HomeMade
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja (/thread-1326.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP3SWJ - 02-05-2012 23:37

... co prawda VFO DL4JAL z upgradem SP3SWJ full kibord 16 klawiszy + BFO ma w polsce pewnie kilkaset realizacji... ale tak sie składa że ja nie zrobiłem z tym żadnego radia ;-)


na prezentowanej fotce jest OK1NOF i jego wojskowy-HAMowy TRX
İmage
Jak odwiedziłem kolegów z OK to mi pokazali kilka innych fajnych TRX z tym VFO ...

tu masz kolejne fajnie obfotografowane wcielenia VFO dla wielopasmowego radia
İmage
made by Stasio SP3LFM



a tu radio "na myszkę" - strojone skrolem z myszki :-)
İmage

Jest tez Wołna z DDS-VFO made by SP4MSU - ale nie mam teraz fotki by ci pokazać ... :-(


a to MiniYes all band z DDS VFO

İmage


a to Taurus z DDS VFO

İmage



Oczywiście to zabytkowe VFO ma dużo mniej funkcji niż inne nowe realizacje VFO - nawet z kolorowymi LCD...


jak chociażby niesamowicie PERFEKCYJNIE dopracowana wesja TRX JUMA w wykonaniu SP7ROH
İmage
İmage
İmage


itd itd ...


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SQ3EPV - 03-05-2012 12:45

całkiem nie źle Smile


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP2JQR - 03-05-2012 20:22

Wracając do sedna tematu - jeszcze jeden link do zapodanego wcześniej odbiornika, parametry i opinie:

Собрал.Перестроил на 2920 кГц.Работает прекрасно.Теперь осталось сделать его громкоговорящим,ну это дело мы проясним.И не такое перековывали.

14 ноября 2009 г. в 18:03 наверх
Собрал- работает здорово.Но пока только 40м

Zwróćcie uwagę na czułość tak prostej konstrukcji:

Основные технические характеристики:

Диапазоны рабочих частот, МГц ..................................................​...7, 14, 21
Полоса пропускания приемного тракта (по уровню –6 дБ), Гц ......... 300...2600
Чувствительность приемного тракта с антенного входа, мкВ, при отношении с/ш 10 дБ,
не хуже..............................................​................................................0,​7
Динамический диапазон по перекрестной модуляции (ДД2), дБ, при 30% АМ
и расстройке 50 кГц, не менее ..................................................​............75
Избирательность по соседнему каналу, дБ, при расстройке от частоты
несущей на 10 кГц, не менее ..................................................​.............70
Ток, потребляемый от внешнего стабилизированного источника питания
с напряжением 9В, мА, не более ..................................................​....... 10
[attachment=5247]

link do opisu tej prostej konstrukcji: http://www.cqham.ru/trx92_13.htm


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - GREG - 03-05-2012 21:59

Panowie,
Ostatnio sami biliście pianę, że używana polszczyzna na forum jest jak papier toaletowy, a tutaj taki "kwiotek" Smile
Domyślam się, że będzie to przetłumaczone na "właściwy" język Smile

Pozdrawiam Smile
Grzegorz


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP3SWJ - 03-05-2012 22:32

(03-05-2012 20:22)SP2JQR napisał(a):  Wracając do sedna tematu - .....


nie panimaju co gawarisz :-) .... i pytanie - czy ci chodziło o ten rfagment tematu " trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja"

bo nie rozumiem co podany materiał ma wspólnego z TRX


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP2JQR - 04-05-2012 11:53

1. prosta konstrukcja

2. "bo nie rozumiem co podany materiał ma wspólnego z TRX" - to samo co zaproponowany w #6 kit AVT2479


Rzeczy które proponujecie nie są dla początkujących.



Zrobienie prostego TRXa na CW naprawdę nie wymaga użycia żadnej syntezy ani rozbudowanych konstrukcji. Odrobina pomyślunku i można rozbudować w prosty sposób kity AVT lub wykorzystać zaproponowany rosyjski odbiornik, który już z urodzenia pracuje na trzech pasmach - na początek to bardzo dużo. Nie od razu Kraków zbudowano.
Do młodych: jeśli ktoś zechce zbudować ten prosty rosyjski odbiornik - pomogę, nie bójcie się pytać.
P.S.
Co do języka: czysty język rosyjski bez problemu tłumaczy się googlarką i resztę własną głową...
Brudnego języka polskiego nie chwyta żaden automatyczny tłumacz.

pzdr[/i]


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP3SWJ - 04-05-2012 12:39

(04-05-2012 11:53)SP2JQR napisał(a):  ... Odrobina pomyślunku..

no ładnie... to ja to zrozumiałem że TY że jesteś jedyną myśląca osobą ???


