HomeMade
Trx kacper na 80m. - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Trx kacper na 80m. (/thread-1904.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: Trx kacper na 80m. - SQ9NJE - 22-01-2014 12:48

Niko,
Dave AA7EE robi to perfekcyjnie Smile Warto odwiedzic jego strone http://aa7ee.wordpress.com
Alan W2AEW niedawno na swoim kanale opublikowal filmik, na ktorym prezentuje rozne techniki konstrukcji http://www.youtube.com/watch?v=kH110yjYZ2g


RE: Trx kacper na 80m. - SP9MRN - 22-01-2014 12:53

tu http://sp-hm.pl/thread-442-post-18172.html#pid18172 są moje zabawy na plytce z wyspami ;-)
Do prostych konstrukcji rewelacja.

MAc
mrn


RE: Trx kacper na 80m. - SQ4AVS - 23-01-2014 18:05

Krzyśku DDS-a bardziej usłyszysz na gorszym radiu tu nie trzeba żadnego laboratorium, szczególnie podczas zawodów wystarczy przełączać vfo i dds-a i słuchać.


RE: Trx kacper na 80m. - HF8V - 25-01-2014 13:12

Myśle ze każdy wykształca powoli swoją własna szkołę montażu urządzeń próbnych. AA7EE widzę robi to na typowych breadboardach, ja to robię na bardzo małych płytkach 20x30mm, w książce Chojnackiego były pokazane takie moduły i montaż do wspólnej listwy. Ja dodatkowo "puszkuje" wszystkie moduły zwiazane z RF i wychodzi coś jak w R-250, czy innym radzieckim odbiorniku lampowym (burżuazji i manhattanom mówie nie Smile) ), gdzie były odlewy, tylko u mnie to jest bardzo cieńka blacha. Nadal można rekonfigurować urządzenie, przelutowywać moduły czego nie mozna zrobić z "wielką płytą"...

Także przy takich małych transiwerach mozna się nie bawić w prasowanki, projektowanie płytek tylko wykonać urzadzenie moduł po modułe, jakby rozbijajac problem na wiele mniejszych, myśle że dla poczatkujacego to jest nawet łatwiej, bo każdy moduł można wstepnie uruchomić.


RE: Trx kacper na 80m. - SO3ALG - 26-01-2014 0:47

Z tymi modułami to dobry pomysl
Chociaz trx Kacper ma instrukcje z opisem uruchomienia poszczególnych blokow po kolei.


RE: Trx kacper na 80m. - SQ9RFC - 26-01-2014 18:00

Dobrej jakości bredboard jest dobry do zabawy i szybki.

İmage

Jeśli łączy się punkty krótkimi przewodami - a nie sianem i umasia wszystkie niewykorzystane punkty to pracuje z w.cz. bardzo dobrze. Te droższe (> 30 zł) mają pod spodem blachę ekranującą.


Gdy się trochę posiedzi to można sobie zrobić trochę lepsze moduły lutowane, a potem łączyć je kynarem i cienkim koncentrykiem na bazówce. Mając pudło różnych modułów i w kilka chwil powstaje K2,a potem powyciąga się te moduły i wsadza do bazówki czegoś innego :-)

İmage

Jeszcze inaczej robię moduły mocy, ale fotki w wolnej chwili cyknę.


RE: Trx kacper na 80m. - SO3ALG - 26-01-2014 22:25

Nie przepadam za wykorzystywaniem breadboardow do w.cz , no ale fakt czasem trzeba - zeby nie robic na darmo plytki ani na pajaka.


RE: Trx kacper na 80m. - SQ9RFC - 27-01-2014 15:08

Fabryczna płytka ma wadę - robi z człowieka małpę do lutowania. Manhattan/breadboard zmusza do myślenia, a jeśli rozumiesz jak działa układ to zaczynasz lutować z pamięci - co znów ma swoją wadę, bo zawsze coś dodasz od siebie, a potem po paru miesiącach zapominasz i trzeba kombinować co to ja chciałem zrobić... :-)
Nikoloz - napisz nad czym teraz pracujesz ... jakąś fotkę zapodaj .... bo tak trochę za bardzo teoretyzujemy.


RE: Trx kacper na 80m. - SQ5KVS - 27-01-2014 15:35

Ale nie wiem czy teoretyzujemy czy OT Smile
Nikoloz pytał o proste radio które mógłby złożyć samemu:
Cytat:Stoję przed bardzo trudnym wyborem.
Mianowicie, czy zainwestować w pcb Kacpra
czy może w innego radia. Czy przy uruchamianiu
potrzebowaliście oscyloskopu , czy można
obyć się bez niego? Rdzenie kupie u Nejbera.
Ile w przybliżeniu kosztuje budowa całego radia?
Mnie przeraża konieczność zakupów wielu na raz
(pcb od autora , rdzenie od nejbera , dds z allegro + przesyłki)
Na miejscu jedynie kupię elementy dyskretne.
Czy warto???

Tak więc raczej Nikoloz nie chce projektować swojego radia od podstaw, tylko pyta o porady co wybrać z tego co już jest. Jeśli nie ma doświadczenia (a pewnie nie ma) to samo złożenie i modyfikacje takiego radia żeby działało jak on chce, dadzą mu już sporo frajdy.


RE: Trx kacper na 80m. - HF8V - 27-01-2014 19:33

Owszem, każda technologia ma swoje plusy i wady... na mikromodułach faktycznie można samemu współtworzyć urządzenie Smile a nie je bezmyślnie powielać... jesli są małe to można je składać jak klocki lego, wyjście do wejscia kolejnego, niewiele połączeń idzie inaczej. Ekranizacja jest bardzo ważna w przypadku BFO, VFO, filtrów kwarc. itd...

Najlepszy montaż w.cz to montaż przestrzenny, np. na laminacie, jest stosowany zwłaszcza na UKF przez wielu kontruktorów. Był stosowany w lampowych radiostacjach np. R-862 która latałą w myśliwcu SU-22 i jak widac przeciazena jej nie przeszkadzały, jeśli montaż jest wykonany starannie.

PCB nie warto kupować (moim zdaniem), kiedyś kupiłem moduły do Bartka AVT a potem tego bardzo żałowałem Smile)) Samemu można zaprojektować PCB lub moduły do posiadanej obudowy. Oscyloskop nie jest konieczny do uruchomienia, analizator mógłby pomóc w strojeniu filtrów kwarc. ale jeśli go nie ma trzeba to zrobić inną metodą, np. za pomocą generatora, miernika cz. lub dokładnego odbiornika i sondy w.cz (tą trzeba koniecznie wykonać, przydaje się do wielu pomiarów związanych z w.cz )