.
We wzmacniaczach szerokopasmowych bywa różnie w zależności od zastosowanych elementów i punktu pracy. Kształt przebiegu na wyjściu nie decyduje o jakości wzmacniacza - każdy przebieg można odfiltrować. Sztuka polega raczej na tym aby łącznie z tym filtrem uzyskać dobrą sprawność i liniowość, przy czym liniowość to zgodność i proporcjonalność przebiegu wyjściowego do wejściowego. Jaki jest kształt sygnału wewnątrz stopnia wamacniacza nie ma znaczenia - po odfiltrowaniu ma być to samo.