HomeMade
Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ (/thread-15.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ9RFC - 27-11-2011 12:08

Arturze jest dokładnie tak jak piszesz. Stawiam zgrzewkę piwa grupie pomagającej rozwiązać problem jeśli to nie będzie BFO. Ja bym poeksperymentował z kwarcem BFO. ATLANTIS sprawdź czy przypadkiem nie umasiłeś obudowy tego kwarcu. Ona nie powinna być połączona z masą ! Jeśli jest - to kwarc się trudniej przeciąga. Sprubój dać tam kwarc innej firmy, poeksperymentuj z różnymi dławikami.
Zrób jeszcze najprostszy eksperyment o którym pisałem wcześniej. Zacznij wstrajać się w stację od wyższych częstotliwości do niższych i napisz czy sygnał korespondenta jest najpierw wysoki i świszczący i powoli przechodzi w basy, aby potem zaniknąć całkowicie i znów się pojawić bardzo słabiutko z przeciwnej strony tego zaniku. Czy jest na odwrót - najpierw odrobinka sygnału, zanik, a potem długo od basów do sopranów. Oczywiście piszę tu o normalnym wstrajaniu się w stację, a nie o strojeniu BFO.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP4HKQ - 27-11-2011 13:16

Tak się zastanawiam dlaczego z tym Taurusem są takie problemy, przecież "instrukcja do niego jest wręcz wzorcowa". To nie moje zdanie tylko tych co składali i napisali to w którymś z tematów na tym forum. Jestem może trochę złośliwy, ale podejrzewam, że jest to instrukcja montażu, a nie uruchomienia i strojenia.
Mam pytanie do Atlantisa z jakich kwarców ma filtry. Wiem, że to 10 MHz, ale w jakiej obudowie są te kwarce? Moim zdaniem nakładają się tu obie przyczyny trochę za wąski filtr i źle wstrojone BFO. Jeśli są to kwarce w niskich obudowach, to obie przyczyny są możliwe. Kiepsko się one przeciągają.
Teraz z innej beczki. Jeśli chcemy się bawić w radiotechnikę, to najpierw zaopatrujemy się w przyrządy pomiarowe (kupujemy, lub sami je robimy) a dopiero potem zabieramy się za składanie radia. Dziś NWT lub VNA to podstawa, do tego sonda diodowa i multimetr. Bez nich jesteśmy ślepi i głusi. Z własnego doświadczenia wiem że czasami da się złożyć urządzenie i działa od pierwszego włączenia, ale to wyjątki i najczęściej jest odwrotnie. W takiej sytuacji znalezienie błędu bez przyrządów jest na pewno czasochłonne i najczęściej kosztowne.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ9RZI - 27-11-2011 15:06

(27-11-2011 12:08)SQ9RFC napisał(a):  Ja bym poeksperymentował z kwarcem BFO. ATLANTIS sprawdź czy przypadkiem nie umasiłeś obudowy tego kwarcu.

Faktycznie, obudowa kwarcu była połączona z masą, ale odlutowanie tego drutu nie dało żadnej zauważalnej różnicy.

Cytat:Spróbuj dać tam kwarc innej firmy

Kwarc w BFO też już raz wymieniałem - przy okazji podmiany kwarców w filtrze drabinkowym.

Cytat:poeksperymentuj z różnymi dławikami.

Na razie wlutowałem jedynie dławik 22uH i wygląda na to, że w ogóle nie było oscylacji - nie sprawdzałem tego co prawda na odbiorniku albo liczniku częstotliwości, ale zniknął specyficzny szum charakterystyczny dla odbioru SSB a podczas przestrajania VFO nie było słychać ani jednej stacji, ani żadnych zakłóceń zdudniających się z VFO, ani nawet jednego "ptaszka". Wróciłem do 15uH. Mam poszukać 18uH?

