HomeMade
Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ (/thread-15.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP7KH - 12-03-2011 20:56

Przy logicznym zaplanowaniu obudowy lub jej adaptacji i krótkich (50 mm) przewodach między płytką helipotem nie zauważyłem różnicy między przewodami ekranowanymi a zwykłymi.
Zastrzegam - ta opinia dotyczy samego odbiornika - nie wiem jak będzie po odpaleniu nadajnika.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP7KH - 13-03-2011 16:17

Wracając do tematu o.m.c. "S-metra" to nie udało mi się jak na razie znaleźć układu logarytmującego napięcie DC i w dodatku z minusem na wejściu.
W trosce o całość mojego mierniczka wymyśliłem taki prosty ogranicznik -
który o dziwo działa i wskazówka przestała walić o obudowę - mimo że ustawiony jest tak że przy silnych stacjach które mój "uchometr" określa na S9, pokazuje S8 - S9, natomiast pobliskie "kilowaty" nie powodują przesterowania - wskazówka idzie max. 1 mm poza zakres +40db.
Nie jest to w żadnym wypadku S-metr, ale przydatna zabawka.
W załączniku schemat tego "wynalazka" , oczywiście został zrobiony "na pająka".


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ6RDY - 21-05-2011 10:15

A ja mam pytanie z nieco innej dziedziny - a mianowicie: jak powinno wyglądać połączenie BFO z GFN na Taurusie 20m? Sposób podany przez kolegę SP3RAF (fragment przeróbki w załączniku) nie chce mi działać. Po podłączeniu nogi 2 układu MC3362 scalak zaczyna wariować jakby się wzbudzał (brak reakcji na strojenie, BFO i reszty, VFO pływa bardzo mocno, szum z trzaskami w głośniku). Po odpięciu nogi 2 wszystko wraca do normy - odbiornik działa poprawnie. Noga 2 z wejściem "wzmacniacza" GFN połączona oczywiście w ekranie, najkrótszym odcinkiem jak się dało, także zbędnego zapasu nie ma. Modyfikacja generatora jest na płytce w miejscu oryginalnych elementów, nie robiłem tego na pająku.

W każdym razie - czy ta koncepcja układu jest dobra, czy coś można zmienić? Kwestia doboru elementów, czy całkiem coś innego?
No i problem chyba się rozwiązał - pomogło odłączenie ekranu z jednej strony przewodu łączącego nogę 2 MC3362 i wejście wzmacniacza GFN. Co dalej, to się pewnie okaże przy strojeniu nadajnika...

W każdym razie spytam jeszcze, czy taki wzmacniacz zamiast generatora będzie się sprawował przy 20m? Oryginalne wartości elementów w poprawce kolegi SP3RAF chyba były dla BFO z 80m. Coś zmienić, zanim zacznę stroić TX?


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ6RDY - 25-05-2011 18:19

No i okazuje się, że ta modyfikacja u mnie nie działa.

Na wyjściu "wzmacniacza" GFN nie mam nic, na wejściu po podaniu napięcia na tranzystor 2N3904, częstotliwość sygnału z nogi 2 MC3362 spada aż o 1MHz (po podaniu napięcia na układy nadajnika), czyli dość mocno rozstraja obwód BFO odbiornika. Na bazie 2N3904 mam 6MHz (???). Na kolektorze brak jakiegokolwiek sygnału w.cz, jak również brak go na wejściu pierwszego mieszacza, nie ma tam nic oprócz szumów. Tranzystor wygląda na sprawny.

Jeszcze raz ponawiam pytanie - czy coś źle zlutowałem, czy ta poprawka ma sens działania w wersji na 20m z wartościami elementów, które są przedstawione na schemacie powyżej? A może istnieje jakiś inny sposób na sprzęgnięcie GFN z BFO odbiornika?


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ5KHA - 29-05-2011 18:55

Witam,
raczej nic źle nie przerobiłeś, może ten układ jest trochę chimeryczny i dlatego nie zawsze działa. Ja wykonałem Taurusa na 80m, ale u mnie próby wykorzystania sygnału z 2 nóżki zakończyły się uszkodzeniem kolejnego układu MC3362 i w rezultacie wróciłem do pierwowzoru tzn. oddzielne generatory dla odbiornika i nadajnika.


Pozdrawiam
Darek


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ6RDY - 30-05-2011 21:58

Jednak poprawka działa, okazało się, że popełniłem głupi błąd i nie tak podłączyłem rezystor 56om. No cóż, moja wina, nie powinno się za długo czasu spędzać przy tym jednorazowo... Confused

Pozostało tylko teraz zrównoważyć modulator i powalczyć z ewentualnymi wzbudzeniami. No i próbować zrobić jakieś QSO.

Trochę grzeje się tranzystor drivera po dłuższym wciśnięciu PTT, natomiast PA nie grzeje się aż tak bardzo. Nie wiem, czy to dobrze, starałem się ustawić najmniejszy prąd spoczynkowy, ale tranzystor się grzeje po paru sekundach trzymania PTT. Nie jest bardzo gorący, ale wyraźnie ciepły. Zaopatrzyłem go w mały radiatorek, może wytrzyma. Stopień drivera i mocy nie wygląda na wzbudzony. Cewka w obwodzie bazy drivera stłumiona rezystorem 4,7kOm. Napięcia mierzone sondą w.cz w obwodzie drivera i PA nie sugerują występowania wzbudzeń i są niemalże zgodne z tym co w instrukcji. Statyczne punkty pracy tranzystorów 2N3904 w przedwzmacniaczu 100% zgodne z instrukcją. To normalne z tym driverem?


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SQ5KHA - 30-05-2011 22:52

Witam,
u mnie też strasznie grzał się driver i dlatego, że nie mogłem zbytnio chłodzić nie miałem odpowiedniego radiatora, a po za tym wzbudzał mi się to go wymieniłem na BD139 i przykręciłem go do radiatora, tylko ja nie wiem czy u Ciebie na 20m ten tranzystor dałby radę.

Darek


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP6OM - 11-09-2011 20:18

Witam!
Mam pewien problem z Taurusem). Zmontowałem już całość i włożyłem do obudowy. Z odbiornikiem żadnych problemów nie było, z nadajnikiem troche powalczyłem i na sztucznym obciążeniu mam prawie 4W bez wzbudzeń, co myślę że jest bardzo dobrym wynikiem. Jednak w takt modulacji odjeżdża mi trochę częstotliwość. Im głośniej gwizdnę do mikrofonu tym bardziej leci do góry, maksymalnie nawet do 700Hz. Helipot jest w ekranowanych przewodach, choć mam wrażenie że dryf był mniejszy gdy przewody były zwykłe, no ale mimo wszystko był. Nie mam odbiornika kontrolnego, ale domyślam się że takie odpływanie uniemożliwia zrozumienie mojej modulacji.
Ktoś ma jakąs radę?


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP6OUJ - 11-09-2011 21:58

Wygląda mi na to, że albo zasilacz nie wyrabia prądowo albo coś za słaba stabilizacja VFO. Zmierz przy nadawaniu czy napięcie nie spada na stabilizatorze w VFO.


RE: Taurus TRX QRP wg SP5DDJ - SP6OM - 11-09-2011 22:04

Taurusa zasilam z akumulatora 7Ah. Napięcie na stabilizatorze 78L06 przy nadawaniu spada z 5.99V do maksymalnie 5.85V. Taki spadek może być powodem odchyłki?