HomeMade
Aquarius i 2sc1971 - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Aquarius i 2sc1971 (/thread-1695.html)



Aquarius i 2sc1971 - SQ9ROP - 06-06-2013 20:33

Witam. Postanowiłem dokończyć mojego Aquariusa, i zrobić mu część nadawczą. Wcześniej nie była mi potrzebna, ale płytka dorobiła się w końcu obudowy no i postanowiłem, że zrobię tak jak powinno byś. Niestety w swoich zasobach nie posiadam 2sc1971, a w sklepach pełno malowanek tych tranzystorów, nie mówiąc już o cenie. Czy można by było zastosować w miarę tani tranzystor, który by sprawdzi ł się w tym układzie ?


RE: Aquarius i 2sc1971 - SQ8LUV - 06-06-2013 23:02

Możesz użyć 2SC2078, można je kupić za 2.5 do 6 zł (AVT, Laro s.c. itd), ale czy trafisz oryginalne, tego nie wiem.
Być może będą oddawać trochę mniej mocy, nie porównywałem ( ja wydłubałem na pewno oryginalne z dwóch złomowanych radiotelefonów CB).


RE: Aquarius i 2sc1971 - SQ9RZI - 07-06-2013 13:35

Tak właściwie o co chodzi z tymi tranzystorami? Sądząc po licznych wypowiedziach w Sieci można by stwierdzić, że wszędzie tylko podróbki i na zakup oryginału nie ma większych szans. WE dodatku sytuacja taka trwa już kolejny rok... Dlaczego "fałszerze" tak upodobali sobie akurat ten typ, a większość MOSFET-ów (również przydatnych przy budowie PA do TRX-a QRP) można kupić bez większego ryzyka, za parę złotych?


RE: Aquarius i 2sc1971 - SQ9ROP - 07-06-2013 17:38

2sc1971 był chętnie podrabianym tranzystorem, ze względu na jego cenę. Nawet dzisiaj na giełdach elektronicznych i alegro można kupić tego typu złom krzemowy. Zwroty oczywiście przyjmują, ale jeśli tranzystor nie był lutowany. Czyli jak kupisz jedną sztukę i wystrzeli w układzie to jesteś do tyłu na kilkanaście złotych. Kupisz kilka sztuk to przyjmą ci zwrot , bo w sumie to i tak to znowu pójdzie do nowego klienta. Aż do wyczerpania zapasów.


RE: Aquarius i 2sc1971 - SP5AQT - 07-06-2013 18:57

Witam
Jeżeli jest to "Aqwarius" tylko na niższe pasma to proponuje poszukać dowolnego nowoczesnego tranzystora mocy m.cz. i bedzie po problemie.
Tranzystory te mają dosyć dużą częstotliwość graniczną i są tanie.
Roman SP5AQT