Cytat:Zrób jeszcze najprostszy eksperyment o którym pisałem wcześniej. Zacznij wstrajać się w stację od wyższych częstotliwości do niższych i napisz czy sygnał korespondenta jest najpierw wysoki i świszczący i powoli przechodzi w basy, aby potem zaniknąć całkowicie i znów się pojawić bardzo słabiutko z przeciwnej strony tego zaniku. Czy jest na odwrót - najpierw odrobinka sygnału, zanik, a potem długo od basów do sopranów. Oczywiście piszę tu o normalnym wstrajaniu się w stację, a nie o strojeniu BFO.

A więc wstrajam się za pomocą VFO od wyższych częstotliwości radiowych ku niższym. Stacja pojawia się najpierw w postaci niskiego, brzęczącego tonu i wraz z przestrajaniem idzie w kierunku wyższych częstotliwości akustycznych. Tak być powinno?

(27-11-2011 13:16)SP4HKQ napisał(a):  Mam pytanie do Atlantisa z jakich kwarców ma filtry. Wiem, że to 10 MHz, ale w jakiej obudowie są te kwarce? Moim zdaniem nakładają się tu obie przyczyny trochę za wąski filtr i źle wstrojone BFO. Jeśli są to kwarce w niskich obudowach, to obie przyczyny są możliwe. Kiepsko się one przeciągają.

Kwarce są standardowe - w wysokich obudowach. Za tymi niskimi z jakichś pozaracjonalnych względów nie przepadam, chociaż stosowałem je już raz w Bartku i tam nie było żadnych problemów.


Cytat:Teraz z innej beczki. Jeśli chcemy się bawić w radiotechnikę, to najpierw zaopatrujemy się w przyrządy pomiarowe (kupujemy, lub sami je robimy) a dopiero potem zabieramy się za składanie radia. Dziś NWT lub VNA to podstawa, do tego sonda diodowa i multimetr.

Oczywiście doskonale zdaje sobie z tego sprawę - przyrządy cały czas kompletuję. Gdy zaczynałem zabawę ze składaniem konstrukcji radiowych (a właściwie wracałem do niej, bo pierwsze kroki zrobiłem już przed laty jako dzieciak) dysponowałem jedynie lutownicą transformatorową i multimetrem cyfrowym. Z czasem przybywało kolejnych urządzeń i na chwilę obecną mam:
- Miernik uniwersalny
- Miernik pojemności pozwalający na pomiar z dokładnością do 0,1pF
- Miernik indukcyjności (chociaż przy mierzeniu cewek na KF średnio się przyda - najniższy zakres pomiarowy jest do 2mH).
- Kilka liczników częstotliwości
- Poza tym składałem też na bieżąco różne potrzebne generatorki, sondy w.cz. i jakoś sobie do tej pory radziłem.

W przyszłym tygodniu powinna do mnie dotrzeć przesyłka z zamówionym oscyloskopem. Smile

Wiem, że w tym przypadku wobuloskop momentalnie rozwiałby wszystkie wątpliwości ale po prostu go nie mam. Kiedyś pewnie go sobie sprawię, ale teraz akurat nie mam do niego dostępu... Amatorzy składający Bartki w latach osiemdziesiątych nie mieli nawet połowy z tych urządzeń...


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP6OUJ - 27-11-2011 15:13

ATLANTIS, ciężko jeszcze coś tu podpowiedzieć, bo radio jest dość proste i wiele podpowiedzi powinno już radio "uzdrowić". Może zrób fotkę tego radia, być może zobaczymy coś, czego być nie powinno? Może jakiś element ma inną wartość niż na schemacie? Moim zdaniem to problem z BFO.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ9RFC - 27-11-2011 15:23

W mikro kitach gdzie sprzedaje się tylko płytkę problem tkwi w
1 - elementach
2 - montażu
3 - kabelkologii

ad 1. bardzo mało początkujących radioamatorów wie że poza podstawową wartością elementu: rezystancja, pojemność, indukcyjność, częstotliwość.... w wielu przypadkach pierwszorzędną rolę grają parametry nienapisane na elemencie. Kondensator z materiału reagującego na temperaturę wlutowany w układ rezonansowy, lub filtr wykłada go na łopatki; inne kondensatory do w.cz. i do m.cz. inne do silników, a inne do świetlówek ... Przykłady można mnożyć.

ad 2. Zimne luty ... tak! doświadczony lutowacz nie jest w stanie wyobrazić cobie w jaki sposób inni potrafią smarkać cyną :-) niszczyć mechanicznie termicznie i wreszcie mylić elementy.

ad 3. Siano! siano! siano! pętle mas ekranami przewodów, sygnału w.cz długimi i poskręcanymi kabelkami, siano,
siano, siano!