Wiesz... to ta Ci powiem co najbardziej zniechęca początkujących.... konstrukcje niewypały... konstrukcje "niby proste" - wymyślone przez wyjadaczy ... konstrukcje gdzie bez oscyloskopy i doświadczenia lepiej nie siada

Czy ja proponując konstrukcję SP5DDJ reklamuje siebie... ??

a co to w ogóle znaczy reklamuje siebie ??? a może ja "reklamuję" coś co jest sprawdzone i starannie zmontowane MUSI RUSZYĆ od pierwszego włączenia i ma całkiem niezły sinus na wyjściu i nadaje się praktycznie do każdego radia.

Nie wiem czy jakieś kompleksy tobą targają czy co ... zapewne niesłusznie ...

Z kontaktów z wielu wielu kolegami wiem że ich bardzo cieszy to że urządzenia działa od pierwszego włączenia...a dodatkowo zyskują kolejne narzędzie w warsztacie - dzięki temu maga nastroi filtry pasmowe itd...


Czy zbudowałeś ten radziecki RX i wiesz że on napewno działa ??? i że ruszy on początkującemu od pierwszego włączenia ???


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP2JQR - 04-05-2012 14:14

Konstrukcje SP5DDJ są jednopasmowe, zaproponuj więc konkretny schemat, jak je rozbudować i wszystko ze sobą połączyć, aby uzyskać "proste" urządzenie chociaż na trzy pasma, umieść wszystko na forum i będzie OK - wtedy to wszystko o czym mówisz komuś na coś się przyda.
Ta synteza nie jest wcale prosta do zrobienia przez początkujących. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem w #4 odnośnie swoich doświadczeń, rosjanie potwierdzają dobre działanie tego odbiornika.
Tak samo było z MiniYesem kiedy pierwszy raz o nim pisałem i mówiłem na pasmach, wszystkich ogarnęła wtedy jakaś rusofobia, a potem co? Dziesiątki ludzi wykonywało tego TRXa.
Może już czas, aby ktoś inny wypróbował konstrukcję tego odbiornika, jeśli się sprawdzi to też napisał instrukcję po polsku. Ja w tej chwili nie mam na to czasu, ale napisałem wyżej że: "jeśli ktoś zechce zbudować ten prosty rosyjski odbiornik - pomogę, "

Może jeszcze ktoś inny przedstawi konkretną konstrukcję lub choćby konkretne myśli dotyczące zastosowania do realizacji tematu innych znanych, ale prostych konstrukcji.
Jak na razie są na liście kity AVT, kity Włodka SP5DDJ, rosyjski odbiornik trzypasmowy.

P.S.
Zastanawiam się teraz, kto jeszcze będzie chciał przedstawić tutaj jakąkolwiek konstrukcję inną od promowanych przez kolegę SWJ kiedy moja propozycja bardzo prostego odbiornika idealnego dla początkujących zosała potępiona w czambu, zanim została sprawdzona i rzeczowo przedyskutowana.
Kto odważy się coś tu jeszcze zaproponować. To smutna myśl filozoficzna, a może jednak się ktoś taki znajdzie i nie będę osamotniony...


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP3SWJ - 04-05-2012 14:53

jeśli chodzi o przykłady... podałem linka http://sq9gl.nq.pl/TRX_ANTEK/sq9gl_antek.htm gdzie jest KONKRETNY przykład wielopasmowego TRX - można człowieka zapyta wprost.. sa zdjęcia i schematy - przykro mi że przegapileś tego linka z mojego pierwszego posta w wątku...

/ciach/ edit


RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP3SWJ - 04-05-2012 18:48

Ciesze się że moja propozycja obustronnej "samocenzury" spotkała sie z pozytywna reakcją... zaraz tez "potne"posta"

Wracając to techniki - tak jak Ci pisałem na PRIVA - największym problemem sa konstrukcje które początkujących doprowadzają do irytacji - bo nie ruszaja po właczeniu

Przyzwoite VFO cyfrowe z zakresem 1Hz do 60 Mhz jest dobra baza do dowolnego TRXa - a VFO na DDS jest dla początkującego majsterkowicza chyba najlepszym startem ( i pisałem tez nie musi byc na bazie DL4JAL... .. można wklejac propozycje innych ale za duzo tego nie ma ...)

Zobacz laboratorum mojego kolegi OK2SAI

İmage

każde urządzenie to "duży klamot" :-) zobacz jakie malutkie "filtry VFO" .... fajnie konstrukcje eksperymentalne.. niejeden ma TRX mniejszy nic filtry Henia

wprawne oko doszuka sie tam dwóch warsztatowych DDSów w tym jeden na AD9910

Także budowe wielopasmowego TRX polecam zaczać od budowy STABILNEGO WIELOPASMOWEGO VFO

==============
ciach ciach ... jak reklama to światowo ..

zawsze można kupic moduł ad9850 na EBAY za 30 pln

[attachment=5250]

i do tego dorobić dowolne sterowanie - chociażby to najgorsze na bazie DL4JAL... na płytce która można obciąć ) jest to zaznaczone nawet gdzie... i gotowe...

i paskudny niewdzięczny montaz mamy za mniej niz 30 pln z głowy - ..