Proszę zwrócić uwagę na Elekrafta, Jumę czy RadioKits. Przyczyna sukcesu:
1. Perfekcyjnie dobrane i sprawdzone w fabryce elementy.
2. W instrukcji zaczynamy od nauki lutowania.
3. Widział ktoś w w/w konstrukcjach jeden kabelek ?

Przyczyna "sukcesu" rodzimych producentów kitów, minikitów i mikrokitów? wystarczy odwrócić w/w.

Konstrukcje Władka są naprawdę doskonałe, poprawnie zlutowane z prawidłowo dobranych elementów, okablowane zgodnie ze sztuką i podstrojone na ucho działają od pierwszego włączenia zasilania.

Cytat:Zrób jeszcze najprostszy eksperyment o którym pisałem wcześniej. Zacznij wstrajać się w stację od wyższych częstotliwości do niższych i napisz czy sygnał korespondenta jest najpierw wysoki i świszczący i powoli przechodzi w basy, aby potem zaniknąć całkowicie i znów się pojawić bardzo słabiutko z przeciwnej strony tego zaniku. Czy jest na odwrót - najpierw odrobinka sygnału, zanik, a potem długo od basów do sopranów. Oczywiście piszę tu o normalnym wstrajaniu się w stację, a nie o strojeniu BFO.


A więc wstrajam się za pomocą VFO od wyższych częstotliwości radiowych ku niższym. Stacja pojawia się najpierw w postaci niskiego, brzęczącego tonu i wraz z przestrajaniem idzie w kierunku wyższych częstotliwości akustycznych. Tak być powinno?

A więc którą wstęgę tu odbieramy :-)


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ9RZI - 27-11-2011 16:37

(27-11-2011 15:13)SP6OUJ napisał(a):  ATLANTIS, ciężko jeszcze coś tu podpowiedzieć, bo radio jest dość proste i wiele podpowiedzi powinno już radio "uzdrowić". Może zrób fotkę tego radia, być może zobaczymy coś, czego być nie powinno? Może jakiś element ma inną wartość niż na schemacie? Moim zdaniem to problem z BFO.

Proszę bardzo. Wrzucam zdjęcia płytki RX Taurusa.
Jeśli chodzi o widok od strony druku to zapominałem dodać, że podczas odsysania cyny przy wymienianiu kompletu starych kwarców odpadł kawałek "oczka" lutowniczego i musiałem w tym miejscu przylutować końcówkę kwarcu bezpośrednio do ścieżki (po uprzednim usunięciu solder maski rzecz jasna). Proszę o niedoszukiwanie się przyczyny tutaj, gdyż jak już wspominałem występowała ona od samego początku i wymiana kwarców była próbą poprawy sytuacji.

BTW jeśli chodzi o wspomniane pętle masy... Jeśli podaję sygnał np. Z BFO, VFO albo obwodów wejściowych przez kabel ekranowany to ekran powinienem łączyć z masa z jednej czy obydwu stron? Pytam ponieważ w instrukcji Bartka zaznaczono połączenie tylko z jednej. Na płytce Kacpra otwór do wlutowania ekranu jest już po obydwu stronach.
Jeśli łączymy tylko z jednej, to ma znaczenie z której?


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP8RHP - 28-11-2011 0:44

Witam Kolegów...
Długo milczałem na temat Taurus-a..
Po przeglądnięciu ostatnich zdjęć by Atlantis i po prześledzeniu całego
wątku śmiem stwierdzić że wina tkwi NIE w żadnym prowadzeniu
przewodów(efektem byłby tylko brum), doborze cewki VFO itp..
Problem tkwi w BFO , a konkretnie w doborze kwarcu .
Żadne umasianie/ nie umasianie kwarcu nie bedzie miało żadnego
wpływu na pracę ..po prostu musi być odpowiedni kwarc.
Ano jak to stwierdzić nie mając żadnych przyrzadów ??? na ucho ...
sam szum pasma przestrajając BFO powinien oscylować koło 400-700Hz na m.cz
oczywiście jeżeli jest wyżej rzędu ~ 1KHz i wyżej to zapomnijmy o dobrej
pracy BFO + kwarc -> do wymiany na inny . To tak można na szybko
sprawdzić pracę BFO bez żadnego miernika.Sygnał BFO musi "wjechać"
na charakterystykę filtru( rozrzut kwarców w filtrze jest akurat tutaj w tak prostym układzie pomijalny).
Dla bardziej dociekliwych ... z której strony jesteśmy na zboczu filtru???.
Tak prosty RX można uruchomić bez nawet jednego miernika mając poprawnie zmontowaną pcb + wiedzę
czego szukać i własne ucho. Z VFO ze znalezieniem się na paśmie też niema problemu Smile)))
Jutro po godzinie 20-tej wracam po dyżurze z QRL-u i poszukam swoich zdjęć
z rozruchu Taurusa i zapewniam że to co napisane w poprzednich postach odnośnie okablowania i samego montażu Smile)) nooo starałem się zgodnie z techniką
nie na KF ale na UKF nie ma AŻ tak dużego wpływu na pracę RX-a Taurusa i nie tylko... proszę popatrzeć na moje posty na stronie Włodka SP5DDJ-ta odnośnie Taurusa i Libry...
Z poważaniem Robert SP8RHP VY 73/72 !!!


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ2RBW - 28-11-2011 20:52

"W pewnym momencie częstotliwość jest zbliżona do naturalnego brzmienia ludzkiego głosu, ale ciągle jest to jednak praktycznie niezrozumiałe skrzeczenie albo ćwierkanie."

Czym zasilasz odbiornik? Masz podłączoną ośkę potencjometru wieloobrotowego oraz masę układu do uziemienia? Ja używam w swoim Taurusie 20m takich samych kwarców z oznaczeniem KDS, z BFO był problem, że kwarc nie chciał mi się wzbudzić, ale wtedy był tylko słyszalny szum, zmiana pojemności pomogła. Najlepiej jakbyś odsłuchał sygnały BFO i VFO na odbiorniku SSB (typu np. Degen), od razu by było wiadomo czy czasami coś się nie nakłada, powinien być słyszalny jednolity ton bez żadnego brumu. Jeżeli tyle razy zmieniałeś elementy w filtrze kwarcowym to na pewno nie jest jego przyczyna. Wg mnie coś się nanosi z zasilacza lub częstotliwość pilota BFO nadal nie jest prawidłowa. Podmień także trymer od strojenia BFO.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP8RHP - 28-11-2011 23:07

Witam..
Najprostszą formą zdiagnozowania "problemu" będzie
moim skromnym zdaniem wrzucenie na forum pliku *mp3 , albo
w każdym innym formacie "jak to słychać"...
Żadne zdjęcie czy opis nie będzie odzwierciedlał tak jak plik audio
są przecież "komórki" i można nagrać , wtedy można powiedzieć duuużo
więcej o sygnale niż z suchego opisu i zdjęć.
Atlantis... zapodaj taki plik na forum z przestrajaniem BFO(głównie) i pasma...
de Robert SP8RHP VY 73/72 !!!.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP6OUJ - 29-11-2011 7:58

Pomysł z zasilaczem jest też dobry. Być może własnie zasilacz jest mały stabilizowany i wprowadza zakłócenia do układu? Zmień zasilacz i zobacz czy jest jakaś różnica.